В „Птиците умират сами" отец Ралф казва за чувствата си към Меги, които по принцип са недопустими за отношение на свещеник към младо момиче, следното: „Аз се удавих в нейната женственост и сега вече се чувствам добре“. Това в пълна степен може да се твърди за Григор Димитров във връзката му с Мария Шарапова. Този уникален спортен талант, който имаме, стигна до едно изключително високо ниво в тениса, като мина през фазата, наричана популярно „заздравяне на психиката".
Ако трябва да разглобим тази формулировка, говорим за сплав между психическа устойчивост и технически умения, които се натрупват на базата на така наречения „посредствен" опит. Механизмът е следният - когато се справиш с трудните ситуации, с изпитанията (както Григор го направи в три трисетови мача до полуфинала на турнира в Торонто например), получаваш увереност.
Психическата устойчивост обаче е производно от чисто спортните способности, които се усъвършенстват в тренировките. Така се създава безусловен механизъм при отиграването на конкретното положение на корта - ти вече не мислиш, а ръцете и краката ти просто действат. И има резултат.
Трябва да отбележа, че Григор стигна до този стадий на развитието си, защото вече скъса напълно с тийнмодела. Според американските стандарти например един човек се води тийнейджьр до 21 г., точно защото до тази възраст се проявява съпротивата срещу определените норми, експериментирането със собствените реакции към околния свят, напасването на интервенте с личните, природно дадени качества. Сега Димитров е на 23 години и вече се е отърсил от залитанията. Той е във фазата на зрелостта. Заздравяването на психиката идва за него точно навреме, в една прекрасна възраст.
Съвсем не случайни и ясно показателни са думите на Шарапова „Григор е по-добър от мен“. Това изказване, подкрепено с фактите, че и на „Уимбълдън", и през изминалата седмица в Канада отпадна на по-ранен етап от Гришо, е чиста проба емоционалност. То говори в един друг рекурс за това, което е постигнал Димитров в психически план. А именно, че той вече работи сам със собствените cи емоции, като еусвоил нейната енергетика.
Красимир Калпаков, психолог, за в-к „Меридиан мач”