1. Novsport
  2. Коментар
  3. Левски - дом без свои деца

Левски - дом без свои деца

Левски скоро ще бъде отбор без капка синьо

Левски - дом без свои деца
Най-големите в историята на Левски са българи. Най-обичаните са българи. Няма как в този клуб Гара Дембеле, Далибор Драгич или Лусио Вагнер да бъде почитан, колкото Георги Аспарухов, Божидар Искренов или Ди­митър Иванков. Ясно е, кол­кото и да няма открита мерна единица за любов. А и наши­те просто са по-големи, на­ли? И никакви мегаселекции никога няма да променят то­ва. Обичта се предава от съ­рце на сърце и днес всеки малчуган обича Гунди или Гиби повече от Гара, или кой да е легионер. Вовек ще е така. Влязло е в ДНК-то на клуба.

Нека Лео Меси е най-го­лям и обичан в Барса или Алфредо ди Стефано - за Реал (Мадрид). Тук не е та­ка. И никога само футболна класа не ни стига за безмер­на любов. Да, радваме се и на чуждото, щом стане наше, но е само почтена радост към доведено дете. За добро или зло, различно усещаме свое­то. По-спонтанно. Съвсем че­сто - без да се сетим да вклю­чим разум или обективни критерии. У човека любовта винаги надвива преценката, стига да я има истински.
За 89 години в „синьо" са играли 81 чужденци.

В последната петилетка Левски взе най-много бра­зилци, португалци и холанд­ци - по 4-ма. В последната петилетка в Левски не е на­ложен собствен юноша.

В „синия" тим днес твърди титуляри са двама „сини" юноши. Владимир Гаджев обаче още 16-годишен из­бяга към Гър­ция и бе вър­нат на 22. Не е отгледан из­цяло на „Герена”. Не е минал плавно по родните му стъпала. Той е завърнал се блуден син.

Станислав Ангелов (34 г.) пък още като юноша избяга към ЦСКА, после през 2001 г. от „Армията" избяга към Левски, а през 2007 г. избя­га от „Герена" към Германия, докато сега се върна. Той е юноша - сериен беглец.

Често играе и Христо Йовов, който обаче гони 35. И на 19 години бе натирен с етикет „леке". Върнаха го на 27 г., после ходи по чужбина, а от 2009 г. отново е в Лев­ски.

Само още един „син" син има мач в „А" група през се- зона - едва 16-годишният Антонио Вутов е с 13 минути. Той още не е бягал, нито е гонен, може би защото е малък. Но 17-годишните Радослав и Бо­рислав Цоне­ви - другите двама от триото невръстни суперталанти, ве­че пробваха да изчезнат. Но не си намериха добър отбор и се върнаха. Поотраснаха близнаците и пробваха лю­бимия спорт на „сините" юноши - бягане без особени препятствия.

В титулярния състав на на­ционалния отбор през 2012 г. изпъкват 5 чеда на „Гере­на" - Николай Михайлов, Ивелин Попов, Владимир Га­джев, Йордан и Веселин Ми­неви. Всичките петима напуснаха „Герена", преди да навършат 20 г. - избягали, прогонени или продадени. После Гаджев и Веско се върнаха, докато за Минев м. г. се оказа че не става за „син" титуляр, колкото и да става за национален. Други­те трима не белязаха Лев­ски с особено клеймо.

Ражда школата, ражда, съвсем не е лоша. Дори е най-добрата, ако се съди по състава на Любослав Пенев. Обаче... Обаче в отбора все няма място за свои. Така е и сега.
Намалява и клубната „квота" за българи. През настоя­щия сезон в синьо играха деветима чужденци. Често 6-7 бяха титу­ляри.

