1. Novsport
  2. Коментар
  3. Едно смело сърце на 50

Едно смело сърце на 50

Железният защитник Трифон Иванов посреща юбилея като шеф във Велико Търново

Едно смело сърце на 50
Една от големите фигури в историята на българс­кия футбол става на 50 години: Трифон Иванов - же­лезният защитник, който много пъти е бил готов бук­вално да остави себе си на те­рена, но отборът му да спече­ли. Едва ли има фен на най-по­пулярната игра не само у нас, но и по света, който да не е гледал изявите му - на живо, на видео или пък да не е чел за онзи страховит българин, с който немските майки плаше­ли децата си след победата ни на световното в САЩ през 1994 година.

Едно смело сърце, което не оставяше шанс на изтъкнати нападатели като Ерик Канто­на, Батистута, Юрген Клинсман... и куп величия от 90-те. Туньо бе от играчите, какви­то днес почти няма, каквито вече не се раждат. От тези, заради които си на стадиона, настръхваш, когато ги ви­диш, не спиш от щастие и вълнение... Геният му бе не­надминат.

Историята започва в нача­лото на 80-те години на мина­лия век, когато Трифон стар­тира професионалната си ка­риера в Етър 18-годишен. Георги Василев е човекът, който му дава път, какъвто мнозина мечтаят да изминат. След два поредни силни сезона при боля­рите - 1986/87 и 1987/88, пре­минава в ЦСКА на 23 години. Ето и какво изказване на Ди­митър Пенев от онези дни помни футболният фолклор. "Запознайте се с новия си дру­гар. Иван Трифонов от Янтра. Не знам дали е Иван, или Три­фон, но трябва да му поогънем краката, щото са малко криви. Страх ме е да не му пробутат лесно топката между тях". На "Армията" се оформя страхо­тен състав с Христо Стоич­ков, Любослав Пенев, Емил Кос­тадинов. Всички те част са от славната генерация, извела Бъл­гария до четвъртото място в Щатите през 1994 година. С ЦСКА пък стига до полуфинал за КНК през 1989 г. загубен от Барселона.

След две поредни титли с червените през 1989 и 1990 година България става тясна за таланта му. С падането на режима през 1989 г. вратите се отварят и всички звезди в българското първенство тръгват към чужбина. Пенев отива във Валенсия, Стоич­ков - в Барса, Костадинов - в Порто. Иванов избра Бетис, но началото е много трудно най-вече заради езиковата ба­риера. След трудната адап­тация е върнат под наем в Етър, а после и в ЦСКА, с кой­то става шампион за трети път през 1992 година. Когато се връща в Бетис, тимът е в Сегунда. Това не му пречи този път да разгърне потенциа­ла си и дори да стигне до ка­питанската лента. Последва обаче смяна на ръководство­то и орязване на заплатите. Интересното е, че по това време Иванов е бил пред трансфер в Барселона - 1993 година. Каталунците се нуждаят от заместник на контузения Роналд Куман. 'Те ми предложиха договор, но нови­ят президент на Бетис забра­ни трансфера - обяснява Иванов. - Той каза, че отборът не може да функционира без мен. От негова гледна точка може би това беше правилно, но с един трансфер в Барселона ка­риерата ми щеше да се развие по съвсем друг начин".

След два сезона в швейцарс­кия Ксамакс и кратко завръща­не в ЦСКА кариерата на Вълка, както става известен в пери­ода си в Австрия, достига своя връх в Рапид Виена, с кой­то става шампион и играе финал за КНК, загубен от Пари СЖ с 0:1 през 1996 г. Участва и в Шампионската лига, където се изправя срещу Манчестър Юнайтед на "Олд Трафорд". Тимът му губи с 0:2, но Иванов получава ценен подарък. "След мача Ерик Кантона влезе в съблекалнята ни и каза: "Моя­та фланелка е за Иванов", гор­дее се Туньо.

Наскоро в интересен мате­риал за немското списание "11 Freunde" Иванов признава, че лошите решения в живота му се броят на пръстите на едната ръка, сред тях са и два червени картона. "Веднъж бях наказан за 6 мача, защото един играч ме обиди на "мръ­сен българин" и аз му забих лакът", признава Иванов. Дру­гият е за удар с глава в лицето на Джанлука Виали по време на приятелски мач България - Италия през 1991 г. в София.

В мача за третото място на световното първенство през 1994 г. България губеше с 0:4 от Швеция още в 40-ата минута и Трифон Иванов бе­ше сменен, а при излизането метна фланелката си на те­рена. "Помолих треньора да ме смени по-рано, защото все­ки играеше за себе си, но той не пожела. След 4-ия гол му извиках: "Извади ме или сам ще си изляза", признава Иванов.

Често сърцатият брани­тел може и да е бил последен в тичането, но безкомпро­мисно отнемаше топката на нападатели, ако се налага и с помощта на лакътя си.

„Той не взима заложници” обичаше да се шегува негови­ят съотборник в националния отбор Христо Стоичков. С Ка­мата обаче има сериозно пре­рекание за капитанската лен­та при последния си престой в ЦСКА през 1998 г., когато в ти­ма преди световното във Франция се завръща и Емил Костадинов. Ицо и Трифон до­толкова не могат да си гово­рят, че го правят чрез меди­ите, и то по идиотски начин. На базата в Панчарево Трифон вика репортерите, намира ед­но бездомно куче и му връчва капитанската лента.

Любопитно е, че още като футболист си купува танк. "Преди време при мен дойде един журналист, защото чул, че по цял ден седя на брега на езерото и съм си купил танк. Пита ме само за това. Да, взех си танк и дори няколко пъти го пробвах на полето и след това го разкарах. Прос­то мисля, че има доста по-ин­тересни истории около мен", спомня си Туньо. И е прав.

Той винаги ще остане в съз­нанието и сърцата на хората със себераздаването си, с бит­ката до последен дъх. А голът му срещу Русия (1997 г.), класи­рал ни на Мондиала във фран­ция през 1998 г., е достоен завършек на кариерата му в на­ционалния тим. Тя приключва със световното, на което Бъл­гария претърпя пълно фиаско.

Футболната си кариера завършва в австрийския аматьорски ФАК Аванти през 2000/01. След това се захваща с бизнес, сега е шеф на Зоналния съвет на БФС във Велико Търново.

Честит юбилей!

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача