2. - Други
  3. Бензема и технологията на голлинията казаха тежката си дума за успешния старт на "петлите" (ВИДЕО+СНИМКИ)

Нападателят на Реал Мадрид вкара два гола, а новата технология се намеси безапелационно със сигнал за гол при 3:0 над Хондурас

Новата технология на голлинията реши първата си сложна задача, а Карим Бензема беше основната фигура при победата на Франция с 3:0 над Хондурас в Група Е на световното първенство в Бразилия.

Бензема откри от дузпа, която доведе до червен картон за Уилсън Паласиос в края на първата част. Веднага след почивката технологията на голлинията влезе за първи път наистина в употреба и правилно отчете автогол на вратаря Валадарес след удар с глава на Бензема, за да дойде и второ попадение на нападателя  на Реал Мадрид с мощен шут под гредата от малък ъгъл.

Така „петлите” поведоха по голова разлика в групата с 3 точки, колкото има и Швейцария след инфарктния успех с 2:1 над Еквадор. В следващите мачове Франция и Швейцария се изправят в пряк сблъсък, а Еквадор и Хондурас ще търсят първи точки.

Франция спечели дебютния си мач на мондиал за първи път домашния форум през 1998 година, когато надигра ЮАР също с 3:0. Това беше едва втората им победа в 10 мача от груповата фаза от 2002 година насам.

Срещата започна със сериозен гаф на „”Естадио Бейра Рио” в Порто Алегре, защото на стадиона имаше проблем и химните на двете страни не можаха да прозвучат.

Жиру остана резерва, а Бензема водеше френската атака. Играчите на Дешан очаквано започнаха по-силно и Валбуена центрира меко за Матюиди в 16-ата минута, но вратарят на Хондурас успя да избие удара в гредата и топката излезе в корнер.

Само 6 минути по-късно отново напречната греда спаси Хондурас след удар с глава на нисичкия Антоан Гризман.

Уилсън Паласиос настъпи и срита Погба при едно единоборство, халфът на Ювентус му отвърна и бразилският съдия Сандро Ричи вдигна жълти картони и на двамата.

После защитник на Хондурас лежеше на терена, Франция направи атака, но Бензема се полакоми и стреля от малък удар, докато двама негови съотборници чакаха съвсем сами фронтално пред вратата.

Ключовият момент дойде в 43-ата минута след втора серия от сблъсъка Погба – Паласиос. Кабай копна меко в наказателното поле, Погба пое  на гърди с лице към вратата, а Паласиос с прийом от бойните спортове го блъсна в гърба и съдията даде дузпа с втори жълт картон за халфа на Стоук Сити, който остави своите с 10 души.

Европейският шампион с Реал Мадрид Карим Бензема беше безпощаден от бялата точка и мощно прати в левия ъгъл за 1:0.

Селекционерът на Хондурас Луис Суарес направи две промени на почивката, а втората част започна с решителна намеса на технологията на голлинията.

Бензема получи добро центриране и с воле насочи към далечния ъгъл, топката срещна дясната греда, върна се към другия ъгъл, където се удари в тялото на вратаря Валадарес и се насочи към голлинията. Положението беше много спорно, но с новата технология главният рефер веднага получи сигнал, че топката е минала с целия си обем зад голлинията и при повторенията се видя, че това е точно така. Хондурасците протестираха, но попадението беше записано като автогол на техния вратар.

Гризман изведе встрани Валбуена, но халфът стреля от външната страна на мрежата.

Дешан смени Погба, който беше порядъчно наритан от съперниците, а в игра в центъра се появиха Муса Сисоко и Рио Мавуба.

Грубите нарушения срещу „петлите” не спираха, но съдията явно не искаше да гони още играчи на Хондурас.

18 минути преди края Бензема овладя топката след разбъркване при пряк свободен удар, вратарят се беше хвърлил и преди да си възстанови добрата позиция нападателят успя да прати силно под гредата от малък ъгъл за 3:0.

До края Франция свали темпото, а противника нямаше отговор на разликата в класите и класиката се запази.