2. Мондиал 2010
  3. „Черните звезди” ослепиха САЩ след продължения – 2:1 (видео)

„Черните звезди” ослепиха САЩ след продължения – 2:1 (видео)

На четвъртфиналите Гана ще се изправи срещу тима на Уругвай

Националният отбор на Гана пренаписа футболната си история, след като се класира за четвъртфиналите на световното първенство в ЮАР. Това стана след страхотна победа на „черните звезди” над САЩ с 2:1 след продължения. Срещата се игра на стадион „Роял Бафокенг” в Рустенбург, а на четвъртфинала африканците ще се изправят срещу състава на Уругвай, който по-рано днес отстрани тима на Южна Корея, също след успех с 2:1, но в редовното време. Кевин Принс Боатенг изведе Гана напред в 5-та минута, Лендън Донован изравни в 62-ата от дузпа, а крайното 2:1 оформи Асамоа Гиан в 3-та минута на първото продължение.

С този успех „черните звезди” изравниха рекордното класиране на африкански тимове на световни първенства, след като преди тях Камерун и Сенегал бяха достигали до четвъртфиналите. Звездата на САЩ Лендън Донован пък влезе в историята като първият американец вкарал пет гола на световни първенства за своята страна.

Двубоят започна с малко по-бърза игра на африканците и в 3-та минута Инкуум стреля от далечна дистанция, на ударът му излезе в аут. В ответната атака Клинт Демпси шутира от около 20 метра, ала Кингсън хладнокръвно спаси. Така се стигна до 5-та минута, когато Кевин Принс Боатенг овладя една открадната топка в средата на терена, напредна до границата на наказателното поле, откъдето с удар с левия крак по земя завари неподготвен Хауърд и откри резултата – 1:0.

След гола Гана продължи да бъде по-активният тим на терена, докато американците изглеждаха леко объркани. В 12-ата минута Боатенг пробва удар от движение от дъгата на наказателното поле, ала кълбото прелетя над напречната греда. В следващата атака Алтидор опита да затрудни Кингсън, но и неговият изстрел не намери очертанията на вратата. В 18-ата минута Гиан изпълни страхотно фаул, принуждавайки Тим Хауърд да се намесва и да предотвратява нов гол в мрежата си.

С течение на времето темпото ставаше все по-бързо, но нови чисти голови ситуации пред двете врати нямаше. В 22-ата минута Демпси изведе Брадли в лявата част на наказателното поле, американецът опита центриране, ала стражът на „черните звезди” съумя да го пресече. В 29-ата минута Кевин Принс Боатенг пробва нов изстрел с левия крак по земя, но този път не затрудни стража на янките.

Така се стигна до 34-ата минута, когато пред САЩ се откри най-чистата ситуация за гол до момента. Тогава Демпси изведе Финдли в наказателното поле, нападателят шутира с десния крак, но Кингсън спаси ефектно с крак. В 37-ата минута сходна ситуация се разигра и в полето на американците. Кингсън изрита кълбото от аут, Гиан продължи с глава за Асамоа, който стреля незабавно с левия крак, но този път Хауърд трябваше да спасява с крак.

До края на полувремето нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 за Гана.

Втората част започна със сериозен натиск от страна на американците, които още в 47-ата минута можеха да изравнят статуквото. Тогава влезлият на полувремето Филхейбър бе изведен очи в очи с Кингсън, но стражът на Гана спаси изстрела му. В ответната атака Боатенг навлезе добре в наказателното поле на янките, но бе спрян в последния момент от бранител на САЩ.

Така дойде 62-ата минута, когато Демпси проби през центъра, промуши топката между краката на Джон Менса и навлезе в наказателното поле, където бе спънат от Джонатан Менса, а реферът от Унгария нямаше друг избор освен да отсъди дузпа. Зад топката застана Лендън Донован, който стреля хладнокръвно с десния крак и прати топката в мрежата на Кингсън – 1:1.

След попадението американците продължиха да натискат и в 68-ата минута бяха близо до нов гол, след като Алтидор изпревари ганайската защита, но стражът Кингсън излезе и изчисти. В 76-ата минута Алтидор изведе в наказателното поле Брадли, който шутира с левия крак, ала вратарят на „черните звезди” отново спаси. В 80-ата минута, след дълго подаване от собственото му поле, Алтидор пак надбяга защитата на африканците и отправи опасен удар, но кълбото премина вляво от вратата на Кингсън.

В последните десетина минути на срещата двата тима започнаха да действат много по-предпазливо и нов гол до края не падна. Така спорът от този двубой трябваше да се реши след продължения.

А те започнаха, както и редовното време – с гол за Гана. В 3-та минута, след дълъг пас от половината на Гана, Гиан надбяга Боканегра и Демерит и с мощен шут с левия крак оплете за втори път топката в мрежата на Хауърд – 2:1.

След гола ганайците успокоиха темпото и се прибраха в своята половина, изчаквайки на контраатака грешка на противника. В самия край на първото продължение Борнстийн опита далечен изстрел към вратата на африканците, но Кингсън спаси. До края нов гол не падна и така двата отбора размениха половините при резултат 2:1 за „черните звезди”.

Второто продължение започна с натиск на американците, докато Гана приемаше спокойно играта в своята половина и продължаваше да чака своя момент на контраакция. В 115-ата минута в наказателното поле на африканците се заформи меле,в което топката рикошира в телата на няколко човек, но в крайна сметка попадна в обятията на Кингсън. В последната 120-а минута Демпси получи на границата на наказателното поле, стреля от воле, но кълбото срещна тялото на Джонатан Менса, а няколко секунди по-късно Гомес шутира, ала извън рамките на вратата на Кингсън.

До края на мача нов гол не падна и така Гана победи САЩ с 2:1 след продължения и се класира за четвъртфиналите на световното първенство в ЮАР. Там „черните звезди” ще срещнат състава на Уругвай, който по-рано днес победи Южна Корея с 2:1.

САЩ – Гана 1:2

0:1 К.П. Боатенг 5’
1:1 Донован 62’ (д)
1:2 Гиан 93’

Стартови състави:

САЩ (4-4-2): Хауърд; Черундоло, Демерит, Боканегра, Борнстийн; Брадли, Кларк (Еду 31’), Демпси, Донован; Алтидор (Гомес 91’), Финдли (Филхейбър 46’)
Селекционер: Боб Брадли

Гана (5-4-1): Кингсън; Сарпей (Ади 73’), Джонатан Менса, Джон Менса, Пентсил, Инкуум (Мунтари 123’); Айеу, К.П. Боатенг (Апиа 78’), Анан, Асамоа; Гиан
Селекционер: Милован Райевац

Жълти картони: Кларк, Черундоло, Боканегра (САЩ); Джонатан Менса, Айеу (Гана)

Стадион: „Роял Бафокенг”, Рустенбург

Рефер: Виктор Касаи, Унгария

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.