1. Novsport
  2. Втора лига
  3. Румен Брънеков: Бъдещето е в децата

Румен Брънеков: Бъдещето е в децата

Бившият директор на детско-юношеската школа на Берое Румен Брънеков бе гост в предаването “Млади таланти” на радио Beroe Online. Дългогодишният директор и треньор в школата на “зелените” говори за миналото и настоящето, проблемите и трудностите през които е минал през последните години, за спортната база в Стара Загора и своят наследник Благомир Митрев.

Румен Брънеков: Бъдещето е в децата

Бившият директор на детско-юношеската школа на Берое Румен Брънеков бе гост в предаването “Млади таланти” на радио Beroe Online. Дългогодишният директор и треньор в школата на “зелените” говори за миналото и настоящето, проблемите и трудностите през които е минал през последните години, за спортната база в Стара Загора и своят наследник Благомир Митрев.

“Тридесет и седем години съм в сферата на мъжкият и детско-юношеският футбол в Берое. Най-големите ми успеха са когато водих деца младша и старша възраст, като всяка група е ставала шампион на България по футбол и когато бях треньор на мъжете заедно с Гошо Белчев станахме носители на Балканската купа и върнахме отборът в представителната А футболна група. Целият ми живот е изпъстрен със спорт. Още в ученическите години минах през всички школи – лека атлетика, гимнастика, конен спорт и какво ли не беше докато накрая се спрях на футбол. Играх в юношеският отбор, а по късно и в представителният отбор на Локомотив (Стара Загора). След това завърших НСА и след приключването на спортната си кариера се установих в ДЮШ на Берое през лятото на 1971 година”, заяви Брънеков.

“Намаляването на желаещите да тренират футбол в школата на Берое се дължи изключително на нестабилността на мъжкият отбор. Винаги в сферата на детско-юношеският футбол и по точно в Берое сме имали наплив. Селекция сме правили почти в цяла Югоизточна България, не сме пренебрегнали и деца от Северна България, каквито имаме и сега. Разковничето на ДЮШ е да се направи добра селекция. Но пречката беше нестабилното положение на мъжкият състава. Благодарение на един човек от Гълъбово – Антон на който синът му беше при нас успяхме да запазим школата преди година. Той отпусна някой друг лев, ние бяхме в чудо, нямаше от къде да намерим пари, стискахме до последно. По едно време дори не плащахме на съдиите. Такива неволи сме изпитвали, като това беше вторият път в който спасихме школата. При Кеби положението беше много тежко. Нямате на представа как съм го чакал от 14 до 22 часа да дойде и да му се моля да даде пари за да се играем мачове. След това ходихме в ресторанта на Петко Петков и той от собственият си джоб вадеше пари за школа. Не искам никога да има подобни моменти”, каза бившият директор на ДЮШ.

“Причината да не се отпускат достатъчно средства за ДЮШ е недалновидността на ръководителите. Бъдещето на всякакъв един спорт е в децата и младежите. Трябва да се направи широка, пирамидална основа и от там да се започне, и след това да се търси майсторството нагоре. Ние какво правим? Чакаме на готово, събираме хора от вън, виждаме се в чудо, много пари се хвърлят и накрая нищо. Сега един хубав футболист струва хиляди, милиони. Трябва да се направи всичко, като се започне от базата и се мине през всичко. Трябва да се помага и на спортното училище”, допълни дългогодишният треньор в школата.

“В лицето на Илиан Илиев виждам едно момче, което винаги може да помогне на представителният отбор. Още от сега най-талантливите деца от школата се качват при мъжете периодично, за да се адаптират. Това е една идея, която ще помогне много на футболният клуб и най-вече на развитието на футбола в Стара Загора. От Хашев, Митев и Байрамали зависи дали ще се наложат при мъжете. Птичето веднъж каца на работа и трябва да го хванат. Не го ли хванат няма да могат да играят. Убеден съм, че в мъжкият отбор има сериозни момчета които с радост ще приемат младите и ще ги приютят към себе си. Това е един плюс, който ще радва после и нас. Трябва да се набляга на младите. Убеден съм, че тези момчета могат да намерят място. Каквато система играе мъжкият състав трябва да играят и всички отбори в школата – от децата до юношите старша възраст, за да може преминаването да става без сътресения. Глупав човек не може да играе футбол. Играе, движи се, дава всичко от себе си, обаче той е глупав и не може да разсъждава. За да стане добър футболист трябва да може да излиза лесно от трудните ситуации, не може ли нищо не може да го спаси. Интелекта е на първо място”, заяви Брънеков.

