Словения възкръсна и взе бронза от Евроволей 2023 (ВИДЕО)

Победиха Франция с 3:2

Словения възкръсна и спечели бронзовите медали от Европейското първенство по волейбол за мъже, на което съдомакини бяха България, Италия, Северна Македония и Израел.

Словенците поведоха с 2:0 гейма, след което допуснаха изравняване, за да се наложат в крайна сметка с 3:2 (25:22, 25:16,, 22:25:, 18:25, 15:11).

В началото на първия гейм словенските волейболисти поведоха с 3:1, а троен блок изведе ги изведе напред за 7:3. Рок Можич атакува по блокадата са 10:7. Пайп на Кевин Тили - направи резултата 8:10. Нова атака на Кевин Тили от зона 4 - 10:11. Стефан Бойер атакува по блокадата и Франция изравни при 11:11.  Грешка на Стефан Бойер даде преднина от 14:12 за Словения. Възпитаниците на Джордже Крецу дръпнаха с 16:13. Андреа Джани взе прекъсване за "Франция". Ян Кожамерник спря с единична блокада атака на Бартелими Шинениезе за 18:14. Кевин Тили атакува технично и олимпийските шампиони от Токио 2020 намалиха до 17:19. Джордже Крецу взе прекъсване за Словения. Ас на Стефан Бойер и 20:22. Нов ас на Стефан Бойер и 21:22. Рок Можич атакува по правата от зона 2 за 23:21. Нова атака на Рок Можич и европейските вицешампиони стигнаха до геймбол при 24:21. Ясен Луати прати топката в аут от сервис  и Словения спечели първата част с 25:22.

Олимпийските шампиони поведоха с точка, две в началото на втората част, но Словения изравни при 8:8 след атака на Рок Можич. Нова успешна атака на Рок Можич и Словения поведе с 2 точки при 10:8. Словенците дръпнаха с 15:11. Андреа Джани пусна в игра Банжамен Тонюти и Жан Патри. Блокаут на Тине Урнаут и 16:11. Андреа Джани взе прекъсване за Франция. Нова перфектна атака по блокадата на Рок Можич направи разлика от 8 точки в полза на Словения - 20:12. Ас на Ървин Нгапет - 15:22. Джордже Крецу взе прекъсване за Словения. Ян Кожамерник атакува в центъра за 23:15. Клемен Чебул изведе европейските вицешампиони до геймбол при 24:16. Блокаут на Клемен Чебул и 25:16 за Словения във втората част.

Олимпийските шампиони от Токио 2020 дръпнаха с 5:3 в началото на третата част след атака в центъра на Бартелеми Шинениезе. Ас на Рок Можич - 5:6. Блокада на Деян Винчич спря атака на Ървин Нгапет и равенство при 9:9. Ас на Ървин Нгапет отново даде преднина на "петлите" при 10:9. Страхотен пайп на Ървин Нгапет и 13:12. Французите поведоха с 19:16. Жан Патри атакува успешно от зона 2 за 20:17. Грешка в атака на Клемен Чебул и 21:17 за "петлите". Рок Можич намали до 19:22. Ален Пайенк намали до 20:23 с атака през центъра. Олимпийските шампиони стигнаха до геймбол при 24:20. Тине Урнаут отигра технично в атака за 21:24. Ървин Нгапет донесе победната точка за Франция в края на третата част с за 25:21.

Четвъртата част започна много равностойно. Жан Патри атакува по блокадата за 9:9. Клемен Чебул атакува успешно за 10:10. Жан Патри се справи отлично в атака за 13:11 за Франция.  Контраатака на Антоан Бризар - 14:11. Джордже Крецу взе прекъсване за Словения. "Петлите" дръпнаха с 18:11. Кевин Тили атакува успешно и приближи французите до тайбрек при 23:16. Франция спечели четвъртия гейм с 25:18.

Ървин Нгапет атакува в аут и Словения поведе с 4:3 в началото на тайбрека. Рок Можич атакува успешно за 5:4. Ян Кожамерник изведе Словения напред със 7:5. При 8:6 за възпитаниците на Джордже Крецу двата отбора размениха игралните си полета. Ас на Рок Можич и 9:6. При 9:8 Джордже Крецу взе прекъсване. Словенците успяха да дръпнат с 4 точки при 12:8.  Двоен блок спря атака на Тине Урнаут - 13:11. Джордже Крецу взе второто си прекъсване в тайбрека. Деян Винчич пусна технично топката, а словенците стигнаха до мачбол. Рок Можич донесе победната точка в тайбрека за 15:11 и в мача за 3:2 гейма.

Днешният спор за бронзовия медал бе повторение на финала от преди осем години в София. Тогава победата беше за Франция с 3:0 гейма, а това е и последната среща между двата тима на Европейските първенства.

През това лято Словения и Франция си размениха по една победата в двата си мача помежду си. Първо словенците се наложиха с 3:1 в Лигата на нациите в Нагоя (Япония), след което отстъпиха със същия резултат на приятелския турнир „Хуберт Вагнер“ в Краков (Полша).

Наставникът на "петлите" Андреа Джани направи 3 промени в стартовия състав на Франция. Като титуляри започнаха Стефан Бойер, Ървин Нгапет и Кевин Тили.

Селекционерът на Словения Джордже Крецу пък заложи за титулярен разпределител на Деян Винчич, който бе повикан като медицински жокер, след като Грегор Ропрет се контузи в полуфиналната среща.

Рок Можич заби 26 точки (2 аса, 1 блок, 61% ефективност в атака - +20).

Капитанът Тине Урнаут добави 19 точки (2 блока, 63% ефективност в атака, 17% перфектно и 41% позитивно посрещане - +13).

Клемен Чебул се отличи с 15 точки (1 ас, 2 блока, 36% ефективност в атака, 37% перфектно и 59% позитивно посрещане - +5).

Ървин Нгапет стана най-резултатен за Франция с 18 точки (2 аса, 1 блока, 52% ефективност в атака, 39% перфектно и 78% позитивно посрещане - +12).

Кевин Тили добави още 16 точки (46% ефективност в атака, 39% перфектно и 61% позитивно посрещане - +10).

ФРАНЦИЯ - СЛОВЕНИЯ 2:3 (22:25, 16:25, 25:22, 25:18, 11:15)

ФРАНЦИЯ: Антоан Бризар 3, Стефан Бойер 8, Ървин Нгапет 18, Кевин Тили 16, Никола Льо Гоф 7, Бартелеми Шинениезе 10 - Женя Гребенников-либеро (Жан Патри 12, Ясин Луати, Кентен Жофроа)
Старши треньор: АНДРЕА ДЖАНИ

СЛОВЕНИЯ: Деян Винчич 6, Рок Можич 26, Тине Урнаут 19, Клемен Чебул 15, Ален Пайенк 7, Ян Кожамерник 7 - Яни Ковачич-либеро (Урош Планиншич, Жига Щерн)
Старши треньор: ДЖОРДЖЕ КРЕЦУ.