1. Novsport
  2. Коментар
  3. Лудогорец се мери на пазара с най-големите на Балканите

Лудогорец се мери на пазара с най-големите на Балканите

До момента това лято „орлите" са дали 6 575 000 евро за селекция

Лудогорец се мери на пазара с най-големите на Балканите
Мнозина очакваха, че ранното от­падане от Евро­па ще възпре проекта „Лудо­горец". И че с дадените 1 200 000 евро на Сантос за Сисиньо, десният бек ще ос­тане най-скъпо­то попълнение на шампионите. Но ден след за­губата в Молдо­ва,   спортният директор Методи Томанов заяви, че селекцията продължава и се обиграва отбор за след година. Добре е да се припомни, че след първото си от­падане от Динамо Загреб, Лудогорец изгради изключител­но силен тим, който в две поредни години игра 1/8-финал в Ли­га Европа и проби в групите на Шампион­ската лига.

Часове след срама с Милсами, „орлите" привлякоха рекорд­ното за българския футбол попълнение - Джонатан Кафу. Спо­ред бразилските медии крилото на Сао Пауло бе взето за 2,2 млн. евро. А веднага след Кафу в Разград пристигна и друг много скъп „кариока" - левият бек Натанаел. Според изданията в Страната на ка­фето, неговият транс­фер в Лудогорец е на стойност 2 млн. евро. Така с привличането на Сисиньо (1,2 млн. евро), Джоди Лукоки (1 млн. евро) и Цветелин Чунчуков (175 хил. евро), излиза, че „орлите са дали 6 575 000 евро за но­ви попълнения. Из­лишно е да споделяме, че това е най-скъпата се­лекция в история­та на българския футбол. Но двете най-сериозни по­пълнения - Кафу и Натанаел, пристигна­ха след отпадането от Европа.

Едно сравнение между всички доминанти от сериозните първенства на Бал­канските първенства, показва че Лудого­рец вече може да се мери на трансферния пазар с клубове като Олимпиакос и Дина­мо Загреб. Важно е да се отбележи, че тук не слагаме турските грандове Фенербахче и Галатасарай, които дадоха около 100 млн. евро за играчи като Робин ван Пер­си, Нани и Лукас Подолски...

Интересно е да се отбележи, че със своите 6 575 000 ев­ро дадени за нови попълнения, Лудогорец е с над три пъти по-скъпа селекция от тези на Стяуа (1 400 000 евро) и Партизан (0 евро) взети заед­но. Иначе гръцката криза е ударила се­риозно Олимпиакос и до момента „червено-белите" са изва­дили 9 700 000 евро за нови попълнения. За родните стандар­ти това е убийствено много, но за тези на южните ни съседи - не е. За справка пре­ди година Олимпиа­кос взе нови играчи за 25 480 000 евро. Динамо Загреб, кой­то по принцип е по-известен със своите продажби, отколкото с взетите футболис­тите, също е дал малко повече от Лудогорец за нови. Но това се дължи основ­но на привличането на суперталанта Марко Рог от РНК Сплит за 5 000 000 евро.

Преди година бъл­гарският шампион също даде не малко за селекция - 2 600 000 евро. Но това е нищо в сравнение с извадените суми от Олимпиакос - 25 480 000 евро и Динамо Загреб - 9 050 000 евро. По-малко от Лудогорец даде Стя­уа - 2 050 000 евро, а традиционно Парти­зан не се бръкна и едно евро. През се­зон 2013/14, в който „орлите" играха 1/8-финал в Лига Европа, Кирил Домусчиев взе нови за едва 1 500 000 евро. Тогава Олимпиакос извади 10 040 000 евро, Ди­намо Загреб - 4 320 000 евро, а Стяуа - 3 320 000 евро. Парти­зан пък мина само с 200 000 евро за един играч - Исмаел Фофана от Ширак Пом­ри.

Възходът във фи­нансовата политика на Лудогорец се дъл­жи на отличните еврорезултати на тима, логично с изключе­ние на тази година. Само от участието в групите на Шампион­ската лига, „орлите" лапнаха около 36 млн. лева. Заради то­ва се прави мащабна селекция, както и нов стадион и база. Това лято тимът може и да отпадна рано от Европа и да остана без приходи от УЕФА, но пък продаде Жуниор Кайсара в Шалке 04 за 5,5 млн. евро. Отделно Юнес Хамза бе изтъргуван за 500 000 евро в иранския Трактор Сази, докато друг нену­жен - Христо Златински отиде за 100 000 евро в Университатя Крайова. Така реално до момента Лу­догорец е с 480 000 евро на минус от трансфери, но пък с играчи, от които може да изкара милиони в следващите го­дини.

Трябва да отбележим, че всичките тези циф­ри са спо­ред герман­ският специализиран сайт за трансфери „transfermarkt.de" и не са официал­ни.

Богомил РУСЕВ. "Меридиан мач"
Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача