2. МОНДИАЛ 2018
  3. Белгия мина като тайфун през Тунис в луд мач със 7 гола (ВИДЕО+СНИМКИ)

Белгия мина като тайфун през Тунис в луд мач със 7 гола (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мондиал 2018 влезе в историята, Лукаку и Азар с по две попадения

Белгийският национален отбор на практика си осигури участие в осминафиналите на Мондиал 2018 с втора поред изразителна победа в група G.

„Червените дяволи“ се наложиха с класика над дебютанта Панама на старта, а сега разбиха Тунис с 5:2 и вече могат да мислят за своя съперник във фазата на директните елиминации (Япония, Сенегал, Полша или Колумбия), макар все още да има математически шансове да отпаднат.

Надали обаче има отбор на финалите в Русия, който да иска среща с хората на Роберто Мартинес, защото те отново впечатлиха с играта си, а Еден Азар и Ромелу Лукаку блеснаха с по две попадения.

Така световното първенство в Русия влезе завинаги в историята с нов рекорд – 27 последователни срещи без нулево реми.

Лукаку пък се изравни с лидера по голове до момента на форума – Кристиано Роналдо, като и двамата са се разписвали по четири пъти до момента.

Резултатът в Москва бе открит от Еден Азар още в шестата минута. Тогава игралият отново много силно футболист на Челси се разписа от спорна дузпа, отсъдена за нарушение срещу самия него на границата на наказателното поле.

Десет минути по-късно Дрис Мертенс изведе Ромелу Лукаку и той с плътен изстрел от средна дистанция прати неспасяемо топката в далечния ъгъл за 2:0.

Тунис обаче върна един гол веднага след подновяването на играта от центъра, след като стигна до статично положение и в 18-ата минута Дилън Брон засече с глава центриране на Уаби Казри за 1:2.

Секунди по-късно вратарят Бен Мустафа, заменил контузилия се при загубата от Англия също с 1:2 титуляр Муез Хасен, се намеси решително след изстрел от воле на Яник Ферейра Караско.

Белгия обаче продължи да диктува събитията на терена и в самия край на първата част Лукаку бе изведен в коридор зад гърба на защитата от Тома Мюние и технично прехвърли вратаря за 3:1.

При този резултат дойде почивката, а скоро след нея Азар отново показа класата си.

В 51-ата минута той овладя майсторски в пеналта на Тунис и елегантно финтира вратаря, а после между двама съперници прати топката в мрежата за 4:1.

Това окончателно сложи точка на спора и белгийският селекционер Роберто Мартинес даде почивка на Лукаку и Азар, заменяйки ги съответно с Маруан Фелайни и Михи Батшуай.

Последният направи редица пропуски преди да вкара петия гол за Белгия в добавеното време, като трябва да се отбележи, че наставникът на Тунис направи две принудителни смени още преди почивката и така стана едва седми в историята, сторил това на световни финали.

В 76-ата минута Батшуай стреля и преодоля вратаря, но в последния миг защитник изчисти от голлинията, а малко след нападателят трябваше да се разпише при добавка, но вместо това отблизо нацели напречната греда.

Все пак в последната минута на редовното време резервата успя да реализира, засичайки атрактивно центриране на друг, появил се от пейката футболист – Юри Тилеманс.

Крайният резултат бе оформен от Казри в третата минута на продължението.

Така Тунис остава на последното място в групата без точка от два мача, докато с пълен актив лидер е Белгия.

В последните срещи от потока „червените дяволи“ играят с Англия, докато африканският тим ще мери сили с Панама.