2. Световен футбол
  3. Аржентина срази дебютанта Босна и Херцеговина с проблясък на Меси и най-бързия автогол на световно (СНИМКИ+ВИДЕО)

Лео Меси не изигра добър мач, но се разписа, а Ведад Ибишевич вкара първия гол за Босна на световни финали за 2:1

Аржентина победи дебютанта на световни финали Босна и Херцеговина с 2:1 в първа среща от Група F на Мондиал 2014 в Бразилия. На „Маракана” всички погледи бяха вперени към Лионел Меси, но Аржентина поведе с най-бързия автогол в историята на световните първенства след едва 144 секунди. Меси като цяло изигра слаб мач, но успя да покаже частица от магията си в 65-ата минута, когато удвои след марковия си бърз рейд с топка в крака. Резервата Ведад Ибишевич вкара първия гол за Босна и Херцеговина на световни финали, но попадението се оказа само почетно.

Аржентинските фенове напълниха до краен предел легендарния „Маракана” в Рио де Жанейро в очакване на убедителен старт на своите сънародници, които са сочени за един от големите фаворити за титлата. Митичното съоръжение приемаше мач от световни финали за първи път в новия си вид.

Алехандро Сабела заложи на схема с двама халф бекове в лицето на Сабалета и Рохо, а напред бяха Меси, Агуеро и Ди Мария. Един Джеко водеше босненската атака, а Ибишевич остана на пейката.

Босна и Херцеговина е единствената страна на Мондиал 2014, която играе за първи път на световните финали, но дебютът започна по най-кошмарния начин с антирекорд за най-бърз автогол в историята на световните първенства.

Лео Меси центрира с левия крак от пряк свободен удар, Рохо отклони леко с глава и топката хвана в крачка левия бек Колашинац, който имаше малшанса да засече с крак в собствената си врата за 1:0 в полза на Аржентина след едва 144 секунди игра.

Това беше трети авотогол в общо 11 мача досега по бразилските терени.

Голът сякаш успокои аржентинците и те позаспаха на терена в следващите минути. От това се възползва Пянич, който много умело хвърли пас зад защитата, но първото докосване подведе Хаирович и вратарят Серхио Ромеро лови.

Джеко опитваше да се измъкне от защитата, но негов изстрел мина над вратата. Ромеро пък се справи с опит на Лулич от малъл ъгъл.

Алехандро Сабела никак не беше доволен от звездните си нападатели, които проспаха първата част и на почивката замени Кампаняро и Макси Родригес, за да пусне Гаго и Игуаин, който застана на върха на атаката до Агуеро, а Меси мина зад тях.

Южноамериканците опитваха често да играят с Меси, но прекаленото желание на десетката на Барселона да се докаже за националния отбор често го караха да взима грешните решения. Второто полувреме обаче беше много по-добро за него.

Едва след изминаването на час игра босненците сякаш се поумориха да пресират нонстоп Меси и той оказа по-голямо влияние върху играта.
Меси получи удобна възможност от пряк свободен удар и след като изпрати в трибуните от публиката се чуха и първите освирквания към голямата звезда.

Тази реакция сякаш надъха още повече Меси и той отговори с гол само минута по-късно. „Бълхата” взе топката на центъра, комбинира с Ди Мария, после Игуаин пак чукна за Меси, който пое на скорост, подмина трима защитници със залъгващо движение, че ще стреля и когато в крайна сметка шутира към долния ляв ъгъл топката се отби в гредата и навести мрежата – 2:0 и страхотен гол. Това беше второ попадение на Меси на световни финали след онзи гол срещу Сърбия и Черна гора на Мондиал 2006 в Германия.

Селекционерът на Босна Сафет Сушич видя, че няма какво да губи и пусна Ибишевич и Виска в предни позиции.

Аржентина изпусна няколко добри възможности при бързи контри, а 6 минути преди края Босна и Херцеговина вкара исторически първи гол на световни финали в историята на страната.

Лулич пусна в коридор за резервата Ибишевич, а голмайсторът на Щутгарт заобиколи пазача си и успя от малък ъгъл да прокара между краката на Ромеро и топката бавно-бавно се търкули зад голлинията за 2:1.

До края Лео Меси изпусна да вкара нов гол и след бърза контра прати от външната страна на мрежата, а Босна не намери сили за изравнителен гол.

Аржентина поведе с групата с 3 точки, а Босна и Херцеговина остава без актив преди другия мач от групата между Иран и Нигерия от 22:00 българско време в понеделник вечер.