2. Мондиал 2010
  3. „Селесао” на полуфинал в ЮАР, след класика срещу САЩ

„Селесао” на полуфинал в ЮАР, след класика срещу САЩ

Голове на Фелипе Мело, Робиньо и Майкон донесоха успеха за Бразилия

Отборът на Бразилия буквално размаза тима на САЩ в срещата между двата тима от група „Б” на турнира за Купата на Конфедерациите, но спечели „само” с 3:0. Кариоките правеха каквото си поискат на терена – Кака, Робиньо и компания плетяха комбинация след комбинация, а американският тим едва удържаше на натиска. Бранителят на Интер Дъглас Майкон пък се завърна по най-добрия начин, след дълго лечение на контузия, записвайки на своята сметка гол и асистенция. „Селесао” вече е на полуфинал в ЮАР, а САЩ ще трябва да стяга багажа, ако Италия вземе поне точка в късния мач от групата срещу Египет.

Бразилия започна по-добре мача и успя да поведе още с първото си по-опасно положение. В 6-ата минута Майкон центрира остро от пряк свободен удар на далечната греда, където Фелипе Мело се извиси над всички и с глава буквално разстреля Тим Хауърд за 0:1. „Селесао” продължи да бъде по-активният тим на терена и в 12-ата минута при една контраатака можеше да стигне до втори гол, но пасът на Луиш Фабиано към Робиньо се оказа твърде дълъг.

В 20-ата минута възпитаниците на Карлос Дунга сътвориха смъртоносна контраатака и поведоха с 2:0. САЩ изгуби топката след късо изпълнение на ъглов удар, Фелипе Мело отне и намери Кака на центъра. Десетката на „селесао” изведе напред младия Рамирес, който от своя страна намери с отличен пас в наказателното поле Робиньо и за звездата на Ман Сити не бе проблем да вкара от непосредствена близост. Бразилецът отпразнува гола си по доста нестандартен начин, след като взе микрофона на един от репортерите зад рекламните пана и даде мини интервю по време на мача. Само 3 минути по-късно Кака получи топката в своята половина, тръгна на самостоятелен рейд, навлезе в наказателното поле на САЩ, но ударът му с левия крак намери външната страна на мрежата.

Малко по-късно пък Луиш Фабиано се откъсна отдясно, стреля, но изстрелът му бе твърде слаб и не затрудни Хауърд. В 40-ата минута Жилберто Силва направи непростим пропуск, след като получи Майкон качи топката на неговата глава, но изстрелът на бившия играч на Арсенал се оказа неточен. Секунди преди края на първата част пък Фелипе Мело можеше да вкара втория си гол в мача, но изстрелът му от воле премина високо над американската врата.

През втората част отново Бразилия бе по-добрият тим на терена, но кариоките понамалиха темпото и предимно разиграваха топката в половината на САЩ. Първото по-сериозно положение дойде в 55-ата минута, когато Кака стреля мощно от дъгата, но ударът му бе спасен с вещина от Тим Хауърд. Само 2 минути по-късно Клийстан от състава на американците получи директен червен картон за груб фаул в краката на Рамирес и остави своя тим с човек по-малко.

Отговорът на Бразилия не закъсня и само 5 минути след червения картон на Клийстан, „селесао” вкара трети гол. Страхотна комбинация в дясната зона на атаката Майкон-Рамирес-Кака-Майкон завърши с мощен удар на бранителя на Интер, който намери горния десен ъгъл на Хауърд – 3:0. След третия гол кариоките почти спряха да играят и предимно си подаваха топката по целия терен.

Въпреки, че губеше с 0:3 и бе с човек по-малко на терена, отборът на САЩ се хвърли да търси почетно попадение в последните 10 минути, но възпитаниците на Боб Брадли просто нямаха късмет. Първо резервата Фелхабер разтресе напречната греда с мощен удар отблизо в 83-ата минута, а 5 минути по-късно другата резерва Кейси стреля опасно с глава, но топката отново срещна гредата над Жулио Сезар.

В крайна сметка резултатът остана непроменен и Бразилия записа класическа победа, която е втора в група „Б” за „селесао”. Възпитаниците на Карлос Дунга вече са на полуфинал, а при победа или равен на Италия довечера с Египет, САЩ ще трябва да стяга багажа.

САЩ – Бразилия 0:3
0:1 Мело 6’
0:2 Робиньо 20’
0:3 Майкон 62’

САЩ: Хауърд, Борнщайн, Ониеву, Бийзли (Кейси 46’), Демпси, Донован (к), Брадли, Демерит, Клийстан, Алдиторе (Фелхабер 60’), Спектър

Старши треньор: Боб Брадли

Бразилия: Жулио Сезар, Майкон, Лусио (Луизао 70’), Сантош, Миранда, Мело, Жилберто Силва, Кака (Баптища 69’), Рамирес, Луиш Фабиано (Нилмар 69’), Робиньо

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.