3. Гол след перфектен авантаж 20 секунди преди края остави мондиала без хикс (ВИДЕО+СНИМКИ)

Швейцария обърна Еквадор за първа победа над южноамерикански отбор

В драматичен първи мач от група „Е” на Световното първенство Швейцария обърна Еквадор 20 секунди преди края на добавеното време, за да спечели с 2:1 и да поведе групата, в която са още Франция и Хондурас.

В първия мач на световни финали между „кръстоносците” и „трикольорите”, както наричат южноамериканците, две резерви донесоха успеха за тима, воден от Отмар Хитцфелд. Головете на Мехмеди и Сеферович паднаха в началото и края на втората част, след като Енер Валенсия даде преднина на Еквадор през преди почивката.

Първите две попадения в двубоя, който се игра в едноименната столица на Бразилия в 30-градусова жега, бяха идентични – с глава от вратарското поле при изпълнения на статични положения. И най-после беше време да се заговори за съдиите в положителна светлина. Реферът от Узбекистан Равшан Ирматов даде перфектен авантаж при решителната атака на Швейцария в добавеното 3-минутно продължение.

Швейцария нямаше победа срещу южноамерикански противник на световни финали. След равенството 2:2 с Бразилия през 1950-а, тимът претърпява четири загуби от отбори в зона КОНМЕБОЛ - от Чили (1:3 през 1962г.), Аржентина (0:2 през 1966г.), Колумбия (0:2 през 1994г.) и отново Чили (0:1 през 2010г.). Но днес я постигна.

Еквадор от своя страна спази традицията да не завършва наравно на финални на планетарния форум. В досегашните си срещи на мондиал отборът от КОНМЕБОЛ има три победи и вече пет загуби.

Първият точен удар в мача нанесе Джердан Шакири в 16-ата минута. Нападателят на Байерн насочи към левия ъгъл от фронтална позиция пред наказателното поле, но Александър Домингес спаси авторитетно. След това и шута на Рикардо Родригес, който е швейцарец, беше отразен от стража.

Еквадор първи предизвика съперника, повеждайки в резултата. Това стана в 22-ата минута, когато Валтер Айови центрира дълбоко от свободен удар и Енер Валенсия, който бе оставен непокрит във вратарското поле, отклони в мрежата с глава. Класически гол и 1:0 за латиноамериканците. Валенсия вкарва във всеки от последните си пет появи за Еквадор. Човек във форма! Швейцария пък допусна втори гол в последните си осем мача на световни финали.

Тимът на Швейцария привидно доминираше, като нанесе няколко опасни удари към вратата на Александър Домингес. Един от най-страховитите бе на Гьокхан Инлер в 36-ата минута. Той насочи силно към десния ъгъл по диагонала, но вратарят на Еквадор майсторски изби.

Еквадор тръгна в атака. Централният нападател Фелипе Кайседо поиска дузпа в края на полувремето, когато Рикардо Родригес сякаш му измъкна топката с върха на обувката си в наказателното поле. Реферът остана безмълвен при тази спорна ситуация. Швейцария също имаше претенции в 36-ата минута, когато Фриксон Еразо сякаш игра с ръка в пеналтерията.

На почивката хитрата лисица Отмар Хитцфелд замени Валентин Щокер с Адмир Мехмеди. Именно роденият в Македония 23-годишен нападател на Фрайбург изравни само няколко минути след подновяването на играта по идентичен начин. Мехмеди, който бе на терена от едва 121 секунди, беше оставен непокрит в пеналта при статично положение и с глава забоде за 1:1. Асистенцията бе на Рикардо Родригес, който изпълни корнер.

Енер Валенсия видя свободно пространство преди да удари час игра, но прати над напречната греда. Това бяха минутите на Еквадор. В 68-ата Монтеро направи марковия си пробив отляво, но ударът му отблизо бе спасен с тяло от Беналио.

На другата врата гол на Дърмич беше справедливо отменен поради засада, а бомба по диагонала на Шакири удари външната страна на мрежата.

Мачът страна много двуостър и интригуващ. Беналио и Джуру не се разбраха кой да изчисти една дълга топка в 74-ата минута и Енер Валенсия изглеждаше, че ще успее да догони топката и да вкара, но бранител притича и изчисти.

В заключителните минути рикоширал удар на резервата Михаел Аройо от фронтален свободен удар затрудни Беналио, който все пак се справи.

Швейцария нанесе решителния си удар 20 секунди преди изтичането на добавеното 3-минутно продължение и нова резерва вкара. Бехрами отне при опасна атака на Еквадор, преодоля огромно разстояние с топката, стигайки центъра. Там той беше фаулиран, но реферът Равшан Ирматов от Узбекистан даде перфектен авантаж, за да може „кръстоносците” да развият последната си атака по перфектен начин. Рикардо Родригес пое по левия фланг и центира ниска топка във вратарското поле, където друга резерва – Сеферович засече в мрежата отблизо за крайното 2:1.

От 22:00 ч тази вечер Франция и Хондурас излизат във втория мач от група „Е”. Във втория кръг Швейцария играе с Франция, докато Еквадор – с Хондурас.

ШВЕЙЦАРИЯ – ЕКВАДОР 2:1
0:1 Е. Валенсия (22’)
1:1 Мехмеди (48’)
2:1 Сеферович (90’+3)