2. Мондиал 2010
  3. Най-опитният футболист в Африка класира Египет на полуфинал след 3:1 над Камерун

Продълженията решиха и днешния четвъртфинал за КАН. Ахмед Хасан вкара два гола за Египет и един за Камерун

Египет се класира на полуфинал за Купата на африканските нации, след като в двубой повторение от финала през 2008 г. отстрани националния тим на Кемрун с 3:1. Актуалните шампиони са се устремили към трета поредна титла на Черния континент. В редовното време срещата завърши при 1:1, но в самото начало на първото от двете продължения египтяните вкараха два бързи гола и решиха спора в собствена полза. Загубата на Камерун спокойно може да бъде отдадена на ужасяващи грешки в защита и нелепите изяви на вратаря Карлос Камени. Капитанът на Египет Ахмед Хасан направи силен мач за тима си след като, отбеляза две от попаденията за страната си и освен това си вкара автогол, за да даде преднина на Камерун през първата част.

Финалистите от 2008 г., когато победител излезе Египет след единствения гол в срещата, отбелязан от Мохамед Абутрика, започнаха срещата с особена предпазливост. В първите си минути двубоят бе лишен от атрактивност и многобройни голови положения.
Първият гол в срещата бе отбелязан от един най-опитният футболист на африканския континент. Капитанът на „фараоните” Ахмед Хасан, който със своите 170 мача за представителния си тим е рекордьор на черния континент по международни мачове вкара топката в собствената си вратата. Емана от Камерун центрира от ъглов удар към близката греда. Там застаналият до страничния стълб капитан просто отклони кълбото във вратата си.

Минута по-късно на противоположната страна на терена зашитата на Камерун демонстрира разконцентрираност. Стражът на Египет запрати далечна топка в половината на противника. Защитник на Камерун не успя да овладее топката, тя го прескочи и попадна в краката на Мотеаб. Той отправи удар към Карлос Камени, но опитният страж отклони със самоотвержен плонж.
В 39-ата капитанът Хасан се реваншира на съотборниците си за автогола, изравнявайки резултата с далечен изстрел. Хасан отправи параболичен удар към десния ъгъл на Камени. При първата от двете си фатални грешки за вечерта Камени пропусна наглед не особено тежкият удар под ръцете си за 1:1. До края на полувремето Камерун също имаше възможност да отбележи. Отново Емана бе в центъра на събитията със силен удар от разстояние, той обаче не успя да преодолее Ел Хадари.
След паузата Емад Мотеаб отново бе изпуснат от защитниците на Камерун и за пореден път направи всичко възможно да затрудни Карлос Камени. Гол не падна в тази ситуация, но в 60-ата минута това трябваше да направи Ейонг Енох след добър извеждащ пас на Самуел Ето’о. Нападателят остана нетипично неактивен в хода на целия двубой и в редовното време отправи едва два удара към вратата на Египет.

В 90-ата минута Мотеаб имаше отлична възможност да сложи край на спора. Нападателят бе оставен непокрит в наказателното поле на Камерун. Навлизайки на скорост той успя да засече центриране с левия крак. За негово нещастие обаче топката мина на сантиметри встрани от дясната греда на Камени.

Така срещата навлезе в две продължения от по 15 минути. Още в първите минути на извънредното време отборът на Египет изригна с две светкавични попадения. Първо при ужасяваща грешка на опитния Джереми се разписа Мохамед Гедо. С престъпно слаб пас към вратаря си Джереми просто предостави топката на Гедо, който я плъзна под хвърлилия се Камени за 2:1.

Секунди по-късно при спорно съдийско отсъждане бе фиксиран и третият гол за Египет. Негов автор стана капитанът Хасан. Той стреля от пряк свободен удар над изградената стена, а на пътя на топката застана Камени. Ветеранът обаче сбърка за втори път в двубоя, след като не успя да улови удара. Кълбото отскочи от ръцете му, удари се в напречната греда и падна на милиметри пред гол линията. Съдийската бригада призна гола за редновен, но от повторенията стана ясно, че такъв няма.

През втората част от добавеното време резултатът се запази при 3:1. Вечерта за Камерун доби още по-кошмарно измерение, след като директен червен картон получи Орелиен Чеджу. Халфът бе останал последен в отбрана и с цената на нарушение спря устремилия се Гедо. До края на срещата отбраната на Египет успя да удържи натиска на Камерун и спечели срещата с 3:1, след 1:1 в редовното време.
Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.