1. Novsport
  2. Лека атлетика
  3. Живот след затвора за спринтьора без крака Писториус

Живот след затвора за спринтьора без крака Писториус

След убийството шампионът започва на чисто

Живот след затвора за спринтьора без крака Писториус

Животът на Оскар Писториус започва отново днес. Популярният южноафрикански спринтьор с два ампутирани крака, който спечели битка и право да се състезава с атлетите без двигателни увреждания, излиза от затвора. Той беше освободен условно предсрочно, след като излежа половината от присъдата си за убийството на приятелката си Рийва Стеенкамп.

37-годишният Писториус получи условно освобождаване на 24 ноември, но днес официално ще напусне затвор в предградие на административната столица на Южноафриканската република Претория.

През 2013 г. на Оскар му се наложи да прекъсне спортната си кариера в момент, в който световната му слава беше на върха. И именно затова делото за убийството, в което беше обвинен, получи изключителен обществен интерес по цялата планета. В нощта на 13 срещу 14 февруари 2013 той уби 29-годишната манекенка Реева Стеенкамп, като е стрелял четири пъти през вратата на тоалетната, където е била жената. Блейд Рънър, както беше известен Писториус заради специалните си състезателни протези, беше осъден през 2017 на 13 години и 5 месеца затвор.

Той не се призна за виновен в процеса и твърди, че е невинен за смъртта на приятелката си. Неговата версия, поддържана по време на делото, е, че е стрелял по вратата на банята на дома си в Претория, защото е смятал, че има нарушител.

КАТО НА ФИЛМ

Той ще бъде свободен, но не съвсем. Като част от присъдата си и като част от южноафриканската програма за възстановително правосъдие, той ще бъде подложен на терапия за управление на гнева и насилие над жени под наблюдението на Департамента за изправителни служби до 2029 г. Освен това ще му бъде назначен надзорник, който трябва да бъде информиран, ако Писториус търси работа или смени местожителството си, което се смята, че ще е в Претория. Днес той напуска затвора при пълна забрана да бъде сниман и да дава интервюта.

Престъплението не беше просто поредното престъпление - той разтърси света, защото Писториус беше смятан за пример за преодоляване на несгоди. Историята на Оскар е като сценарий на филм - ражда се с увреждане, учи се да ходи с протези, достига до феноменални успехи в спорта след това, дело за убийство, затвор...

КАТО ДЕТЕ

А че Писториус е борбен човек, няма никакво съмнение. Наред с предизвикателствата на физическия му недъг, той трябваше да мине през още една сериозна битка – тази със Световната атлетика и да докаже, че има право да се състезава с хора без двигателни увреждания. Южноафриканецът спечели и сбъдна мечтата си да участва на Олимпийски игри, въпреки че вече имаше няколко златни медали от Параолимпийски игри. Писториус достигна до полуфинал на 400 м при атлетите със „здрави крака” на Игрите в Лондон през 2012 г.

Иначе той е белязан от съдбата още при раждането си на 22 ноември 1986 г. в Йоханесбург. Момчето се появява  на бял свят с липсващa fibula (голямата кост на подбедрицата) и на двете крачета. Когато той е на 11 месеца лекарите са категорични - за да може Оскар да ходи, трябва да му се ампутират долните крайници. Хенке и Шийла Писториус позволяват да се извърши операцията за отстраняване на двата крака между глезените и коленете му. Оскар започва да се учи да ходи с помощта на протези. Родителите му са доволни, че детето расте уверено в себе си, без притеснения, че е различно.

"Той тичаше непрекъснато. Оскар никога не ходеше. Сякаш не можеше да ходи", спомнят си за детството на атлета неговите родители.

Най-голямата страст на Писториус е спортът. Недъгът му не му пречи да бъде включен в училищните отбори по ръгби, водна топка, тенис и борба. Сериозна контузия в коляното по време на ръгби тренировка в края на 2003 г. го праща в леката атлетика. Джогингът е включен в рехабилитацията на Писториус и му предлагат да пробва нов модел на протези с карбонови фибри на фирмата Ossur. Така атлетиката влиза под кожата му - „Оттогава никога не спрях да бягам", казвал е Оскар преди престъплението да го направи.

