Мощна България с втора победа на Евроволей 2023 (ВИДЕО)

Бихме Украйна с 3:1

Мъжкият ни национален отбор по волейбол победи Украйна с 3:1 (20:25), (25:17), (25,:20), (25:23) в третата си битка от Европейското първенство, на което Варна и България са съдомакин заедно с Италия, Северна Македония и Израел.

Двубоят бе от изключително значение, като успехът ни дава сериозни шансове за продължаване към осминафиналите, а феновете отново изпълниха до краен предел зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта.

Алекс Николов започна за пръв път като титуляр след изкарания летен вирус. Българите стартираха колебливо и Украйна поведе с 1:4. Преднината им нарастна до 2:6 след атака в мрежата на Цветан Соколов. В тези моменти ни държаха само атаките през центъра на Алекс Грозданов. Върнахме един брейк с блок на Мартин Атанасов. Нов блок на Атанасов за 6:9. Страхотна атака на Алекс Николов и 7:10. Хубава атака по блокадата на Соколов за 9:12. Последва обаче нов брейк за 9:14 и Пламен Константинов взе прекъсване. Това не промени кой зане колко ситуацията и при 11:17 Константинов взе втората си почивка. В игра влезе Аспарух Аспарухов и след два поредни негови блока намалихме при 17:20. Георги Братоев пък замени Георги Сеганов. Българите не намериха сили за обрат и геймът приключи с ас за Украйна при 20:25. Нашите пък направиха 7 грешки на сервис.

Втория гейм започна добре за нас и поведохме с 4:1. Соколов обаче бе хванат на блок и украинците намалиха. След ас на Юрий Синиша ни изравниха за 5:5. С атака на Алекс Николов взехме брейк за 8:6. Съдията отсъди носена топка на Украйна при сервис на Сеганов за 13:10. Усешна контра с пайп на Мартин Атанасов и 15:11. След атака в аут за 17:12 треньорът на Украйна взе прекъсване. Това не им помогна и хубава българска защита позволи на Цветан Соколов да удари топката в земята за 17:12. Филето помогна за ас на Соколов - 20:13. До края нямахме проблеми и изравсихме геймовете след 25:17.

Третата част започна с блок на Николов и успешна атака на Соколов, след което поведохме с 4:1. Атака в аут на Украйна, 7:3 за нас и прекъсване за тях. 9:4 за България след грешка на Украйна при сервис на Атанасов. Украинците обаче ни доближиха застръшително след успешен сервис - 13:11. Пусната топка на Сеганов, последвана от блок на Николай Колев и 16:12. Серията ни при сервис на Сеганов продължи до 19:12. Ас за Украйна - 20:17 и таймаут за Константинов. Последва обаче блокада срещу Соколов -20:18. С хитра атака на Алекс Николов, последвана от негов ас и успешен троен блок затворихме часта с 25:20.

Запазихме инерцията си и в началото на четвърния гейм - 4:1 и 7:2 за нас с ас на Соколов. Треньорът на Украинците Угис Крастис взе прекъсване. Ас на Мартин Атанасов и 13:8. Продължихме да държим солидна разлика, но украинците ни доближиха при 19:16 и Константинов взе прекъсване. След силен сервис на Олег Плонтнитски 21:19 и Пламен Константинов отново събра отбора за указания. В края изпуснахме два мачбола, но топка в мрежата при сервис на Евхений Кишилюк сложи край на срещата - 25:23.

Най-резултен за българите бе Мартин Атанасов с 18 точки. Алекс Николов добави 13, а Цветан Соколов - 11. Най-резултатен в срещата бе Олег Плонтнитски с 18, а с 13 за украинците се отчете Илия Ковалов.

В първия мач за деня Словения отнесе Испания с 3:0. Победата ни изкачи на второ място в класирането след Словения.  Следващият ни мач утре е срещу Хърватия от 20,30 ч. Преди това играят Финландия и Испания от 17.30 ч.

Дотук националите имаха победа и загуба. Стартирахме ЕвроВолей 2023 с изненадващо поражение от Испания с 1:3, а след това победихме Финландия с 3:1.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

България: Николай Колев, Мартин Атанасов, Георги Сеганов, Цветан Соколов, Александър Николов, Теодор Салпаров (л), Симеон Добрев (л)

Украйна: Олег Плонтнитски, Юрий Синиша, Юрий Семенюк, Васил Тупчил, Илия Ковалов, Владислав Шчуров, Дмитро Канаиев (л), Олександър Бойко (л)