Украйна изхвърли Финландия от Евроволей 2023

След тайбрек в зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна

Украйна постигна първа победа в група В на Европейското първенство по волейбол, което се провежда в Италия, България, Северна Македония и Израел.

В зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна украинците победиха Финландия след тайбрек, с което изхвърлиха скандинавците от турнира.

Домакините започнаха по-добре срещата и поведоха с 4:1, но след серия от 3 поредни точки Финландия не само изравни при 7:7, но и поведе.

Последваха нови 8 изравнявания на резултата, последното при 15:15 след блок на Алексей Жбанков, след които с добра игра на мрежата украинците поведоха с 4 точки при 19:15. Гостите намалиха пасива си до точка при 22:23, но Украйна успя да вземе първата част с 25:23.

Домакините продължиха с добрата си игра и през втория гейм и поведоха с три точки още в началото. Те успяха да увеличат преднината си до 5 точки в средата на частта при 15:10. Последва серия от четири поредни точки за Украйна и домакините поведоха с 19:11, а след това спокойно затвориха гейма с 25:17 и поведоха с 2:0, с което изхвърлиха Финландия от надпреварата.

Гостите започнаха ударно третата част и поведоха с 5:0, но украинците веднага направиха серия от четири поредни точки и намалиха пасива си до точка – 4:5. С успешна атака на Иля Ковалов украинците изравниха резултата при 9:9. Последваха 4 нови изравнявания на резултата, след които домакините в мача поведоха с 2 точки – 15:13. Финландия успя да изравни при 16:16. Последваха нови 5 изравнявания, след които напред в резултата с 2 точки излезе Финландия – 23:21, но украинците направиха две поредни точки и изравниха – 23:23. С две отлични блокади финландците взеха третата част с 25:23.

Четвъртата част започна равностойно, а резултатът се движеше точка за точка и бе изравняван 6 пъти, след което гостите поведоха с 8:6. Украйна изравни при 8:8, но Финландия отново дръпна при 13:10 и домакините поискаха прекъсване.

Скандинавците поведоха с 3 точки при 17:14 и с 4 точки при 20:16. Украинците отбелязаха три поредни точки и намалиха изоставането си до точки 19:20. След две поредни неуспешни атака на финландците украинците изравниха при 22:22. Последваха още две изравнявания, но след неуспешна атака на украинците Финландия взе четвъртата част с 26:24 и изравни резултата.

Финландия поведе с 2:0 в тайбрека, но украинците веднага изравниха – 2:2. След нови четири равенства домакините успяха да поведат с 8:6 и двата отбора смениха игралните полета. Украйна поведе с 4 точки при 14:10. Скандинавците реализираха три поредни точки, но не можаха да обърнат мача в своя полза и отстъпиха с 2:3.

Начело в групата е Словения (3 мача) с 3 победи, 9 точки и 9:1 геймово съотношение. Втори са хърватите (4 мача), 8 точки и 9:6. България (4 мача) е на трета позиция с 6 точки и 8:8 гейма, следва Испания (4 мача) с 6 точки и 6:8, Украйна (4 мача) с 3 точки и 7:11 и Финландия (5 мача) с 3 точки и 7:12 геймово съотношение.

По-късно днес е втората среща от програмата за деня между отборите на Словения и Хърватия.

Утре са последните два мача в групата. От 17:30 играят Испания и Украйна, а от 20:30 часа България среща Словения.