2. Купа на Африка
  3. Дузпи пратиха Нигерия на полуфинал

Дузпи пратиха Нигерия на полуфинал

Вратарят Ениама с най-голям принос за "суперорлите" при успеха над Замбия

Нигерия стана последният полуфиналист в турнира за Купата на Африканските нации, който се провежда в Ангола.

В изключителна драма на стадиона в Лубанго, възпитаниците на Шуайбу Амоду победиха с 5:4 тима на Замбия след изпълнение на дузпи. Редовното време завърши при резултат 0:0, а след двете продължения по 15 минути статуквото не се промени.

При единадесетметровите наказателни удари „суперорлите” бяха безпогрешни – 5 от 5, докато Найренда не успя да преодолее Ениама, което се оказа решаващо.

Така нигерийците се класират в ½-финалната фаза, където ще се изправят с отбора на Гана, отстранил домакините от Ангола. Другият полуфинал противопоставя кръвните врагове Алжир и Египет.

Двата отбора си разделиха по едно полувреме в редовното време. През първата част доминира състава на Нигерия. Най-близо до гола бе халфът на Челси Оби Микел, но вратарят на Замбия Муене спаси неговия изстрел. В края на първите 45 минути Чаманга обаче се размина с топката и не успя да огорчи стража на Нигерия.

През втората част тимът на френския специалист Ерв Ренар пое инициативата. Страхотен удар на Катонго бе спасен с вещина от Ениама, а на два пъти защитника на Нигерия Мохамед изчисти топката непосредствено пред голлинията на своя отбор.

Така редовното време завърши при резултат 0:0 и следваха две продължения по 15 минути. В 106-ата Маюка бе спънат от Апам Онйекачи и главният съдия Абел Фатах от Египет му показа втори жълт, съответно червен картон.

Замбия овладя инициативата и обсъди вратата на Нигерия, които бяха с човек по-малко на терена. В редките си контраатаки обаче „суперорлите” можеха да отбележат решителния гол, но Обафеми Мартинс на два пъти пропусна.

Така двубоят трябваше да се реши след изпълнение на дузпи. За Замбия точни от бялата точка бяха Чивута, Катонго, Маюка и вратарят Муене, а пропуск при четвъртото изпълнение направи халфът Найренда, чийто удар бе спасен от Ениама.

За Нигерия 5-има играчи реализираха 5 дузпи – Оби Микел, Мартинс, Обина, Одемвинге, вратарят Ениама.

Нигерия победи и ще спори за място на финала с тима на Гана.
Местят датата за Купата на африканските нации

Турнирът ще се провежда в нечетни години от 2013-та година

Отмениха наказанието на Того

Африканската футболна конфедерация отмени четиригодишната забрана за участие в турнира за Купата на африканските нации на националния отбор на Того

Адебайор се отказа от националния отбор на Того

Нападателят на английския Манчестър Сити Емануел Адебайор обяви, че се отказва от правото си да представлява националния отбор на родината си Того

Французин пое Ангола

Френският специалист Ерве Ренар бе назначен за старши треньор на националния отбор пофутбол на Ангола

Дрогба пак номер 1 на Черния континент

Дидие Дрогба беше избран за Футболист на годината на Африка за втори път в кариерата си след 2006 година

"Плавите" продължават да мачкат - 3:0 над Алжир

Момчетата на Радомир Антич бяха по-добри през всичките 90 минути и не дадоха никакъв шанс на „пустинните лисици”

Корейците победиха Дрогба и компания в Лондон

Република Корея победи с 2:0 Кот д’Ивоар в приятелска среща, която се игра на клубния стадион на Куинс Парк Рейнджърс в Лондон