3. Шалке изпързаля Байерн с 1:0 в баварската столица

Шалке изпързаля Байерн с 1:0 в баварската столица

Халил Алтънтоп дари макар и минималната победа с 1:0 срещу големия фаворит в днешния двубой от 29-я кръг на Бундеслигата – Байерн. Баварците хвърлиха всичките си сили в нападение, но червен картон на Франк Рибери до голяма степен лиши домакините от всякакви възможности да се върнат в мача. Байерн не успя да съкрати преднината, която Херта отвори вчера срещу Хофенхайм. Футболистите на Юрген Клинсман са трети във временното подреждане с актив от 54 точки – три след лидера Волфсбург. Шалке запази уверения си курс към зона Европа, но при оставащите шест мача в първенството разликата от пет точки до тима на Щутгарт може да се окаже непреодолима.

Статистическите данни от първите 45 минути на срещата говореха повече от красноречиво за надмощието на домакините, които наложиха плътен натиск над съперниците си от Гелзенкирхен. До този момент през сезона „баварците” бележат средно по 4,5 гола на своя „Алианц Арена”. Франк Рибери бе най-твърди решеният да продължи зараждащата се тенденция в Мюнхен. Неговите набези наложиха персоналната опека от страна на Хайко Вестерман и Кристиан Пандер.

Противно на очакванията Шалке бе този, който стресна 60-те хиляди на стадиона в баварската столица. Халил Алтънтоп започна с летящ старт братската борба с Хамит, който започна срещата от резервната скамейка зад Юрген Клинсман. Централният бранител Пандер центрира страхотно от ъглов удар в 21-ата минута. Влитащата топка не бе обработена по най-добрия начин от Демикелис, което позволи на Алтънтоп да се разпише за четвърти път през сезона. Подобно на представянето на Херта от петък, Шалке се възползва от пролуката в отбраната на Байерн при първото си чисто положение пред Ханс Йорг Бут.

До края на първата част добре структурираната отбрана на „кралско сините” не предостави почти никаква свобода пред играчите на домакините. Лука Тони бе изолиран на върха на атаката, докато подкрепата в лицето на Рибери не спомогна с обичайната си ефективност.

Подновяването на играта предложи нова доза приятни и негативни емоции на запалянковците. Най-доброто положение за баварците бе дело на Франк Рибери в 64-ата минута.
Французинът проби по левия фланг, центрирайки остро към далечната града. Защитата на Шалке застина, но за тяхно щастие не се намери никой, който да засече свободната топка и Мануел Нойер улови без особени притеснения.

Шест минути след това реферът Херберт Фандел направи страхотна услуга на Байерн, след като показа втори жълт картон на халфа Джърмейн Джоунс. Решението бе оправдано, тъй като Джоунс извърши брутално нарушение спрямо Марк Ван Бомел. Шест минути след това балансът бе възстановен, когато за група реакция срещу Джеферсън Фарфан терена напусна и двигателят на домакините Рибери.

Зе Роберто едва не прати съотборниците си в нокаут. Бразилецът изби неточно топката в близост до вратата на Бут. След като кълбото едва не влетя в мрежата късмета си опита и връхлитащия Фарфан, но и той не измени резултата. Клинсман бе хвърлил всички налични сили в нападение. На терена стъпиха Лукас Подолски, Хамит Алтънтоп и Тим Боровски. Те обаче също претърпяха неуспех в атаките си срещу стабилната отбрана на „кралско сините”.

Байерн Мюнхен – Шалке 0:1
0:1 Алтънтоп 21’

Стартови състави:

За Байерн: Ханс Йорг Бут, Кристиан Лел, Лусио, Мартин Демикелис, Филип Лам, Хосе Ернесто Соса, Андреас Отл, Марк Ван Бомел, Зе Роберто, Франк Рибери Лука Тони;

Наставник:
Юрген Клинсман

За Шалке:
Мануел Нойер, Кристиян Пандер, Младен Кръстаич, Хайко Вестерман, Рафиня, Леван Кобиашвили, Джърмейн Джоунс, Висенте Санчес, Халил Алтънтоп, Джеферсън Фарфан, Кевин Курани;

Наставник:
Михаел Бюскенс;

Рефер:
Херберт Фандел;

Стадион:
„Алианц Арена” – 69 000 зрители.

Вердер и Борусия (Дортмунд) завъртяха 0:0 за първи път от 23 години насам (ВИДЕО)