2. - Испания
  3. Валенсия без проблеми би Атлетик

Валенсия без проблеми би Атлетик

„Прилепите” спечелиха с 2:0 и се бетонираха на 3-ото място

Валенсия спечели без много трудности домакинството си на Атлетик (Билбао) с 2:0 в последна среща от 32-ия кръг на испанската Примера. Успехът отново утвърди „прилепите” на 3-ото място в класирането с комфортен аванс пред Майорка и Севиля, които не спечелиха в междинния кръг. Два гола на Давид Силва зарадваха феновете на „Местая”, които по всяка вероятност ще гледат любимците си направо в групите на Шампионската лига есента.

Валенсия имаше тотално надмощие през първото полувреме, когато отправи редица удари към вратата на Ирасиос, докато гостите успяха само веднъж да затруднят по някакъв начин кандидата за вратарския пост на Испания Сезар Санчес. Рубен Бараха пропусна две добри възможности преди Давид Силва да открие резултата в 34-ата минута. След изпълнение на ъглов удар плеймейкърът се оказа най-добре пласиран при създалото се разбъркване в малкото поле и на добавка вкара топката в мрежата.

През втората част нещата не се промениха кой знае колко и „прилепите” продължиха да доминират, но Давид Вия пропусна да покачи преднината им. В 56-ата минута Атлетик създаде най-чистото си положение от началото на срещата, при което можеше да изравни резултата, но ударът с глава на Йоренте бе спасен от Сезар. Така дойде 62-ата минута, когато безспорният номер 1 на терена Давид Силва отбеляза втори гол в срещата и девети за сезона, и на практика реши изхода от мача. Хоакин го изведе в наказателното поле, където плеймейкърът мина през двама защитници и с хубав фалцов удар намери мрежата на безпомощния Ирасиос. Санчес тотално отказа Атлетик, след като спаси и второто им по-опасно положение в двубоя – на Суасета.

Така Валенсия спечели с 2:0 и вече е с 59 точки на 3-ата позиция, увеличавайки на 7 точки аванса си пред Майорка и на 8 пред Севиля. Атлетик (Билбао) пък запази 6-ата си позиция с 48 точки, но имат жестоката конкуренция на Хетафе (47 т.) и Виляреал (46 т.) за мястото, даващо право на участие в Лига Европа.