3. Парма спря Наполи за Шампионската лига

Парма спря Наполи за Шампионската лига

Божинов с едно полувреме при 3:2 за „дуковете” насред „Сан Паоло”, Валтер Мацари с червен картон

Отборът на Парма постигна изненадващ успех с 3:2 при гостуването си на Наполи в първия мач от 33-ия кръг на италианската Серия „А”. Валери Божинов започна като титуляр за „дуковете”, но не направи нищо по-съществено и бе заменен на почивката от ветерана Ернан Креспо. Иначе Наполи бе далеч по-добрият тим на терена, но не успя да се възползва от многото си положения и бе наказан от тима на Парма, който взе максимума на „Сан Паоло”.

Първият удар в мача дойде още във втората минута и бе дело на Валери Божинов, който обаче не успя да уцели вратата с далечен удар с десния крак. В следващата минута пък Наполи сътвори страхотна контраатака, при която Лавеци намери непокрития Куалярела в наказателното поле, а той с премерен удар с десния крак се разписа за 1:0.

Наполи продължи да бъде по-активният тим и до края на полувремето създаде няколко опасности за гол, но Лавеци, Куалярела, Ароника и Гаргано пропуснаха от отлични позиции. Парма от своя страна отговори с един точен удар на Галопа и една опасна контраатака, при която Божинов не успя да засече подаване на свой съотборник от чиста позиция.

На почивката Гуидолин замени българина с ветерана Ернан Креспо, но въпреки това Парма продължи да се защитава, а Наполи да пропуска. Хамшик на два пъти, както и Лавеци и Куаляреала, отново не успяха да преодолеят стража на гостите, които неочаквано успяха да изравнят.

В 63-ата минута при добра контраатака на „дуковете”, Креспо се пребори с двама бранители на Наполи, изведе Антонели на точката на дузпата, а младият защитник на Парма не сгреши с удара с левия си крак и изравни за 1:1. Точно пет минути след това Парма успя да осъществи пълен обрат, след като Лукарели засече с глава центриране от ъглов удар и прониза Де Санктис за 1:2.

Домакините обаче реагираха като ужилени и в следващите минути се пренесоха изцяло в половината на гостите. След два пропуска на Канаваро и Хамшик, се стигна до 78-ата минута, когато Марек Хамшик успя да възстанови равенството. Страхотна атака на Наполи стигна до Куалярела, който с едно докосване върна към Хамшик, а словакът с премерен удар с левия крак прати топката в долния десен ъгъл за 2:2.

До края на срещата възпитаниците на Валтер Мацари хвърлиха всички сили в атака в търсенето на победно попадение, но не успяха да създадат нещо по-опасно. За сметка на това в 88-ата минута противно на логиката Парма стигна до трети гол. Креспо получи топката в наказателното поле, финтира Гаргано, след което последва двоен рикошет и топката попадна в краката на Хименес, който отблизо се разписа на празна врата за крайното 2:3.

Това попадение вбеси Мацари, който с бурните си реакции си докара директен червен картон, а след това напусна пейката минавайки напряко през зеления терен на „Сан Паоло”.

В крайна сметка резултатът остана непроменен и Наполи пропусна отлична възможност да излезе на заветното четвърто място. Тимът остава 6-и с 49 точки, на 2 зад Палермо, който е четвърти. Парма от своя страна се изкачи на 8-а позиция с 46 точки.