Кастер Семеня: Не е срамно да си различен, ще се боря за това, което е правилно

Знам, че съм жена и всичко, което идва с това, просто го приемате, каза олимпийската шампионка

Кастер Семеня: Не е срамно да си различен, ще се боря за това, което е правилно

Двукратната олимпийска шампионка Кастер Семеня каза, че "няма да се срамува, защото съм различна", докато продължава спора си с ръководните органи на леката атлетика.

32-годишната южноафриканка е родена с разлики в сексуалното развитие (DSD) и не може да се състезава на предпочитаната от нея дистанция от 800 метра от 2019 година, след въвеждането на ограничения върху нивата на тестостерон за спортистките от Световната атлетика.

Семеня оспори тези разпоредби и въпреки че нейният случай беше отхвърлен от Спортния арбитражен съд и от Федералния съд на Швейцария, Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) през юли установи, че нейните човешки права са били нарушени от швейцарското правителство.

Относно този случай, който сега се насочва към Голямата камара на ЕСПЧ за окончателно решение, Семеня каза, че е съсредоточена върху "печелене на битки срещу властите", вместо да се състезава, а Олимпиадата в Париж следващото лято не влиза в нейните планове.

"Аз вярвам, че ако си жена, значи си жена", каза Семеня в предаването BBC Breakfast.

"Независимо от различията, които имам, разбрах, че искам да живея живота си и да се боря за това, което мисля и вярвам за себе си. Знам, че съм жена и всичко, което идва с това, просто го приемате . . . В крайна сметка знам, че съм различна. Не ме интересуват медицинските термини или какво ми казват. Раждане без матка или вътрешни тестиси, това не ме прави по-малко жена. Това са различията, с които съм родена и ги приемам. Няма да се срамувам, защото съм различна. Аз съм различна и специална, и се чувствам страхотно от това", добави лекоатлетката.

Семеня, която спечели олимпийското злато на 800 метра в Лондон 2012 и Рио де Жанейро 2016 и е трикратна световна шампионка на същата дистанция, каза миналата седмица, че е постигнала всичко, което е искала на пистата и сега е фокусирана върху битката си с властите в спорта.

"Моето бъдеще е да се боря с несправедливостта, да се боря за приобщаване и разнообразие. Няма да позволя на лидери, които единствено печелят егоистично средства в нашия бизнес, да го унищожат. Аз искам да дам власт на жените и да се уверя, че те имат глас. Винаги ще се боря за това, което е правилно. Знам какво е правилно, знам как трябва да се правят нещата. Нека се събудим като жени и да се борим за това, което е правилно", добави Семеня.

В отговор на решението на ЕСПЧ Световната атлетика защити своите правила като "необходимо, разумно и пропорционално средство за защита на честната конкуренция при жените".

Саръбоюков със сребро в скока на дължина в Австрия

Следващият старт на българина е на Балканския шампионат по лека атлетика в Измир

В Плевен: Над 800 участници в Маратона на приятелството

Те са от над 17 националности

Тихомир Иванов покри норматив за Европейското първенство

29-годишният атлет първо се справи с конкуренцията

Ружди Ружди с пета световна титла

Вижте подробности

Зам.-министър Стоян Андонов награди шампиони на лекоатлетически турнир „Нови звезди“

Вижте подробности

Алекс Начева се завърна с победа в тройния скок

Вижте подробности

ОБЗОР: Кенийски победи на Маратон Варна, българите с бронз

Емблематичното за града събитие бе съпътствано от уникален спортен празник

Мароканец спечели полумаратона във Варна

Янислав Тодоров и Памела Ени триумфираха в бягането на 10.5 километра

Дадоха старт на Маратон Варна 2024 (СНИМКИ)

Общо 179 атлети стартираха в класическата дистанция от 42.195 км.

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки