Тунизийка детронира Рибакина на „Уимбълдън“

Онс Жабюр ще спори със Сабаленка за място на финала

Тунизийката Онс Жабюр сложи край на амбицията на Елена Рибакина да защити титлата си от турнира по тенис при жените Уимбълдън, след като я елиминира на четвъртфинал с 6:7 (5:7), 6:4, 6:1.

Брилянтното представяне на номер 6 в основната схема накара казахстанската шампионка от 2022-а година да изглежда блокирала и извън кожата си. Жабюр ще играе в предпоследното препятствие преди мача за трофея с Арина Сабаленка (Беларус), която по-рано днес елиминира американската представителка Мадисън Кийс.

Успехът на Жабюр се превръща в сладък реванш, не само защото изоставаше с един сет днес, а и заради загубата на финала на същия турнир точно преди 12 месеца.

Решаващият момент в мача беше в средата на втория сет, когато резултатът беше 4:4. И макар първата част да бе спечелена от Рибакина, след това 4:4 Жабюр спечели осем от следващите девет гейма и постави съперничката си в ролята на аутсейдер. Така тя стигна до трети полуфинал в кариерата си в турнитире от Големия шлем.

Третият сет се превърна в истински рецитал на африканката, която даде само гейм на Рибакина и то за да намали на 1:3. След спечеленото подаване последва пробив на нула. При 3:1 тя отрази две възможности за пробив и затвърди преднината си на 4:1. Последва пробив за 5:1, което беше и реалният край на мача.

Съперничка на Жабюр на полуфинала ще бъде Арина Сабаленка от Беларус, която малко по-рано на корт номер 1 елиминира в два сета 6:2, 6:4 американката Мадисън Кийс. Сабаленка впечатлява публиката с татуировка на лявата си ръка, спечели предимство още в първия гейм на мача, когато реализира пробив. Тя поведе след реализирана четвърта открила се точка за пробив с елегантен бекхенд, изпращайки топката точно над мрежата и в невъзможна треактория за реакция на Кийс. Мачът продължи да се развива благоприятно за нея, след като направи нов пробив по-късно в сета за 4:1. След това при нейно подаване мина през три сет-бола, за да поведе с 1-0.

Но във втората част имаше доста колебливи моменти, особено при 4:2 за американката, която реализира от трети опит първата си възможност за пробив. Шампионката от Откритото първенство на Австралия обаче вдигна оборотите и с няколко прецизни бекхенда отне следващите две подавания на Кийс и с поредни пробиви обърна срещата до 5:4. По сходен сценарий от първата част, тя затвори със свой сервис мача, реализирайки втората си точка за мача. Така тенисистката от Беларус ще играе за втори път в кариерата си полуфинал на Ол Ингланд Клъб.

ОБЗОР: Джокович с летящ старт на "Уимбълдън"(ВИДЕО)