Винаги когато стане въпрос за реализацията на българските футболисти зад граница, феновете на Левски стават много докачливи от отправените им подигравки от страна на противниковите отбори. Безпристрастната статистика обаче показва, че преглеждайки списъка на водещите български голмайстори в чужбина, първото име на играч, продаден от „синия" клуб зад граница, се вижда чак на 10-о място, където се намира легендата на българския футбол Божин Ласков. Предварително искаме да уточним, че под внимание се взимат единствено мачовете за първенство в утвърдените европейски шампионати, като екзотични дестилации от рода на Кипър, Малта, Азербайджан и Казахстан са пропуснати. Освен това друг водещ критерий е това трансферът да се е осъществил директно от „Герена" към чужбина и съответният играч да е оставил следи на „Герена". След като разяснихме методите на подбор, за да не бъде изследването подложено на обвинения в пристрастност, е време да се спрем на фактите.
Според тях най-резултатният играч на „сините" в Европа е споменатият вече Божин Ласков-Попето, реализирал 48 гола за 5 години престой в Слован (Братислава). „Франс Футбол” пък го определя за един от най-добрите нападатели в Европа, а интерес към него проявява големият отбор на Торино от 40-те години. Добре известно е, че поради политическата система много изявени играчи на Левски като Димо Печеников (искан от Фиорентина), Георги Аспарухов (искан от Милан) и Емил Спасов (с предварителен договор с Порто) така и не са могли да усетят тръпката от това да играеш в голямо първенство. От 1989 г. обаче диктатурата на пролетариата вече я няма, но въпреки това головият актив на Лас-ков остава непокътнат. Каквито и да са причините, е малко странно притежателите на общо пет голмайсторски титли на България и „Бронзова обувка" Наско Сираков и Георги Иванов да имат по-малко голове в Европа от вратаря Димитър Иванков.
На този фон безспорният „син" герой след промените е Александър Александров-Кривия, който освен с головете си и презимето Йорданов ще бъде запомнен в Турция с нетрадиционната си радост след отбелязване на гол, донесла му място в руб риката WATTS на Евроспорт. Трето място в класацията заема Даниел Боримиров. Той щеше да има по-висок актив, ако в определени моменти вместо него не бе даван път на „таланти" като Харалд Черни. От останалите заслужава да се отбележи участието на Мариан Христов в титлата на Кайзерслаутерн през 1998 г., когато той бележи важни голове срещу съперници от ранга на Байерн, Хамбургер и Шалке 04.
Тук е моментът да споменем, че всеки от читателите, който иска да свери тези цифри, не трябва да вярва особено в материалите, публикувани за „сините" легенди в Уикипедия. Така например според английската версия на Уикипедия Георги Чиликов има 39 мача и 9 гола, докато според българския вариант те са 41 мача и 11 гола, т. е. за два мача разлика нападателят е нанизал цели 7 гола в стил „Луис Суарес".
Според българския вариант на нет енциклопедията Наско Сираков има 12 мача и 3 гола в първия си сезон в Сарагоса - 1988/89, факт, за който испанските източници упорито мълчат. Пак там Божидар Искренов е упоменат с три отбелязани гола за Сарагоса, докато в официалната статистика на Ла Лига се посочва само един. За сравнение в материалите за Христо Стоичков, Красимир Балъков и Петър Александров съвпадат с истинския брой на попаденията им. Разбира се, споменатият ресурс не случайно е наричан „свободна енциклопедия" и в него всеки човек може спокойно да прави промени, които нямат нищо общо с истината, и поради това не е меродавен.
Дори и с подобна игра на дребно обаче не може да се измени фактът, че смятащите футбола преди 1989 г. за опорочен и незачитащите постиженията на опонентите от онзи период „сини" фенове не могат да намерят отговор на въпроса защо вече над половин век нито един футболист на любимия им отбор не може да запише повече от 48 гола в Европа. По този начин те спокойно побеждават задържалия се в продължение на 23 години рекорд на Боб Биймън на скок дължина, а всички искрено се надяваме рекордното постижение на Стефка Костадинова да се радва на същото дълголетие. Не е ясно кога ще се намери играч, който да подобри постижението на Ласков, но дано това стане преди страницата, която четете в момента да се е разпаднала под натиска на времето.
Теодор Борисов, „Меридиан мач”