“Детско-юношеската школа на Берое винаги е била в челото, говоря и за предишните години. Почти всяка година по 1-2 отбора имаме на финалите. Но понякога върви и на поколения. Трябва да се работи. В момента в школата има няколко млади момчета в лицето на Сидер Димитров, Митко Митев, Кольо Христов и с 1-2 нови попълнения в треньорският състав ще продължи да се развива. В Стара Загора няма места където да се играе. Може да отидеш в Кольо Ганчево, горе на стадиона и на Локомотив. Ако някой ми каже, че това са съвременни игрища за футбол здраве му кажи. Младежта си иска своето, иска да изживее своите детски и младежки години. Ако няма места с които да ги задържим тя отива другаде – било то в кръчмата, дискотеките или пред компютърът. Няма те на представа колко е трудно един треньор да научи дете на 14-15 години на нещо заради безобразно лошите терени. Нямате представа какво представлява една база от 5-6 игрища на запад. В Кольо Ганчево за 3 игрища ще се сбият 3-4 клуба. Турция ни изпревари, ние си ги биехме под път и на път. Защо? Защото се събраха 6-7 елитни бизнесмени и поддържат един отбор. Ние тук се делим, защо ги правим тези 5-6 отбора? Не може ли да има един отбор, цял Париж има един отбор. А ние какво правим? Град със 150 хиляди жители правим 4-5 отбора. Един отбор в А и един в Б е достатъчно за Стара Загора. Най-много да има един отбор и във В група, но всички отбори да са под едно звено”, каза още 70-годишният специалист.

“В течение на толкова години някои се опитваха да правят нещо. Това което виждам сега в лицето на новото ръководство на Берое искам да продължава и за в бъдеще. Всичкото постепенно ще си дойде на мястото. Това което направиха те в рамките на няколко месеца мисля, че е доста показателно. Като започнем от съблекалнята, облеклата, единият терен долу го засяхме, а другият ще се подравни съвсем скоро, изкуственият терен над ст. Берое който е почти готов, веднага започва да се прави най-горният терен. Юноши старша възраст трябва да са близко и на разположението на мъжкият състав. След като направят игрищата те трябва да се прехвърлят горе и да се правят съвместни тренировки с мъжете. Едно време когато аз бях старша-възраст, а Иван Танев треньор на мъжете през седмица правихме мачове с мъжете и от там дойде цялата работа”, допълни бившият директор и треньор на школата.

“Едно от удоволствията които изпитах след напускането на школата е, че мястото ми бе заето от наш възпитаник – Благомир Митрев. Едно момче, което със своите умения, което е бил много добър футболист приема едно много трудно поприще. Убеден съм, че той ще се справи. На него трябва да му се помага - не само от ръководителите на клуба, но и от цялата старозагорска общественост, защото той е едно прекрасно момче, което може да помогне за развитието на детско-юношеският и като цяло за старозагорският футбол. Искам да вмъкна още нещо – зоната за юноши старша възраст трябва да се разшири. Отборите от Пловдив, Хасково, Кърджали, Стара Загора, Ямбол, Сливен и Бургас трябва да играят в една зона. От февруари месец приключвам всякакъв вид дейност в това отношение. И двете ми дъщери и внучето ми са в София, там направихме къщи и мисля там да живея. Но ще прескачам до Стара Загора за мачовете на Берое. Годините които прекарах в Берое не мога да ги зачеркна изведнъж. Обичам отбора, бил съм, горял съм, плакал съм, радвал съм се с него, изпитвал съм всякакви горчилки и веселия на удоволствие. Убеден съм, че разликата на Берое пред конкурентите през този сезон ще набъбне 2-3, а дори и 5 пъти и отборът ще влезе в А група. Не само ръководителите са заинтересовани и момчетата имат интерес от това нещо. Ако искаш да оставиш трайни следи във футбола като спортист и човек, излез на терена и докажи”, завърши Румен Брънеков.

Дубълът на ЦСКА разби този на ЦСКА 1948 във Втора лига (ВИДЕО)

Етър спечели визитата си на Лудогорец II

Кадър на Нотингам Форест е близо до трансфер във Втора лига

Габриел Ажучи преговаря с родни професионални клубове

Отново сериозен интерес към вратаря на Марек Константин Костадинов

Стражът на Марек прави силен полусезон

Монтана еднолично на върха във Втора лига

След късен домакински успех над дубъла на Ботев Пд

Монтана излиза без капитана си в мача срещу Ботев (Пловдив) II

Васил Симеонов е наказан за този мач

Втора лига: Дунав разби Фратрия като гост, Миньор прекъсна черната си серия

Вижте всички резултати и голмайстори от кръга

Пирин и Добруджа се занулиха във Втора лига

Нападател се превърна в грешник за "орлетата" с пропуск и червен картон

Нови дати и часове за мачове от Втора лига

Спортно-техническата комисия към Българския футболен съюз обяви няколко промени в програмата на двубои

В Янтра се учат от Славия (Прага)

Шефове, треньор и таланти в чешката столица

ЕФБЕТ ЛИГА
Трета Лига
Футзал