3. Рутинно 4:1 за Барса срещу Билбао

Рутинно 4:1 за Барса срещу Билбао

Жефрен, на два пъти Боян и Меси вкараха за каталунците, Сусаета с почетното попадение за гостите

Шампионът Барселона направи нова важна крачка към защитата на титлата си, след като прегази състава на Атлетик Билбао с 4:1. Срещата се игра на стадион „Камп Ноу” и бе от програмата на 30-ия кръг на испанската Примера Дивисион. Жефрен откри за „блаугранас”, Боян направи 3:0 с два гола, а Меси вкара поредното си попадение за сезона за 4:0. Почетният гол за баските пък бе дело на резервата Сусаета.

Двубоят започна с по един неточен удар на Сусаета от гостите и Жефрен от Барса. Първият точен шут в една от двете врати дойде в 16-ата минута и бе дело на Хави Мартинес, но Валдес спаси. 5 минути по-късно Меси пропусна страхотна възможност за откриване на резултата, след като Боян подаде остро по земя към вратарското поле, където изкочи аржентинецът, но той не успя да засече добре кълбото и то премина близо до дясната греда на Ирайсос.

Така дойде 27-ата минута, когато Меси пусна за Абидал отляво, французинът центрира остро, топката премина през няколко играчи на двата отбора и вратаря Ирайсос преди да бъде засечена в мрежата от Жефрен за 1:0.

След гола каталунците продължаваха да доминират на своя съперник и в 31-ата минута Чигрински можеше да удвои преднината на своите, стреляйки с глава след ъглов удар, но кълбото премина над вратата на баските. В 34-ата минута пък Йоренте пропусна най-чистото положение за Билбао през първата част. Тогава той получи прострелен пас от левия фланг, но от около 7 метра прати топката над напречната греда на Валдес.

Въпреки тези епизодични проблясъци на гостите, „блаугранас” владееха изцяло събитията на терена и в 38-ата минута Пуйол изведе добре Боян в дясната част на наказателното поле, нападателят стреля силно от малък ъгъл, но Ирайсос се намеси и изби в корнер. В 40-ата минута обаче нищо не бе в състояние да помогне на баските, след като отново Пуйол изведе Боян на стрелкова позиция и Къркич не сбърка за 2:0.

До края на полувремето нови голове нямаше и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:0 за Барса.

Втората част започна с добра възможност за Атлетик, но ударът с глава на Токеро от малък ъгъл бе спасен от Виктор Валдес. В 53-ата минута отново баските бяха близо до гола, след като Йоренте се извиси над всички след корнер, но изстрелът му с глава не намери очертанията на вратата на домакините. В 56-ата пък Меси шутира опасно, след като бе изведен от Боян на добра позиция, но Ирайсос спаси.

Така се стигна до 59-ата минута, когато каталунците направиха преднината си класическа. Тогава Абидал намери Боян в наказателното поле на гостите, а нисичкият нападател стреля с десния крак и прати топката в горния ляв ъгъл – 3:0.

Домакините продължаваха да доминират, въпреки че вече имаха комфортна преднина и в 67-ата минута те я направиха дори по-голяма, след като Педро центрира добре, Меси стреля с левия крак и прати кълбото в долния ляв ъгъл за 4:0.

Сега вече „блаугранас” допуснаха леко отпускане и разконцентриране в редиците си, което доведе до почетно попадение за Билбао. В 77-ата минута, след хубава контраатака, Йесте изведе Сусаета зад отбраната на домакините, а вторият успя да я вкара зад гърба на Валдес за 1:4. Две минути по-късно Итураспе можеше да вкара второ попадение за баските, но шутът му бе спасен с вещина от Валдес.

Към края на двубоя темпото на игра все още бе високо и зрителите видяха още няколко интересни ситуации. В 81-ата минута Педро подаде за Шави около границата на наказателното поле, халфът стреля силно с десния крак, но Ирайсос изби с върха на пръстите си в корнер. В 89-ата минута Итураспе проби отдясно в наказателното поле на каталунците, стреля силно по диагонала, но Валдес се намеси и изби в ъглов удар.

До нов гол в мача не се стигна и така Барселона разгроми състава на Атлетик Билбао с 4:1. След този успех „блаугранас” отново излязоха начело като еднолични лидери с актив от 77 точки, на три пред Реал, но и с мач повече. Гостите от Билбао пък са 6-и с 45 спечелени точки.

Барселона – Атлетик Билбао 4:1

1:0 Жефрен 27’