3. ИЗНЕНАДА: Швеция подчини „ацтеките“ и е на осминафинал! (ВИДЕО+СНИМКИ)

ИЗНЕНАДА: Швеция подчини „ацтеките“ и е на осминафинал! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мексико също продължава напред, макар да загуби с 0:3

Швеция се класира за 1/8-финалите на Мондиал 2018, след като стигна до успех с класическото 3:0 в последния си мач от група F.

Скандинавците се нуждаеха от задължителен успех, за да продължат напред и в крайна сметка го постигнаха, разписвайки се по веднъж преди и след почивката.

„Ацтеките“ пък започнаха срещата в Екатеринбург като лидери в потока с пълен актив от 6 точки, но в крайна сметка финишираха втори.

Те загубиха инициативата веднага след началния сигнал и в 15-ата секунда получиха най-бързия жълт картон на форума, за да спрат още първата шведска атака.

След последвалото центриране мексиканците бяха много близо до това да получат гол, ала нямаше кой да засече в пеналта.

В петата минута пък вратарят им Гилермо Очоа се намеси решително след свободен удар, който самият той предизвика, улавяйки топката на границата на наказателното поле.

Малко по-късно Андреас Гранквист можеше да отбележи с атрактивно изпълнение, но топката премина покрай вратата.

В 30-ата минута пък Хавиер Ернандес си поведе топката с ръка в наказателното поле и арбитърът спря мача, за да види ситуацията на повторение, но прецени, че дузпа няма.

После пък Маркус Берг отправи опасен удар, но Очоа спаси и така в крайна сметка почивката дойде при нулево реми.

След нея обаче шведите бяха доста по-ефективни и реализираха три безответни попадения.

Още в 50-ата минута Виктор Клаесон асистира на Людвиг Аугустинсон и той откри резултата, а не след дълго „викингите“ удвоиха след спорна дузпа.

Ектор Морено се опита да спечели топката в наказателното си поле, но не успя и в крайна сметка арбитърът посочи бялата точка без да изгледа ситуацията на повторение.

Гранквист застана зад топката и я прати безкомпромисно в горния ъгъл на вратата, за да направи Очоа безпомощен в 62-ата минута за 2:0.

Дузина минути по-късно пък Едсон Алварес нямаше късмет и вкара в собствената си врата, за да оформи класиката.

Това бе седмият автогол на Мондиал 2018, а по този начин груповата фаза на финалите в Русия постави рекорд по този показател, тъй като досега най-много такива имаше на форума във Франция през 1998 година - 6.

В днешната среща бе подобрено и друго върхово постижение от същото това първенство, а именно по брой отбелязани дузпи, тъй като в настоящата надпревара те вече са 18.

Успеха осигури на Швеция първото място в групата и мач срещу втория от група Е, където са отборите на Сърбия, Бразилия, Швейцария и Коста Рика, докато Мексико ще играе срещу победителя в потока.

Голямата изненада, разбира се, е отпадането на световния шампион Германия още в груповата фаза, тъй като в другия мач Бундестима отстъпи сензационно пред Южна Корея с 0:1 и финишира на последното място в крайното класиране.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

СТАТИСТИКА:

ИГРАЧ НА МАЧА:

Вердер и Борусия (Дортмунд) завъртяха 0:0 за първи път от 23 години насам (ВИДЕО)