2. Мондиал 2014
  3. Белгия излъга Южна Корея с човек по-малко и уреди среща със САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Белгия излъга Южна Корея с човек по-малко и уреди среща със САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Червените дяволи” постигнаха минимална победа и си осигуриха първото място в Група Н

Белгия победи Южна Корея с минималното 1:0 в последния мач на двата отбора от Група Н на Мондиал 2014 и така зае първата позиция в крайното класиране.

„Червените дяволи” спечелиха потока, след като взеха пълния комплект от точки и в трите си срещи, макар че в последната играха цяло второ полувреме с човек по-малко.

Техният селекционер Марк Вилмотс направи цели 7 промени в стартовия си състав, залагайки на факта, че момчетата му трудно могат да бъдат изместени от лидерската позиция. Така на пейката останаха Еден Азар, Аксел Витсел и Ромелу Лукаку, а контузените Венсан Компани и Томас Вермален изгледаха мача от трибуните.

Той обаче със сигурност не бе сред най-зрелищтните на Мондиал 2014, който влезе в историята с най-резултатната групова фаза.

Специално двубоят на „Арена Коринтианс” в Сао Пауло започна с много грешни подавания и двата отбора трудно достигаха до стрелкови позиции. Първата чиста възможност се откри пред Дриес Мертенс в 25-ата минута, когато той бе оставен непокрит в наказателното поле на азиатците, но стреля над вратата.

Южна Корея отвърна пет минути по-късно с далечен шут, спасен отлично от Тибо Куртоа, а след последвалия корнер Стивън Дефур трябваше да чисти топката от голлинията, за да запази суха белгийската врата.

След това обаче темпото на игра отново спадна, а в последната минута на първото полувреме пък Стивън Дефур извърши едно ненужно нарушение, влизайки с бутоните напред в краката на съперник. Затова той получи директен червен картон и остави своите с човек по-малко.

След паузата ситуацията на терена не се промени особено, макар че азиатците привидно овладяха инициативата. Те обаче нямаха много чисти положения, а контраатаките на Белгия вещаеха опасност.

В крайна сметка Белгия взе своето в 78-ата минута, когато резервата Дивок Ориги стреля от далеч. Стражът на Южна Корея успя да отрази удара на 19-годишния нападател, оставил отлични впечатления с играта си, но при добавката капитанът Ян Вертонген не сбърка и откри резултата, въпреки че при ситуацията останаха съмнения за засада. Такава обаче не бе отсъдена и така Белгия си гарантира първата позиция в групата, регистрирайки шеста поредна победа във всички турнири.

Това означава, че момчетата на Марк Вилмотс ще се изправят срещу САЩ на първи юни в 23:00 часа. Победителят от осминафиналния двубой пък ще срещне спечелилия двубоя между Аржентина и Швейцария на пети юли.

Суарес не получи повиквателна за контролите на Уругвай с Корея и Япония

Нападателят на Барселона Луис Суарес не получи повиквателна за приятелските мачове на националния отбор на Уругвай срещу Южна Корея и Япония, които са насрочени за септември.