Пирова победа: Тунис пречупи драматично резервите на Франция

Африканците спечелиха с 1:0, но отпадат от Мондиал 2022

Тунис постигна историческа и заслужена победа с минималното 1:0 над световния шампион Франция в последния си мач от Мондиал 2022.

„Петлите“ си бяха осигурили предсрочно класиране за осминафиналите и затова селекционерът им Дидие Дешан заложи предимно на резерви за срещата на „Едюкейшън Сити Стейдиъм“ в град Ал Раян, което доведе до вяла игра.

За сметка на това африканците показаха страхотен отборен дух и спечелиха с гол в 59-ата минута на капитана си Уахби Хазри, който секунди след това бе заменен заради контузия.

Преди почивката попадение на Тунис бе отменено заради засада, а в 98-ата минута ВАР отново се намеси, за да не бъде зачетен изравнителен гол на резервата Антоан Гризман и така африканците постигнаха 3-ти успех на световни финали в историята си.

Победата обаче се оказа пирова, защото в другия мач от групата Австралия победи Дания също с 1:0 и се класира за директните елиминации за сметка на „червения динамит“ и Тунис.

Иначе днес африканският тим бе по-активен на терена срещу Франция още от първия съдийски сигнал и търсеше повече победата.

В осмата минута африканският тим вкара гол, но той бе отменен заради засада. Центриране от фаул бе засечено от бившия футболист на столичния Славия Надер Гандри, който много красиво преодоля Стийв Манданда с удар с десния крак. Повторенията показаха, че защитникът е бил зад последния в отбраната на Франция и резултатът се запази 0:0.

Играта продължи да се води в половината на европейския отбор и в 30-ата минута Манданда отрази удар с глава на Анис Слимане. Пет минути след това и капитанът Уахби Хазри пробва късмета си, но Манданда отново спаси.

Второто полувреме отново започна с натиск на нуждаещия се от задължителна победа отбор на Тунис. В 53-тата минута Аиса Лайдуни се освободи от защитник и стреля, но не успя да уцели вратата на Франция.

По-добрата игра на африканския отбор все пак доведе до гол в 58-мата минута. Грешка в средата на терена позволи на тунизийците да откраднат топката. Тя бе подадена напред към Хазри, който между двама френски бранители успя да я прокара и покрай вратаря Манданда за 1:0.

След гола Дидие Дешан реши да вкара част от титулярите си и на терена се появиха Килиан Мбапе, Адриен Рабио, Антоан Гризман и Усман Дембеле. Това промени силите на терена и играта вече се пренесе в половината на Тунис.

В 89-ата минута Рандал Коло Муани бе много близо до изравняването, но ударът му извън границата на наказателното поле премина на сантиметри от страничната греда на вратата на Аймен Дамен.

Главният съдия Матю Конгър от Нова Зеландия назначи осем минути добавено време и в последните секунди от тях Антоан Гризман вкара след разбъркване в наказателното поле. Голът първоначално бе зачетен, но след дълго преразглеждане на ситуацията с ВАР бе отменен заради засада нападателя на Атлетико (Мадрид).

На осминафиналите Франция ще играе с отбора, който ще завърши на второ място в група "С", в която са Полша, Аржентина, Саудитска Арабия и Мексико.

Тунис - Франция 1:0
1:0 Казри (59)

Стартови състави:

Тунис: 16. Аймен Дахмен – 3. Монтасар Талби, 4. Ясин Мерия, 5. Надер Гандри, 10. Уахби Казри (К), 12. Али Мааул, 14. Айса Лайдуни, 15. Мохамед Бен Ромдан, 17. Елиес Скири, 21. Уажди Кешрида, 25. Анис Слиман;

Франция: 16. Стив Манданда – 3. Аксел Дисаси, 4. Рафаел Варан (К), 6. Матео Гендузи, 8. Орелиен Чуамени, 12. Рандал Коло Муани, 13. Юсуф Фофана, 15. Жордан Верету, 20. Кингсли Коман, 24. Ибрахима Конате, 25. Едуардо Камавинга.