УСПЕХИТЕ

Само осем месеца, след като се влюбва в леката атлетика Оскар е изправен пред невероятно изпитание. Той трябва да представя страната си на Параолимпиадата в Атина на 100, 200 и 400 м. Първото състезание е на 200 м. На старта застават и двама от най-титулуваните спринтьори в инвалидната група на Оскар - американците Марлон Шърли и Брайън Фрешуър. Предстартовата треска за Писториус е огромна. Дори четирите фаул старта не успяват да намалят напрежението му. Когато пистолетът гръмва за пети път за серията, всички се изстрелват от блокчетата. Само Оскар не. Той решава, че отново има нередовен старт и останал да чака втория изстрел, анулиращ бягането. 1,8 сек по-късно той осъзнава, че стартът е редовен и съперниците му вече набират преднина. Но предстои нещо изумително. Оскар стартира от последна позиция, със изоставане от 1,8 сек и финишира пръв. Той печели не само златния медал, но чупи и световния рекорд с 21, 97 сек. В Атина той взе бронз на 100 м (11,16 сек).

Наред с успехите на пистата южноафриканецът набира все по-голяма популярност. Получава прякор - Blade Runner (б.а. от англ. Blade - острие на бръснача - препратка към филма с Харисън Форд и музика на Вангелис), тъй като протезите му наподобяват буквата "J" и са оприличавани на остриета.

Мечтата на Писториус, чиято коронна дисциплина става 400 м, е да бяга с хора без увреждания. Той знае, че единственият начин да става по-добър е да бяга на състезания за здрави атлети.

ПЪРВАТА БИТКА

Амбициите му са попарени, когато през март 2007 г. Международната федерация по лека атлетика (ИААФ  - сега Световна атлетика) издава правило, което забранява използването на „всякакви технически помощни средства, които включват пружини, колела или каквито и да е елементи, които дават преимущество над останалите атлети."

Всякакви тълкувания на този текст директно изхвърлят участието на Оскар от стартовите списъци. Амбициозният Писториус обаче намира вратичка за себе си. До 2007 г. неговите протези не са изследвани и няма никакви сведения дали те му помагат или му пречат. Така той успява да намери място във финал „Б" на лекоатлетическия турнир от Златната лига в Рим през 2007 г. Оскар финишира за 46,90 сек. и е изпреварен само от италианеца Стефано Брачола - 46,72 сек.

Два дни по-късно Писториус чува командата „По местата" заедно с тогавашния световен шампион Джеръми Уоринър (САЩ) и още шест звезди в едната обиколка при здравите хора на турнира от веригата Гран при в Шефилд (Вбр). Бягането става известно като „Най-бързият човек без крака срещу най-бързите хора с два крака". Това обаче не е най-успешното състезание за Оскар. Дъждовното време в Шефилд кара Писториус да застане пред дилемата да участва или не. Той знае, че мократа писта не е най-добрата за неговите протези. Освен че не работят добре, „остриетата" не му дават и добра устойчивост при дъжд. Опасно е да се състезава, но той знае, че възможността да бяга с Уоринър и компания не е за изпускане. Рискува. Завършва последен, а по-късно е декласиран за настъпване на линията на коридора. Но все пак една стъпка от мечтата да участва на Олимпийските игри в Пекин през 2008 е направена. 

Писториус официално започва да води битка с ИААФ за допускането му да участва в атлетическия турнир в Пекин. Отговорът на въпроса „Необикновен атлет ли е Оскар или неговите изкуствени крака му дават нечестно предимство" отнема месеци. ИААФ дава 50 000 евро, за да проведе изследване в спортния университет в Кьолн под ръководството на германския професор по биомеханика Герт-Петер Брюгеман.

За да добие право да излезе на състезателната писта на „Птичето гнездо" в китайската столица заедно с хората без двигателни увреждания, Писториус е подложен на хиляди изследвания и експерименти. Тестват неговата физическа форма и дихателния му капацитет. Специалистите изискват Оскар да бяга 400 м заедно с шестима атлети без двигателни увреждания, чиито най-добри времена са около неговия рекорд (46,56 сек). Всички спринтьори са покрити с датчици, а бяганията се записват от 16 камери. Взимат се предвид и анализ на състезанията му през годината. Изчислено е, че на 400 м в Рим докато нормалните атлети забавят скоростта между 200 и 300 м, Оскар я увеличава именно в този отрязък. В Шефилд вторите 200 м на Писториус са по-бързи от тези на победителя - 23,3 срещу 24,4 сек. Тестовете доказват, че J-остриетата на Оскар Писториус връщат до 90% от енергията произведена от контакта с пистата, което го тласка напред. Човешкото стъпало връща до 60%.

Писториус и треньорът му Ампи Лоув отричат обвиненията за "нечестно предимство". Те изтъкват пречките, които протезите създават - дъждът прави невъзможно достигането на максимална движеща сила, вятърът издухва „J" остриетата встрани, както и, че  Оскар изразходва много повече енергия от хората без двигателни недъзи, за да започне и развие своето бягане. В допълнение проф. Робърт Гейли от Университета в Маями твърди, че остриетата губят 20% от енергията, която абсорбират, т. е. три пъти повече от енергията, изгубвана от органичния крак.

ПОБЕДАТА

Оскар чува присъдата си на 10 януари 2008 г. ИААФ забранява на южноафриканеца да се състезава с нормалните спортисти. Оскар и неговият екип правят допълнителни тестове в САЩ и подават жалба в Спортния арбитражен съд (КАС). През май 2008 г. той печели делото и получава разрешение да се състезава на Олимпийските игри в Пекин. Но за него изискванията са, както и за всички останали – трябва да покрие норматив - 45,55 сек. С него не успя да се справи. Той стигна до 46,25 сек. На Параолимпиадата в Пекин обаче Писториус печели титлите на 100 м (11,17 сек), 200 м (21,67 сек) и 400 м (47,49 сек).

Но за него олимпийската мечта остава. През 2011 г. Оскар е част от щафетата 4х400 м на страната си на световното първенство в Дегу (Кор). А на следващата година той вече е в делегацията на южноафриканската делегация за Игрите в Лондон. А неговото участие в британската столица беше посрещнато като на герой.

Този герой се сгромоляса само след няколко месеца с убийството на младата жена. Но сега Оскар Писториус излиза на пистата на живота с нов шанс за житейски победи.   

7 месеца след раждането, Ивет се върна във фитнеса

Голямата ни звезда в спринта Ивет Лалова постепенно се завръща към обичайната за нея физическа форма

264 бягаха благотворително в Троян

Участниците, които стартираха в благотворителния крос в подкрепа борбата с рака в Троян, са 264-ма

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата ще се проведе в Троян

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата се организира в Троян на 3 ноември, съобщи Николай Тодоров - представител на сдружение „Троян в Бъдещето“ и организатор на събитието

Ярослава Магучих и Арманд Дуплатис спечелиха годишните награди на Европейската атлетика

Българска федерация бе представена на церемонията в Скопие от президента Иван Колев

Етиопец с нов световен рекорд в полумаратона

Йомиф Кеджелча триумфира във Валенсия

Отиде си олимпийска шампионка

Германката Анели Ерхард почина

Официално: Рекордът на Стефка Костадинова отписан

Световната федерация утвърди постижението на украинката Ярослава Магучих

Отлично представяне на младите петрички лекоатлети в Ямбол и Хисаря

В Ямбол се проведе предпоследният турнир от веригата "GO KIDS"

Клуб „Атлетик“ повишава психологическата подготовка в леката атлетика

„Атлетик“ в партньорство със Спортната асоциация на Риека работят по съвместен проект „Спортна психология за издръжливост и ефективно развитие на спортистите“