Томас Лафчис е един от футболните хора, които наистина милеят със сърцето си за играта. Бившият президент на Левски отговори на въпросите на "Тема Спорт", като се съгласи да направи това на специална среща. Ето и думите му.
- Заслужено ли Левски е само на три точки от лидерите след края на полусезона?
- На базата на това, което показа, е изненада, че разликата е само три точки. Левски не беше постоянен в играта си, слава богу, че другите два отбора направиха доста издънки. Особено ЦСКА. Това дава възможност на Левски при една добра организация, ако от ръководството променят облика на отбора, променят поведението на тима на терена, да се намесят в битката за титлата. Смятам, че Николай Костов е способен да направи това, защото има много опит и характер да промени нещата. На мнение съм, че ще го направи. Тези три точки няма да бъдат толкова фатални в края на сезона, ако Левски успее да постигне тази организация. Отборът може да се бори за първото място.
- Възможно ли е само за няколко месеца - до март, Николай Костов да направи толкова сериозни промени?
- Убеден съм, че подготовката ще бъде добра. Проблемът е в капацитета на някои от играчите, които показаха, че просто нямат място в Левски. Мисля, че ако бъдат привлечени задължително поне трима, има някакъв шанс. Не като това, което беше селекция лятото или по-миналото лято, да чакаме да се класираме и после да търсим футболисти. Ние няма да се класираме за никъде, ако не вземем играчи и не направим добър отбор. С тези трима-четирима нови класни попълнения Левски ще е друг през пролетта. С лекота ще преодолее тези противници в България. Особено като се има предвид това, което чуваме в момента. Другите отбори разпродават звездите си. Това означава, че те просто нямат такива високи цели. Нищо, че афишираха, че за тях само 21:45 часа е важно и не знам какво още. Когато погледнеш, че най-големите ти звезди си отиват и не си им плащал и ги разпродаваш, както правят няколко от водещите отбори, това означава, че тази година тези хора нямат цели. Не са си поставили такива или няма да ги изпълнят дори и да ги имат. Не мога да допусна, че отбор, който се бори за влизане в Шампионската лига, може да си разпродава най-добрите играчи на полусезона. Както са го правили почти всички български клубове. Левски има реалните шансове да се пребори за титлата, въпреки че бе отписан в началото на първенството и по средата на полусезо-на се говореше, че трудно ще влезе дори в Лига Европа. Сега виждаме, че в края на годината са само на три точки разлика от лидерите.
- За класни футболисти обаче са нужни пари - като заплати и евентуални трансферни суми. Има ли възможност Левски да си позволи такива футболисти в момента?
- Това е въпрос на организация на клуба. За 300-400 хиляди евро ще дойдат много класни футболисти в България, виждаме, че за такива пари, а и повече, идват някакви имитации на добри играчи.
- Колко класни трябва да са чужденците, които Левски ще привлече, и добър ход ли е да се налагат юноши като Радослав Цонев?
- Николай Костов е човек, който дълги години е свързан с футбола. Имал е възможност да работи в държави, в които нещата са много по-развити. Той е в състояние да промени ситуацията в Левски. Със сигурност е много положително това, че се налагат млади футболисти. През годините Левски показа, че има таланти, но не им се дава път нагоре. Това трябва да се промени по някакъв начин. Сигурно нашата публика е доста чувствителна и не може някой да отпише с лека ръка 1-2 години и да направи нов отбор с младите футболисти. Няма как да стане. Трябва да се намери механизмът, с който да се налагат по един, двама юноши на сезон в крайна сметка това е ролята на школата - да дава не повече от 2-3-ма играчи за първия отбор на година, които да се развиват. В България на 16-17-годишните момчета е забранено да стъпват при мъжете, а в чужбина по това време вече гледат към националния отбор. Не говоря само за Южна Америка или Африка, а също така за Европа. При нас юношата идва в първия отбор и те го учат как да спира топката и да подава. Това е престъпление. Трябва да се промени коренно работата в школите, в България не се работи правилно. Първото нещо, което се купува и е най-лесно, е съдийството. Имаше един отбор в София, който спря да плаща на футболистите си, защото по едно време реши, че е по-лесно да дава на съдиите. И този отбор отиде да играе в Европа. Хората, които управляваха клуба, решиха, че няма защо да си плащат на играчите, като могат да дават по 200 000 евро на година на 4-5 рефери. Така спокойно влизат в тройката за Лига Европа. Това е големият проблем на хората, които "управляват" футбола ни. Трябва да се започне с работа по базите, но хората нямат търпение. Искат резултати от вчера, нищо че от днес са във футбола. Друго ще е, ако се направи добра база, подготвят се терените, за да могат тези деца да има къде да тренират, да има първият отбор къде да се подготвя, да се създадат професионални условия и специалистите да бъдат на високо ниво. В България качествени треньори липсват, защото няма материали, с които да се образоват, да подобрят своята работа. Докато фактите са такива, каквито са в момента, ще бъдем така. За съжаление няма седма урна, иначе щяхме да паднем там. Не виждам желание от никоя страна това да се оправи. Нито от хората в държавата, нито от тези във футбола, нито от шефовете в клубовете. Колкото и другите хора, които обичат футбола, да говорят и да се опитват, това не може да се оправи.
- Задължителен ли е нов спонсор както за Левски, така и за ЦСКА?
- Ако не можеш да се справиш финансово, а дори и да можеш, нов спонсор е добре дошъл. За съжаление парите станаха основно нещо в спорта. За съжаление, защото се изгубиха другите ценности, които бяха по мое време като състезател, дори като ръководител. Сега всичко е пари. Освен че са пари, които се харчат, са пари, които подяждат отвътре спорта - с тези уредени мачове. Не говорим само за футбола. Във всеки спорт го има. Мой бивш колега, който ръководи юноши, ми разказва как децата са 15-годишни и другият отбор при 1:0 казва: "Айде, вкарвайте бе, вкарвайте бе". Децата се шокирали, питали треньора какво да правят, какво е това нещо? Това е грозното и пошлото и никой не се занимава с него. БфС казва: "При нас корупция няма", от ръководството на държавата, които се занимават със спорт, също казват, че може би да има нещо, но не е фатално. Погледнете резултатите в последните кръгове. Колко мача има, за които хората се чудят как е станало това нещо? 2 години да играят, другият отбор не може да вкара гол, а в същото време печели мача. Това трябва да се изкорени. Не в България, а в целия свят.
- Има ли конкретни начини, по които да се направи?
- Ако има желание, разбира се, че може. Има 200 замесени души в българския футбол. Щом може 50-60 хиляди абонати да се подслушват на година, нищо не пречи да се подслушват тези 200 човека и да се хванат какво правят, с кого и за какво се договарят. Както в Гърция ги изловиха и 4-5 човека са по затворите, както в Полша вкараха 200-300 човека в затворите. Защо в България да не може? В Италия може да изхвърлиш най-големите клубове при аматьорите за уредени мачове, но тук не може, защото някой казва, че няма никаква корупция в България. При децата вече има корупция. Ако не се изкорени сега, отишъл е спортът. Без желание за такова нещо не може да се оправи. Ще си стоим вкъщи, а хората няма да ходят на мачове, защото не им се гледат театри.