В петък Националният стадион „Васил Левски" за 99-и път ще стане арена на мач номер 1 в българския футбол. Той почти винаги е предпочитан за място на сблъсъка, откакто е построен през 1953 година. На него са играни най-великите мачове между двата отбора, които са останали дълбоко в съзнанието на феновете.
През 1953-та навръх празника на Българската армия - 23 септември, се изиграва първото вечно дерби на националния стадион. В него ЦСКА постига най-изразителната си победа до момента и разбива вечния си съперник с 5:0. През 1989-а, пак на „Васил Левски", „червените" дублират постижението си и отново бият със същия резултат. Христо Стоичков пък стана единственият „армеец" с 4 гола в дербито. Никой друг няма дори хеттрик с червената фланелка.
Най-убедителните успехи на Левски също са на националния стадион. На него „сините" имат победи със 7:2 през есента на 1968-а и 7:1 през 1994-та. Интересното е, че успехът със 7:1, който е най-изразителният и за двата отбора в дербито, идва на същата дата, на която ЦСКА печели първата си победа с 5:0 - 23 септември. През 1968-а на 17 ноември Георги Аспарухов се отличава с хеттрик плюс 2 асистенции за разгрома със 7:2, а при 7:1 през 1994-та - Наско Сираков с 4 попадения и 2 голови паса. Освен тези два големи резултата Левски също записа едно 5:0, но в мач за купата на страната - на финала през 1998-а. Другият мач, в който победителят вкарва над 5 гола, е през юли 1962, когато Левски побеждава с 6:3. Четири попадения тогава забива „си-цият" таран Димитър Йорданов.
Най-дългият период, в който „Васил Левски" е бил неизменен избор за арена на дербито, са 20 поредни сезона между 1965/66 и 1984/85. През 1985/86 се прави експеримент, който предвижда всички столични дербита да се играят на клубните стадиони. Той трае само една година и от 1986/87 до есента на 1998-а пак най-големите мачове се пренасят на националния стадион. От 1999 до 2004-та отново клубните стадиони приемат вечното дерби. От 2004-та досега то се завърна на „Васил Левски".
Оттогава досега всеки един от двата отбора по веднъж прекара врага си, отказвайки да подпише споразумение и двата мача да са националния стадион. През 2007-а Левски ремонтираше стадион „Георги Аспарухов". „Червените" се възползваха от това и принудиха „сините" да ги приемат на неутрален терен. В същото време ЦСКА си изконсумира домакинството и през пролетта на 2008 домакинства на „Армията". Миналия сезон пък „червените имаха проблеми със собствения си стадион „Българска армия". Затова те домакинстваха на „Васил Левски", а ответният двубой се игра на „Герена".
В крайна сметка националният стадион е Меката на българския футбол и е най-подходящото място за вечното дерби. Клубните стадиони са нежелани от полицията и принуждават много от феновете на гостуващия отбор да не ходят на мача. Поведението на играчите също се променя и равенството обикновено се отчита като успех за госта. „Васил Левски" предразполага и двата отбора да търсят стремеж към победа, ако не винаги, то поне в повечето случаи. Той дава възможност и за по-голяма посещаемост. А това също е важно с оглед на факта, че феновете постоянно оредяват по трибуните. По отношение на посещаемостта трябва да отбележим, че на националния стадион на няколко пъти през 60-те са се изсипвали 70 000 зрители. Най-слабо посетеното дерби на „Васил Левски" пък бе на 18 ноември 1995 година. Левски победи с 3:1 пред не повече от 8000 зрители.
ЦСКА доминира на два други терена, Левски - на три
Освен „Васил Левски" още 5 стадиона са били домакини на вечното дерби. Това са „Георги Аспарухов", „Българска армия", „Славия", „Юнак" и „Спартак". Последният е приел само един мач - през 1952 година, който ЦСКА печели с 1:0. Освен на този ЦСКА има повече победи и на собствения си стадион - „Българска армия". И там предимството на „червените" е крехко - само една победа повече от загубите. На „Армията" са се играли повече мачове отколкото на „Герена". На два пъти през 50-те (1951 и 1954) „червените" са имали предимство и двете дербита да се играят в Борисовата градина. В крайна сметка там ЦСКА има 5 победи, а Левски - 4 в шампионатни мачове. Доста по-успешно „сините" играят на стадиона на кръвния враг за купата на страната, където имат чувствително предимство. Левски доминира освен на националния стадион още и на „Герена", където има 4 победи и 2 загуби. Интересното тук е, че ЦСКА спечели първия и последния мач на този стадион г и двата пъти с по 3:1. На „Юнак" Левски има една победа в повече, а на „Славия" води на „армейците" с 2:0. В „Овча купел" двата отбора са играли и два финала за купата, където са си разменили по една победа - 3:2 за ЦСКА през 1965-а и 3:1 за Левски през 2002-ра. В шампионатните дербита двата успеха на „сините" там са с 3:0 през 1965-а и 3:2 през 1999-а. Извън София двата отбора са играли само веднъж - на стадион „Тунджа" в Ямбол през 1991 година. Мачът е в четвъртфинална група от турнира за купата на страната. Левски бие с 2:0 и се класира на полуфиналите.