3. Гръцка драма с три греди и дузпа в добавеното време донесе луда радост на "елините" (ВИДЕО)

Гърция изхвърли Кот д'Ивоар от световното след успех с 2:1, Самарис и Самарас станаха герои

Гърция преодоля лошия старт и драматично се класира за осминафиналите на Световното първенство в Бразилия. Европейският шампион от 2004 година излъга Кот д’Ивоар с 2:1 в последното завъртане в Група C и измести „слоновете” от второто място в групата. Реервата Андреас Самарис даде аванс на гърците преди почивката, друга резерва – Уилфред Бони, изравни в 74-ата минута, но в добавеното време Йоргос Самарас бе точен от дузпа, която сам спечели, и прати „елините” напред. Гърция обаче съвсем заслужи успеха, защото в хода на мача на три пъти удари греда.

Гърция ще спори с Коста Рика в може би най-изненадващия осминафинал. В същото време Колумбия спечели групата с 9 точки след трета победа над Япония и ще спори с Уругвай в осминафиналите.

Пред пълните трибуни на 59-хилядния „Естадио Кастелао” във Форталеза зрителите видяха истинска драма, която стигна до своята кулминация в последните минути.

Сабри Ламуши заложи на цялата си нападателна мощ и пусна Дидие Дрогба като титуляр на върха на атаката, а Жервиньо, Калу и Яя Туре помагаха от втора позиция.

Гърците бяха считани за аутсайдер в мача, но с играта си доказаха, че не са такъв в никакъв случай.

Скоростта на Жервиньо тормозеше гърците, но Манолас успя да се върне и му изби топката. Панайотис Коне се контузи и европейците бяха принудени да направят принудителна смяна. На терена се появи Андреас Самарис.

Яя Туре се справи с бранител и пусна в коридор за Дрогба, но годините си казаха думата и легендата на Челси не успя да стигне навреме до топката на чиста позиция.

Селекционерът на Гърция Фернандо Сантош беше притиснат до стената в 24-ата минута, когато вратарят Орестис Карнезис поиска смяна и под рамката застана Панайотис Гликос като втора принудителна смяна.

Грешка на африканците при изнасянето доведе до бърза контра и Холебас с добре насочен удар тресна напречната греда в близкия ъгъл над Бубакар Бари.

Три минути преди почивката халфът на Нюкасъл Шейк Тиоте направи нова кошмарна грешка в центъра, „елините” останаха двама на един, Самарас пусна вдясно за Андреас Самарис, а резервата хладнокръвно стреля над легналия вече вратар за 1:0 и Гърция поведе.

Кот д’Ивоар отвърна до почивката със солов рейд на Яя Туре, който навърза четирима, но стреля право в тялото на голмайстора Самарис.
Втората част започна с натиск на „слоновете”, но нямаше кой да нанесе завършващ удар.

Салпингидис изстреля силен шут отдалеч, но Бари запази концентрация изби над вратата.

Саломон Калу опита сам да се превърне в герой и след дрибъл между Салпингидис и Торосидис потърси далечния ъгъл, но изкара леко в аут.

В следващата атака капитанът на гърците Йоргос Карагунис матира Бони с тупалка от дистанция, но топката за втори път срещна напречната греда на африканците. Лазарос Христодопулос завъртя добре от пряк свободен удар, но качи върху мрежата над вратата.

Кот д’Ивоар най-сетне изравни с чудесна атака в 74-ата минута. Саломон Калу разсече защитата с пас по земя за Жервиньо вляво, той пусна успоредно за резервата Уилфред Бони и нападателят на Суонзи с едно докосване прати в левия ъгъл – 1:1. При този резултат „елините” отпадаха.

Сега вече нещата се обърнаха и Гърция тръгна в атака. Торосидис центрира полувисоко от фланга, а като на шега топката срещна за трети път тази вечер гредата на Кот д’Ивоар и излезе в аут.

Пет минути преди края Салпингидис нахлу отдясно и получи извеждащ пас, пусна коварно топката по голлинията, но Орие успя да избегне контакта с нея, иначе рискуваше да си вкара автогол.

В последната 90-а минута контра на африканците остави двама бранители срещу четирима нападатели, но Яя Туре се замота и пропиля шанса.

Добавеното време беше само две минути, но в него резервата Джовани Сио от Базел много необмислено препъна връхлитащия върху топката Йоргос Самарас и съдията Карлос Вера от Еквадор имаше основания да отсъди дузпа.

Йоргос Самарас сам застана зад топката и въпреки че Бубакар Бари се опита да го извади от релси, нападателят на Селтик запази самообладание и разпечата десния ъгъл за крайното 2:1.

Кот д'Ивоар отпада, а Гърция вече очаква мача с Коста Рика в неделя от 23:00 в Ресифе.