3. Хеттрик на Роналдо сломи смелите японци във финала на Световното клубно първенство (ВИДЕО+СНИМКИ)

Кашима Антълрс не се даде лесно, но трофеят е във витрината на „Белия балет”

Европейският клубен шампион Реал (Мадрид) вдигна петата си световна клубна титла. „Белия балет” победи трудно японския първенец Кашима Антълърс с 4:2 след продължения във вълнуващ финал на Световното клубно първенство, като везните в тяхна полза наклони Кристиано Роналдо, нанизал хеттрик.

Два обрата белязаха интригуващия сблъсък в Йокохама. Бензема откри рано, но с голове на Шибасаки в края на първото и в началото на второто полувреме Кашима взриви International Stadium. Глупава дузпа, реализирана от Роналдо, възстанови равенството, а вратарят на домакините със своите феноменални спасявания доведе мача до продължения. Там вече нямаше кой да спре Роналдо.

Реал е първият отбор с пет титли от надпреварата, в това число Междуконтиненталната купа и Световното клубно първенство.

А в настоящия формат на турнира печели втори трофей след 2014 г. Барселона е с най-много купи - 3.

Реал (Мадрид) се класира за финала, след като спечели полуфинала, който се проведе в четвъртък. „Белия балет” постигна комфортна победа с 2:0 над Клуб Америка (Мексико), благодарение на точни попадения на Бензема и Роналдо.

От своя страна японският шампион Кашима Антлърс, който участваше в ролята на домакин, имаше по-тежка задача, за да се изправи срещу европейския клубен шампион, като трябваше да преодолее последователно Оуклънд Сити, Мамелъди Съндаунс и Атлетико Насионал.

Реал поведе още в 8-ата минута. Модрич шутира силно, вратарят изби и на добавката Бензема нямаше проблеми да открие.

Французинът се изравни с водещия голмайстор на Реал в историята на Световното клубно първенство по брой попадения – Никола Анелка. И двамата имаха по 3 по това време на мача.

Минута по-късно Кашима отвърна с тупалка на Огасавара, профучала над напречната греда, като Кейлор Навас покри зоната под гредата. Символичните гости имаха силни моменти, след като получиха гол.

При първата си реална възможност и при първия си точен удар Кашима изравни резултата. Сърцатата игра на самураите даде резултат в 44-ата минута, когато стадионът в Йокохама изригна. Нападателят Дои дриблира умело отляво и центрира, Гаку Шибасаки направи първо лошо докосване, но Варан не успя да избие и направо му заложи топката на крака и вече второто докосване на Шибасаки беше кинжално по диагонала за 1:1.

За първи път на Световното клубно първенство резултатът във финала беше равен на почивката.

Второто полувреме започна ударно за Кашима, които осъществиха пълен обрат. Рамос не изчисти добре, авторът на първия гол Шибасаки овладя, напредна пред погледа на Карвахал и Варан и със супер шут с левия крак не остави шансове на Кейлор Навас.

Глупостта на японците обаче доведе до дузпа за Реал в 58-ата минута. Ямамото прегази Лукас Васкес в наказателното поле и за рефера от Замбия Джани Сиказве не остана друго, освен да посочи бялата точка и да даде картон на виновника. А Роналдо закова в долния ляв ъгъл за 2:2.

Португалецът вкара 6 гола в 6-те финала, играни за Реал на неутрален терен.

Реал опита да реши всичко, но вратарят на Кашима – Хитоши Согахата, се изяви фантастично на няколко пъти. А попадение на Роналдо не бе признато поради засада в 72-ата минута.

Согахата изби и удар набралия скорост в пеналта Роналдо в 81-ата минута.

Кашима можеше да избухне в 88-ата минута, когато бразилецът Фабрисио укроти топката с десния крак пред наказателното поле и с левия я запрати под гредата, но Кейлор Навас извади.

Ендо пък изпусна златна възможност дълбоко в добавеното време и реферът назначи продължения.

Треньорът на Реал Зинедин Зидан трябваше да приеме, че ще има допълнителни две по 15 минути в трети финал, откакто пое тима (Шампионска лига, Суперкупа на Европа и Световно клубно първенство).

Кристиано Роналдо наклони везните към Реал в 97-ата минута. Той бе изведен в коридор от Бензема и този път вратарят Согахата бе преодолян.

Преди края на първото продължение Кашима можеше да върне гола, когато Уеда засече центриране от свободен удар и с глава разтърси напречната греда.

Роналдо оформи своя хеттрик в 104-ата минута. Домакините не успяха да изчистят добре, Кроос стреля, но неудачно. Топката бе на пътя на Роналдо, който мощно в горния ляв ъгъл сложи точка на спора.

Кристиано е първият с хеттрик във финал на Световното клубно първенство и съвместен голмайстор в историята на надпреварата с 5 гола.