1. Novsport
  2. Коментар
  3. „Лудогорец” и „Левски” - близнаци в позора

„Лудогорец” и „Левски” - близнаци в позора

По коефициент в Европа станахме трактористи

„Лудогорец” и „Левски” - близнаци в позора

"Милсами” влезе вовек в родната футболна история, стана нарицателно име. Като „Тампере” и ред подобни джуджета, от които се оказахме по-малки.

Думи като позор и срам носят емоционален нюанс, по-слаб от констативното - българска действителност. Утаени на дъното, без смелост, без мечти от години се докарахме дотам дори „Левски” и ЦСКА да се радват, че не играят в Европа.

Загубихме и последната надежда за надскачане на родното в Шампионската лига - „Лудогорец”. Клуб, в който вложиха десетки милиони за 5 години. Клуб, който похарчи няколко пъти повече пари напоследък, отколкото всички останали отбори в България, взети заедно. Наперен клуб, който демонстративно показва колко различен е от другите.

Но как в България да избягаш от българската орис?... А шампионската съдба на нашите през века доказва - изригванията са мимолетни, кривата на представянето върви надолу.

През ХХІ век родината имаше 15 опита за влизане в Шампионската лига. Чрез „Левски” (6 пъти), „Лудогорец” (4), „Литекс” и ЦСКА (по 2), пловдивския „Локомотив” (1) „Сините” успяха исторически през 2006-а, „зелените” - м. г.

Сега разградският клуб се провали също като „Левски” - на следващия сезон след триумфа. През 2007-а „сините” отпаднаха още при своя старт - във втора квалификация след две загуби по 0:1 от финландския „Тампере”. Сега „Лудогорец” също допусна две поражения още от първия си съперник - молдовския „Милсами” (0:1 и 1:2), пак във ІІ кръг.

През 2007-а „Тампере” имаше клубен коефициент 2,420 т. по критериите на УЕФА., а „Левски” - 38,112 т. Сега „Милсами” започна с 3,750 т. , а „Лудогорец” - с 25,350. Уж огромна разлика в класите. И огромна прилика в двете тъжни истории.

И за да се допълнят сходствата - „Левски” и „Лудогорец” вилняха в елиминации на Лига Европа (по-рано - Купата на УЕФА) малко преди влизането в шампионските групи и в годината преди марковите провали. „Сините” стигнаха четвъртфинал, а „зелените” - осминафинал.

Вярно, „Левски” вършеше чудесата с малко пари, а в Разград - с много. Но разликата във финансите доказва още по-убедително - каквото и да правиш, оставаш роб на родната съдба...

А до 2007-а футболът ни вървеше прилично в турнира на шампионите. Нито веднъж нашият първенец не отпадна от непоставен, сиреч - от клуб с по-нисък коефициент.

През 2001-а „Левски” си отиде достойно срещу „Галатасарай” (1:2 и 1:1, ІІІ квалификация), а през 2002 г. – срещу киевския „Динамо” (0:1 и 0:1, ІІІ квалификация).

През 2003-а ЦСКА отпадна от „Галатасарй” (0:3 0:3, ІІІ квалификация).

„Локомотив” (Пд) спря още във ІІ кръг през 2004-а, но срещу „Брюж” (0:2 и 0:4).

ЦСКА дори победи „Ливърпул” с 1:0 навън в реванша от ІІІ квалификация през 2005-а след 1:3 в София.

После „Левски” сбъдна мечтата, за да се приземи след сезон. Отпадането от „Тампере” е първото срещу непоставен за Шампионската лига през века.

А през 2008-а „сините”, които заместиха лишения от лиценз ЦСКА в турнира, повториха мизерията срещу БАТЕ (Борисов) в ІІІ квалификация с 0:1 и 1:1. Да, месеци по-късно беларусите показаха, че не са джуджета с много силни игри в групата. Но те влязоха в сезона с коефициент 1,980 т., а „сините” - с 32,644. За третия кръг „трактористите” от град Борисов се намърдаха при поставените с 41,810 т. само защото елиминираха „Андерлехт” във втория и така придобиха коефициента му за жребия.

През 2009-а „сините” за трети път поред се простиха с мечтите срещу по-слаб по точки - 1:2 и 0:2 с „Дебрецен” в ІV квалификация (плейоф). Унгарците играха с коефициент 1,633 т., а нашите - с 24,250.

През 2010-а „Литекс” превърна в 4-годишна традицията да се пада от клуб с по-нисък актив - 1:1 и 1:3 с „Жилина” в ІІІ кръг. „Оранжевите” участваха с 15,900 т. срещу 10,666 за словаците.

Чак през 2011-а поне отстъпихме на поставен - „Литекс” се даде с 1:2 и 1:3 на „Висла” в ІІІ квалификация. Но разликата в точките не бе особена - 8,575 срещу 10,183.

И се възцари „Лудогорец”. „Зелените” два пъти се дадоха на отбори с едри коефициенти - 1:1 и 2:3 със загребския „Динамо” (ІІ квалификация през 2012-а) и 2:4 и 0:2 срещу „Базел” (плейоф, 2013-а). М.г. „Лудогорец” елиминира поставения „Стяуа” (0:1 и 1:0, 6:5 с дузпи), за да влезе в групите. За сравнение - „Киево” беше непоставен (с по-нисък коефициент), когато „Левски” пусна приказно гилотината през 2006 г. с 2:0 и 2:2.

Е това е. Нима сме обречени да се радваме само мимолетно на красиви приказки, страдайки в безкраен филм на ужасите? И нима изборът е - да паднеш прав от по-голям или да се сринеш срещу джудже?...

ПО КОЕФИЦИЕНТ СТАНАХМЕ "ТРАКТОРИСТИ"

През 2008-а „Левски” имаше коефициент 32,644 т., когато отпадна в последното стъпало преди групите на Шампионската лига. Екзекуторът БАТЕ (Борисов) играеше с 1,980 т. Днес беларуските „трактористи” участват в Европа с коефициент 35,150 т. „Сините” имат актив 4,350 т. Кажи-речи реципрочната размяна на числата само за 7 години говори по-силно от най-силните думи, нали?

БАТЕ сега отстрани „Дъндолк” (Ейре) с 2:1 и 0:0 във втората квалификация за Шампионската лига, чака двубои с „Видеотон” (Унгария) в третата и мечтае пак за групите на Лигата. „Левски” не се класира за евротурнирите. И немалко „сини” сърца благославят разминаването...

Ростислав Русев, в-к "Труд"
Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача