ОБЗОР: Беднарек и Томпсън-Хера бяха най-бързи в Диамантената лига (ВИДЕО)

Вижте всички победители в Рабат

Олимпийският вицешампион Кени Беднарек (САЩ) започна с победа защитата на титлата си в Диамантената лига по лека атлетика в спринта на 200 метра в Рабат (Мароко).

23-годишният Беднарек триумфира с 20.21 секунди, като изпревари с 14 стотни Луксоло Адамс (Южна АФрика) и 33 стотни Есеоса Десалу (Италия).

Олимпийската шампионка на 100 метра Илейн Томпсън-Хера (Ямайка) спечели с рекорд на турнира от 10.83 секунди.

Томпсън-Хера изглеждаше напълно здрава след проблемите с рамото и с ахилесите, които я измъчваха в последно време. Тя се очертава като фаворитка в дисциплината за Световното първенство в Юджийн през юли.

"Чувствах се страхотно. За трети път участвам в Рабат и много се радвам за рекорда. Надявам се да продължа в същото темпо и дори да го подобря", коментира 29-годишната състезателка, която се стреми към първо индивидуално злато от Световно първенство на 100 метра.

Втора в дисциплината финишира Мари-Жозе Та Лу (Кот Д'Ивоар) с 11.04 секунди, а трета остана Наташа Морисън от Ямайка с 11.22 секунди.

Олимпийският първенец в бягането на 400 метра с препятствия Карстен Вархолм (Норвегия) имаше лош ден. Той получи контузия на дясното бедро при преодобяването на едно от препятствията и не успя да завърши.

"Мисля, че става въпрос за разкъсване (на мускулни влакна). Сега ще трябва да се концентрирам върху възстановяването си и да се опитам да се върна още по-силен", коментира Вархолм.

В негово отсъствие победител с рекорд на турнира стана Халифа Росър (САЩ) с 48.25 секунди.

Световната шампионка в зала Ярослава Махучих (Украйна) постигна втората си победа за сезона в Диамантената лига на скок височина с 1.96 сантиметра.

Махучих, бронзова олимпийска медалистка от Токио 2020, изпревари с 3 сантиметра сънародничката си Ирина Геращенко.

Олимпийският шампион на скок дължина Милтиадис Тентоглу (Гърция) записа нов престижен успех с 8.27 метра. Лидерът в световната ранглиста за сезона Зимон Еамер (Швейцария) се нареди втори с 8.13 метра.

Олимпийският шампион на 3000 метра стипълчейз Суфиан Ел Бакали зарадва местните фенове с успех в дисциплината на родна земя, рекорд на турнира и най-добро време в света за годината от 7:58.28 минути.

Следващият пети старт във веригата за сезона и в италианската столица Рим в четвъртък.

Двукратната световна шампионка за девойки Мърси Чероно (Кения) беше най-бърза в бягането на 3000 метра с 8:40.29 минути, като изпревари само с 3 стотни от секундата британката Ейми-Елойз Марковц, която направи лично постижение.

На 800 метра при мъжете най-бърз беше 17-годишният талант Еманюъл Уаньони (Кения). Световният първенец за младежи до 20 години финишира за 1:45.47 минута, като изпревари с 19 стотни олимпийския вицешампион от Лондон 2012 Найджъл Амос (Ботсвана).

На диск Кристян Чех (Словения) спечели с 69.68 метра, а втори остана олимпийският и световен първенец Даниел Стол (Швеция) с 67.16 метра.

Саръбоюков със сребърен медал след скок над 8 метра в Гърция

Българинът остана единствено зад олимпийския, световен и европейски шампион Милтядис Тентоглу