Измъчи се клубът от 3 го­дини без купа. Днес е в чело­то. Но народът пак не ще да пълни стадиона. Някак не се усеща вдъхновение. Не е са­мо заради липсата на стил у отбора, красота или биеща на очи класа. Нека игра да няма, не всеки умее да меч­тае или действа като Станимир Стоилов. Точки има. Но няма свое. Онази необясни­ма искрица магия за хора, за които „Левски" е в тях и те са в „Левски". Това е разликата между проза и поезия. Професионализмът няма да за­мени вдъхновението при влюбените в синьото. Нито чужденецът - нашето мом­че. За добро или зло, по-естествено е да хукнем в дъжда да ку­пим подарък на своето по кръв чедо, отколкото на до­веденото. Или хукваме в дъжда към стадион. Дори да стане 100 процента евро­пейски, Левски винаги ще е Левски. Клуб с ДНК, при което няма как пришълец да засити вакуума от любов. Няма значение какво точно прави и на какъв пост е. Левски се обезличава. Губи идентичност.

А и на важен пост няма чедо на „Герена". „Син" син личи чак на ниво помощник-треньор. А треньорът Илиан Илиев игра 4 години и половина в „Левски", но нито е свой юно­ша, нито е левскар. И е автор на фразата: „Аз не съм от Левски, аз съм от Варна."

А в състава? Бижутера и Пелето скоро ще спрат с играта. На Гаджев му е (без)крайно време за транс­фер. Вутов и Цоневи имат та­лант, но - още далеч от класа за титуляр. А и кой ги знае кога ще забегнат.

И? Хей, представяте ли си Левски без капка синьо?!

„Герена" винаги е ражда­ла деца. Но навремето и от­глеждаше. Днес напомня България, на която е футбо­лен символ. Страната ражда кадърни деца, които бягат. И след две десетилетия е въз­можно българите да бъдем малцинство тук. Защото сме превърнали родината в бре­ме за чедата си.

Млад мъж каза на тумба от пет- десетгодишни: „Махай­те се, деца, махайте се от тази държава, за да не се возите в такъв гаден авто­бус." Нима и Левски става гаден автобус? И нима професионалисти е възможно да заменят родното? Нима обичта за една заплата е обич? Помните ли как пла­чеха мъжагата Иванков и стоманеният Топузаков след провали? Те не плаче­ха просто от обида или за­сегната чест, а скърбяха съ­рцата им. Колцина плакаха в Сараево?...

Никакви цивилизационни рефлекси не оправдават -колкото и да обясняват -обезличаването на децата, във или вън от футбола. Ако сърцата на малките са сле­пи, ако душите им стават пластмасови, ако обичат чалгата повече от музиката или САЩ - повече от Бълга­рия, то си е продукт на сре­дата. Средата, създадена най-вече от предходните по­не две поколения. И си стру­ва битката за всяко островче надежда. Дори да е някакъв си футбол.

Няма родител, който да е достатъчно щастлив само от общуване по скайп с детето, колкото и то да е добре „там". Ей така и Левски никога ня­ма да бъде достатъчно щаст­лив без свое. А вероятно - и печеливш. Защото Сарае­во" и Мура играха срещу Левски и ЦСКА без нито един футбо­лист извън Балканите. Балканският модел е на­шият, не Реал (Ма­дрид).

Твърде е възможно „Лев­ски" да стане шампион. А за­що не и носител на купата.

Ако няма точки и трофеи, е практично и обяснимо да ги фетишизираме. И да слу­шаме за свои деца само в бъдеще време. Ще, ще, ще... Но ако отборът върви, е необяснимо да не се дей­ства срещу обезличаване­то. И да се чудим защо ста­дионът е поне на 2/3 пуст. Просто не достига любов, чийто плод да станат деца, които после да станат мъже. У дома. Платонична любов деца не прави. Нито отглеж­да. 

Ростислав Русев, "Труд"

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Лудогорец пак ще напълни касите в efbet Лига

УЕФА вдигна драстично парите за "солидарни плащания"

Във футбола все още властва логиката

Дербито на Варна доказа, че някои закономерности не са подвластни на времето

Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца