Легендарният треньор на ЦСКА Аспарух Никодимов даде интервю пред "Тема Спорт". В него той говори за представянето на армейците до момента през сезона, работата на Едуард Йорданеску, както u предстоящото гостуване на Ботев (Пд) u вечното дерби с Левски на 15 октомври. 71-годишният специалист взе отношение и около ремонтите на Панчарево и възраждането на школата.
Г-н Никодимов, ЦСКА продължи безгрешната си серия на "Армията" срещу Берое и победи с 4:0. Залъгва ли категоричният резултат?
- Мисля, че отборът показа по-силна игра, отколкото в предишните мачове, дори и тези, в които победи. Забеляза се по-добра стиковка между отделните състезатели и звена, футболистите се движеха повече, пресираха противника дълбоко в половината му, често отнемаха топката, преди Берое да развие нападенията си, контролираха темпото, но ранният гол също помогна. Дали беше дузпа или не - реферът решава, така е преценил. При всички положения ЦСКА щеше да победи, защото беше по-добрият отбор по всички показатели. Смятам, че червените спечелиха двубоя в средата на терена. Солидната преса бе непреодолима стена за Берое. Не искам да акцентирам върху отделни футболисти. Рано е да почваме да ги хвалим, защото още нищо не са направили. Прибързано ще е и да отписваме когото и да било от състава. Най-важното е момчетата да играят като отбор, а не като отделни единици. Струва ми се, че вече има известна сработеност, но все още не е това, което трябва да бъде. Срещу Ботев Пловдив в Коматево ще се види дали мачът с Берое е проблясък или нещата тръгват в правилната посока. В двубоя с Берое се видя, че бековете бяха активни, Недялков винаги помага в офанзивен план. Понякога обаче крайните защитници не се покриват добре и дори в един момент старозагорци можеха да изравнят. Трябва да се внимава с включванията. Аз твърдя, че те първо са защитници и след това трябва да мислят за атаката. Виждате, че са много офанзивно настроени и затова се случва да ни бие Локомотив София и Верея. На моменти много се оголваме, а подсигуряването още не се прави по най-добрия начин, тъй като оптималният синхрон не е постигнат.
Смятате ли, че Станислав Манолев разочарова с изявите си до момента в ЦСКА? Очакваше се много повече от него, но често допуска грешки, а и не е ефективен в офанзивен план.
- Не сме го гледали отдавна и не знаем на какво ниво е. По принцип той е изостанал с подготовката. Станислав е опитен играч и иде намери себе си в най-скоро време. Ясно е, че формата му не е най-добрата, но ще навлезе в ритъм. Иначе техническите способности ги има, вече и тактически е зрял. Сигурен съм, че иде подобри играта си в следващите мачове.
С оглед лекия прогрес в игрово отношение, оптимист ли сте, че лошата серия на отбора като гост ще приключи срещу Ботев?
- Все пак футболистите вече се поопознаха, ще се види срещу Ботев дали има прогрес. Ако играят по същия начин, както в предишните гостувания, или нямат психика за голям футбол, или толкова си могат. Необходимо е да покажат характер. Случва се да искаш нещо, но когато психически си затормозен, не можеш. Нетипично е за ЦСКА да играе трудно като гост и да няма победа, но тези момчета още не са разбрали какво е значението на този клуб. В отбора почти няма футболисти, които да са закърмени с тази идея и да са наясно за какво иде реч. Тези момчета сега идват отнякъде и не знаят за големите мачове, които ЦСКА е играл в Европа. Така че не са съвсем наясно какво представлява този клуб. Но могат да усетят армейския дух, когато стадионът се напълни и полека-лека да се осъзнаят къде са.
Какво е мнението ви за Едуард Йорданеску, който замени Христо Янев на треньорския пост? Виждате ли развитие на отбора под негово ръководство?
- На приказки Йорданеску го докарва добре, но още се иска да се свърши практическата работа. Когато нещата се наклонят в полза на играта, тогава ще потръгнат нещата. Много говорят за годините му, че е само на 38, но мен на тази възраст ме определиха, че вече съм се износил, защото бях три сезона и половина начело на ЦСКА. Тогава ме освободиха с тази теза, че когато един човек е 3-4 години в един клуб, се е изчерпал. Така че възрастта му е и малко, и много. Аз станах рано старши треньор, нямах 34 години. Йорданеску има известен опит преди ЦСКА. Ако искаш млад треньор, харесал си го, проучил си го, ще трябва търпение и да му се довериш, а не да го сменяме през два мача. В крайна сметка той идва тук, в България, и се сблъсква с различни нрави и друг начин на живот. Португалците, с които има работа в съблекалнята, пък още по-друг тип нрав имат. Първо Йорданеску трябва да овладее съблекалнята, но е нужно време и търпение, а ние в България, особено в ЦСКА, сме винаги нетърпеливи и искаме да натиснем копчето и всичко да стане за миг, а това няма как да се случи.
Йорданеску акцентира, че ЦСКА ще се бори за титлата. Узрял ли е отборът за тази цел?
- Всичко е възможно по принцип. Не бива да отписваме ЦСКА. Има много време, плейофи ще се играят... В дадения момент сме под нивото на Лудогорец. Но не се знае какво ще се случи, защото разградчани може да дръпнат назад или да се развият още, така че затова бе толкова важно ЦСКА да вземе тези мачове навън, които минаха, защото сега щяха да са с още в точки отгоре. Когато си в ритъм и имаш по-голям актив, ти идва и самочувствието, а гонещият е малко по-стегнат, защото всяка грешка може да е фатална.
След гостуването на Ботев идва и вечното дерби с Левски. Сините се намират в много добра форма. Доколко ЦСКА е подготвен да спечели тези два мача?
- Двете срещи са много важни, защото, ако не ги вземем, не трябва да говорим за титла. Разликата ще стане голяма не само от Лудогорец, но и от Левски, които макар и трудно да играят, си бият, трупат си актив. На „Герена" и факторът "Люпко Петрович" оказва влияние. Той е опитен човек и играе за резултати, защото преди месец и него започнаха да го сменят. В момента гледа да се закрепи и да събира точки, а не толкова каква е играта. Ако му се отдаде възможност зимата да направи селекция, и представянето им чисто спортно-технически ще стане по-добро, и ще са по-атрактивни. Но първо Люпко гледа да си върже гащите и засега успява.
Новото ръководство на ЦСКА има мащабни планове за реконструкция на базата в Панчарево и подобрения на "Българска армия". Не са малко хората, които считат, че тези неща са дори по-важни от резултатите през този сезон...
- Това е хубав ход от страна на Гриша Ганчев и съдружниците му. Те започват да градят къщата от основите, а не както сме свикнали - от покрива. Знам какво е да имаш терени, на които да се готвиш, и какво е да нямаш. Бил съм в отбори, в които сме ходили по ливади и села да тренираме. Друго е, както едно време при социализма, не хваля този строй, но базата е много важна, защото оттам насетне мислиш само как да работиш с футболистите. Знам какви руини са на Панчарево, преди две години бях там и видях с очите си. А като си спомня какво беше преди... Това е един от най-важните ходове за ЦСКА, а вече за играта на първия отбор ще мислят треньорите. Така че ръководството си върши работата. В крайна сметка смешно е клуб като ЦСКА да няма модерна база, толкова години никой не беше сложил една тухла. Зад фасадата "ЦСКА" се крият много хубави, но и много лоши неща, както за базите, така и за хората, които са го управлявали по неправилния начин в последните години.
Клубът направи и сериозен подбор в ДЮШ. Може ли най-накрая червената школа да се възроди?
- Естествено. Ръководството има опита. ЦСКА винаги е имал силни юноши. Основата е в базата и школата и след 4-5 години да се види плодът. Сега в отбора има чужденци, но ръководството има идеята да изгради гръбнак и да вкара покрай тях играчи от школата. Виждате, че и сега в ЦСКА играят няколко многообещаващи български футболисти като Недялков, Чорбаджийски, Стойчо Атанасов, Александър Георгиев, който има техника и скорост, но трябва малко да вдигне главата.