2. Коментар
  3. Защо съдиите рязаха българските отбори в Европа?

Защо съдиите рязаха българските отбори в Европа?

И четирите ни участника имат повод да се оплачат

България имаше уникалната възможност за пробив в европейските клубни турнири това лято, който да доведе до значително повишаване на коефициента и по-добри възможности в следващите сезони. Сравнително приемливите съперници при жребия дадоха възможност на Лудогорец, Ботев (Пд), Черно море и ЦСКА 1948 да мечтаят за влизане в групите  - Шампионска лига и Лига на конференциите.

За съжаление нито един от тези отбори не изпълни мечтата си, но все пак Лудогорец ще продължи поне до зимата в един от двата по-слаби турнира на УЕФА. Така в крайна сметка България няма да има почти никакъв напредък в ранглистата и ще трябва да се чакат следващите сезони, за да може "колелото да се завърти" и нашите отбори да имат по-лек път към групите на евротурнирите.

На практика и четирите ни представителя пострадаха от реферите в решителни мачове и могат да имат сериозни претенции. Пръв "повлече крак" Черно море. Тимът на Илиан Илиев загуби с 1:2 от Апоел Беер Шева на реванша в Разград, където при първия гол имаше откровен фаул срещу вратаря Пламен Илиев. Недодялан сръбски рефер, обаче не го видя, а оправданието беше, че в тази фаза няма VAR, който да му помогне.

Оказа се, обаче, че и VAR не може да помогне, когато реферът има някакви други мисли...В Баку Лудогорец водеше комфортно с 1:0 на Карабах и напипваше празните пространства на изнервения противник, за да нанесе втори удар. И точно тогава, в 58-та минута брутално, нечовешко влизане в краката на Бърнард Текпетей доведе до счупване на две места на крака на ганаеца. В същото време швейцарският съдия не отсъди даже и фаул, при нарисувания кърваво червен картон, който трябваше да получи "доктор Менгеме" Кевин Медина...Малко по-късно Жуниньо вкара гол за азерите, който беше прежлеждан почти 10 минути, за да може да бъде "понагласена" линията и той да бъде зачетен. Експерти по VAR са категорични, че бразилският нападател е бил в засада, но благодарение на не съвсем точното повторение, попадението някак си е минало в графата "редовни"...

На реванша в Разград пък италианските съдии се чудиха доста време преди да извикат главния рефер за очевадната дуза срещу Руан Секо. Следо което не последва никакъв картон за вратаря на Карабах....А какво да кажем за отсъдената при 2:1 за Лудогорец дузпа, която обърна развоя на битката? Меко казано "измислена", но просто VAR спести унижението на своя сънародник на терена два пъти да ходи на "поправителен" за свое решение в едно полувреме...За да се стигне впоследствие до историческия разгром за българския шампион, който можеше изобщо да не се случи при по-прецизна работа на арбитрите.

И стигаме до четвъртък вечер, когато и двата останали български отбора ЦСКА 1948 и Ботев (Пд) бяха отстранени от Европа. Първо "червените" бяха яко нашарени с картони в Кипър, а Стив Фуртадо бе изгонен малко преди края на първото полувреме. При това без да бъде показано ясно повторение, което да доказва вината му. Всичко беше в едната посока, а "върхът на сладоледа" даденото от рефера без никакво сериозно основание 7-минутно продължение в края на мача. И играчите на Вальо Илиев не успяха да издържат, оставайки само на около 45 секунди от мечтата си за участие в плейофите на Лига на конференциите. Където съперник щеше да е съвсем не непреодолимия отбор на румънския Клуж....

По подобен "сценарий" се отнесоха реферите и с Ботев (Пд). В Босна и Херцеговина "жълто-черните" играха дълго време с човек по-малко, като отново телевизията не показа добро повторение. За да може да видим дали само Антоан Конте бе виновен или и неговият съерник от Жрински Мостар също трябваше да получи червен картон....Дори и след това решение, обаче съдийството продължи да бъде 70:30 за домакините, чак до 82-та минута, когато те вкараха решителния си втори гол...

В крайна сметка всичките ни участници може да се чувстват ощетени в Европа, при това в най-възловите моменти. Възниква въпросът с какво нашите отбори пречат на някого, та се налага да бъдат "орязвани" по подобен начин? Още повече, че в България работи доказан авторитет в съдийските среди на Стария континент в лицето на Давид Борбалан...