3. Щутгарт спечели съседското дерби срещу Фрайбург с 1:0

Щутгарт спечели съседското дерби срещу Фрайбург с 1:0

Щутгарт спечели с минимален голов аванс от 1:0 дербито на престижа в областта Баден Вюртемберг като гост на съседския тим Фрайбург

Щутгарт спечели с минимален голов аванс от 1:0 дербито на престижа в областта Баден Вюртемберг като гост на съседския тим Фрайбург. Единственият гол в срещата отбеляза нападателят Чиприян Марица в края на първото полувреме. Двата тима си размениха по едно полувреме, в които не успяха да се възползват напълно от головите си положения. През втората част по-актиният тим на Фрайбург стигна до изравнителен гол, който обаче бе отменен заради спорна засада. Победата за Щутгарт е 13-а в последните 22 срещи между двата отбора. Фрайбург разполага със седем успеха, а три от мачовете са завършвали без победител.

Домакините започнаха срещата от 19-я кръг на Бундеслигата като по-активния тим, но бързо изпуснаха инициативата след не повече от 10 минути игрово време. Щутгарт осъществи първото си опасно положение чрез Павел Погребняк в 15-ата минута.

Руснакът стреля мощно и безкомпромисно, но вратарят на Фрайбург Симон Пуплен отрази удара с вещина. Няколко минути по-късно Алекс Хлеб създаде нова опасност пред стража на домакините. Беларусинът центрира от лявото крило. В наказателното поле над всички скочи Георг Нидермайер и от около осем метра стреля с глава, но за негово съжаление на сантиметри встрани от вратата.
До първия половин час Фрайбург нямаше отговор за натиска на Щутгарт, докато швабите изпуснаха поредно удобно положение. Отново Хлеб центрира в наказателното поле, където Пуплен се хвърли на пътя на топката и пред краката на дебнещия Погребняк за да предотврати почти сигурен гол. Крилото на Фрайбург Феликс Бастиянс се отличи със силен пробив в 30-ата минута. Той успя да нанесе силен диагонален удар, но той бе неточен.

Въпреки усилията си домакините не успяха да предотвратят първия гол в срещата. Попадението дойде в 41-ата минута след нов силен пробив на Александр Хлеб. Полузащитникът нахлу по лявото крило и от границата на пеналта намери Погребняк. Руснакът бързо продължи към своя колега Чиприян Марица, който не се подвоуми да опъне мрежата зад Пуплен.

Непосредствено след почивката Погребняк и Хлеб създадоха още една опасна ситуация пред вратата на Фрайбург, но този път стражът бе нащрек. Фрайбург все пак достигна до гол, но той бе отменен от спорна засада.
В 63-ата минута крайният защитник Джаксон Менди намери Папис Демба Сисе, който от 11 метра вкара топката във вратата на Свен Улрайх. Празненствата на домакините обаче секнаха когато реферът на срещата сигнализира за засада на Бучер. Според съдийската бригада той е възпрепятствал полезрението на вратаря и поради тази причина е повлиял на игровата ситуация, докато е бил зад гърба на противниковата отбрана.

В оставащите минути Щутгарт се прибра в своята половина, а Фрайбург имаше още една реална голова възможност. В 76-ата дълго центриране намери Бастианс до далечната греда. Той насочи кълбото към вратата, но от гол линията Нидермайер изчисти далеч напред. В крайна сметка Щутгарт запази аванса си непокътнат и прибави ценни три точки към актива си. С тази победа швабите задминаха Борусия Мьонхенгладбах за 11-ото място със сбор от 22 точки. Фрайбург е все по-близо до зоната на изпадащите с актив от 18 и 15-о място.