1. Novsport
  2. Коментар
  3. Левски и Лудогорец са с проблеми в "зоната на истината"

Левски и Лудогорец са с проблеми в "зоната на истината"

Сините са по-енергични в халфовата линия, разградчани обаче имат Марселиньо

Левски и Лудогорец са с проблеми в "зоната на истината"

Несъмнено двубоят в Разград ще даде отговори на много належащи въпроси. Като например какво е състоянието на Лудогорец? Спадът във формата само временно явление ли е или може да доведе до трайно отстъпление? Другото интересно е как ще се справят младоците на Левски в no-напечена ситуация, как ще влязат между шамарите. В България от доста време казваме „дайте да залагаме на младите". Ето, сега им се дава шанс, но ако не могат да се докажат в тези сблъсъци, то какво да ги правим? Ще бъде интересно в Разград. Левски няма какво да губи, може само да спечели. Сините търсят да наберат скорост и да дадат надежда на феновете. Така че техен успех, било то и частичен, ще е добро постижение. Поне на този етап сините трябва да ги слагаме сред лидерите заради историята, но не и като конкурент за титлата.

От другата страна е скъпата селекция на Лудогорец и ще се види дали е класна. Тимът е четирикратен пореден шампион, това задължава. Неговият неуспех в Европа не трябва да води до някакви катаклизми, а напротив - да амбицира хората в клуба.

 

Вратарският пост

 

При Владислав Стоянов има едно нарушаване на емоционален заряд. Той се разпиля и не бе така убедителен, особено в мачовете с Милсами. Йорга-чевич също направи много сериозна грешка срещу Литекс (2:2) за втория гол. Може да се каже, че и двамата са далеч от оптималната си форма. И сърбинът, и Стоянов не са достатъчно прецизни при удари от дистанция. Доста често им се случва да не реагират добре. Статичните положения също са им слабост. Видяхте как Милсами вкара на Лудогорец - от корнер. От едната страна е сръбската школа, която е раждала страхотни вратари, а от другата е Владо Стоянов, който се наложи като незаменим под рамката в Разград. Въпреки моментната им форма не смятам, че двамата треньори трябва да имат някакви притеснения и съмнения във възможностите им.

 

Защитата 

 

Настъпиха големи промени в ариергарда на Лудогорец спрямо миналия сезон. Няма ги вече Барт и Кайсара. В последно време се залага на Александър Александров, който не е от най-бързите футболисти. Десният бек - Сисиньо, е нещо ново, а левият - Ангуло, не е направил някакво впечатление, значи не е кой знае какво. Част от тази защита игра и през миналия сезон, но повече като резервен вариант. В Левски нещата са коренно различни - реално има трима нови. Десен бек е пак Прохазка, но това не е позицията, на която се чувства достатъчно комфортно. Той игра само с Ботев като външен халф, а след това бе върнат в отбрана заради контузията на Александров. Сините все още търсят оптимален вариант, след като Стойчев напусна. Ще им трябва повече време за сработване. В центъра единият -Деян Иванов, е млад, а другият е чужденец - Максимилиан Карнер. Явно, че това е невралгичната зона за Левски. Не можем да отречем, че имат потенциал да подобрят значително играта си. Засега грешките са нормални, но в този мач може да са решаващи.

 

Халфовата линия и нападението

 

Дяков е безспорният лидер в среда на терена за домакините. Той е човек, който дава нужната свежест в играта. Появата на Саша в тази зона повишава разнообразието и донякъде скоростта. Но със сигурност ще има период да се преболедува напускането на Еспиньо, както и в по-предни позиции на Дани Абало. Михаил Александров не е така постоянен и затова често го сменят в последно време. Но сравнявайки Саша и Дяков с Георги Костадинов и Де Ноойер от Левски, то може да кажем, че халфовете на Левски са далеч по-подвижни. С Жоро имах възможност да работя в Поморие, той се влага много и търси пространствата. Има футболен интелект, което се видя добре при гола му с глава срещу Ботев в първия кръг. Личи си, че Де Ноойер и Костадинов влагат повече енергия от Дяков и Саша. Левски ще търси изненада при статичните положения и това ще е техният коз. И двата отбора трябва да повишат остротата и разнообразието в атака и да са по-ефективни при решаващия удар. До момента и при Левски, и при Лудогорец той е дефицит. Вярно е, че разградчани повече влизат в комбинации и играят „на крак", но до момента всички тези неща се случват далеч от вратата и не могат да смутят противниковите защитници. Сините също имат интересни футболисти по периферията - Краев например. В „зоната на истината", тоест когато трябва да се вкара, обаче и при двата отбора е пусто.

 

Ролята на Марселиньо

 

С идеите и пасовете си дава съвършено различен облик на тима. Липсва му обаче прецизност при завършващ удар. Стойчо Стоев добре си дава сметка, че бразилецът е моторът и прави играта на Лудогорец. Сигурно ще вземе някакви мерки, макар че отдавна във футбола не се поставят персонални задачи, а се залага на зонова защита и преса. По всяка вероятност сините ще му обърнат по-сериозно внимание и ще опитат да го изолират, но не във всички зони, а там, където смятат, че от затихваща ситуация може да създаде нещо неочаквано.

 

Спадът в играта на Лудогорец

 

Всяка голяма промяна води със себе си някакви катаклизми. Необходимо е време за реконструкция. И големи клубове взимат сериозни имена в треньорската професия и макар надеждите на публиката да са високи, то се случва резултатите да не са добри. Примери има колкото щеш. Самата адаптация понякога се проточва и започва да пречи, а не липсата на качества. Точно затова се стигна и до тези сътресения в Лудогорец.

 

Напусналите Разград и "Герена"

 

Левски не е имал такъв играч, който като е напуснал, да е променил кой знае колко играта на тима. Къде са успехите от миналия сезон, къде са силните игри? Такива нямаше, значи няма и за кого толкова да се съжалява. Да, отсъствието на Аниете дава някакво отражение, той беше важна фигура. Грешно е обаче да се говори, че без него тимът коренно е променил облика си, защото в момента той е на такова ниво, което е далеч от всякакви исторически изисквания на Левски. Докато при Лудогорец отчетливо се вижда отсъствието на Дани Абало и Роман Безяк. Словенецът често беше поставен между чука и наковалнята, но пред вратата знаеше какво да прави и как да оползотвори дадена ситуация. Да не пропускаме и Кайсара -продажбата му донесе голяма печалба в касата, но и голяма загуба на терена. Болшинството от атаките на отбора ставаха след негови включвания.

 

Отсъствието на важни фигури от миналогодишния Лудогорец оставя много по-траен отпечатък върху играта на отбора, отколкото в Левски.

 

Треньорите

 

Стоев натрупа опит в Миньор Перник и Лудогорец. В Левски вече знае как да играе в напечените мачове. Докато Рибейро е бил в Сетубал, който се бори да не изпадне. Обикновено не приемам да се говори за треньорите в такива дербита. Ясно е, че всеки от тях иска да успее. На португалеца ще му трябва време за адаптация, опознаване на обстановката и футболистите, което не е лек процес. Особено за човек, който няма голяма практика. Двубоят с Левски ще е голям тест за Рибейро. Предстои да видим дали ще го вземе, или ще получи „слаб".

 

Георги Василев за вестник "Тема спорт"

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача