2. Мондиал 2014
  3. Ранен гол на Игуаин стигна на Аржентина за първи полуфинал от 24 г. насам (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Гаучосите” биха Белгия в предпоследния четвъртфинал на световното първенство

Отборът на Аржентина е предпоследния полуфиналист на Мондиал 2014. Това стана факт, след като съставът надви с минималното 1:0 Белгия в четвъртфиналите и си осигури първо участие в следващата фаза от 24 години насам.

Двубоят се игра в столицата на Бразилия и бе доста динамичен, а в него участие взе и възстановеният капитан на „червените дяволи” Венсан Компани. Въпреки това обаче тяхната голяма звезда Еден Азар отново не „изгря” и затова те се превърнаха в поредния европейски отбор, който отпътува преждевременно към вкъщи.

Иначе Аржентина създаде първата добра възможност в мача още в третата минута, когато Лео Меси овладя топката в средата на терена и изведе Лавеци на добра позиция. Последният центрира прострелно успоредно на вратата, но Компани се намеси решително.

После обаче именно белгийският капитан сгреши при изнасянето на една топка, която достигна до Меси и той я задържа за кратко, а после я подаде към Анхел ди Мария. Той пък опита пас, който рикошира във Вертонген и стигна до бившия му съотборник в Реал (Мадрид) Гонзало Игуаин, а нападателят на Наполи от движение направи безпомощен стража Куртоа, разписвайки се с точен шут от границата на наказателното поле за 1:0. Това бе и първото попадение за аржентинската „деветка” на Мондиал 2014.

„Червените дяволи” се опитаха веднага да отвърнат на предизвикателството и в следващите минути се настаниха в половината на „гаучосите”, ала успяха само веднъж да застрашат вратата им, след удар на Де Брюйне. Той обаче бе спасен от стража на Аржентина, чийто селекционер Алехандро Сабея получи лоши новини малко след изтичането на първия половин час игра. Тогава травма получи Ди Мария и той бе заменен принудително от Енцо Перес в 33-ата минута.

Въпреки това, аржентинците изравниха играта в заключителните минути на първата част и дори можеха да удвоят аванса си, ако ударът на Меси от статично положение бе с няколко сантиметра по-точен.

Така в крайна сметка двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 в полза на южноамериканците.

Втората част започна по сценария на първата и малко след подновяването на играта Игуаин бе близо до второ попадение, ала шутът му по диагонала бе блокиран. Последва остро, но безадресатно центриране на Лавеци, а в 55-ата минута Игуаин навърза белгийската защита и стреля силно, но нацели напречната греда.

Първата добра възможност пред Белгия през второто полувреме се откри пред Маруан Фелайни, който с глава отблизо прати топката над вратата след центриране от ляво на Вертонген в 65-ата минута.

След това хората на Марк Вилмотс започнаха да диктуват събитията, а в 75-ата минута теренът напусна изигралият поредния си слаб мач на Мондиал 2014 Еден Азар.

Впоследствие Аржентина започна по-уверено да задържа топката и в даденото от рефера продължение Лео Меси остана сам срещу вратаря Куртоа, но не успя да го преодолее.

Последва силен удар на Витсел, който обаче бе неточен и така в крайна сметка Аржентина стигна до минимален успех, който осигурява на тима полуфинал срещу победителя от мача Холандия – Коста Рика.

Суарес не получи повиквателна за контролите на Уругвай с Корея и Япония

Нападателят на Барселона Луис Суарес не получи повиквателна за приятелските мачове на националния отбор на Уругвай срещу Южна Корея и Япония, които са насрочени за септември.