3. Ювентус тактически би Аякс в Амстердам – 2:1

Ювентус тактически би Аякс в Амстердам – 2:1

Домакините бяха по-настойчивият тим, но шансът им изневери. Дел Пиеро и Амаури донесоха успеха на „Старата госпожа” в първия супер-сблъсък

Ювентус спечели първия мач от мега-сблъсъка в Лига Европа срещу Аякс. Торинският тим победи с 2:1 още в Амстердам в първата фаза на елиминациите. Очакванията за спектакъл напълно се оправдаха и зрителите останаха доволни. Отборът на Аякс беше далеч по-дейният от двата състава, но шансът не бе на негова страна. От своя страна Ювентус типично по италиански стоеше по-назад и бе по-силен от тактическа гледна точка.

Аякс започна вихрено и поведе в 16-ата минута при брилянтна контраатака, завършена от Сюлеймани. Класата на Дел Пиеро обаче отново си каза думата. Плеймейкърът на „Старата госпожа” и нападателят Амаури донесоха успеха на италианците, като двата гола бяха идентични – центриране на Дел Пиеро и удар с глава на Амаури. Въпреки сериозния натиск на холандците през второто полувреме, Ювентус се оттегли с комфортна преднина преди реванша.

Аякс започна по-добре срещата. Урби Емануелсон най-много тормозеше торинската защита. Първото по-сериозно положение в мача дойде в 11-ата минута, когато защитникът Ван дер Вийл проби и центрира във вратарското поле, където Де Йонг стреля с глава встрани от вратата на Буфон.

Домакините успяха да открият резултата в 16-ата минута след страхотна контраатака. Само с два паса топката достигна до Миралем Сюлеймани, който от централната линия пробяга около 30 метра, влезе в наказателното поле и с диагонален удар огорчи Буфон – 1:0.

Ювентус се опита да върне бързо гола и след три минути Амаури стреля с глава, но Стекеленбург улови. В 25-ата минута Дел Пиеро и Диего разиграха добре, последният стреля, но отново вратарят на Аякс се намеси решително.

При третия опит „Старата госпожа” изравни резултата чрез Амаури в 32-ата минута. В основата на гола обаче бе Алесандро Дел Пиеро, който буквално се подигра с двама защитници на Аякс на лявото крило, подаде късо към Де Челие, той центрира и Амаури с глава този път не остави шансове на Стекеленбург – 1:1.

Малко преди почивката Алдервейрелд пропусна добра възможност отново да даде предимство на холандците, след като при изпълнение на ъглов удар бе оставен непокрит, но ударът му бе неточен. Буквално в следващата атака Луис Суарес бе повален в наказателното поле. Главният рефер обаче остана безмълвен и определено сбърка, след като трябваше да отсъди дузпа за домакините.

Аякс натисна и през второто полувреме. Урби Емануелсон стреля по земя от границата на наказателното поле в 46-ата минута, но топката излезе в аут. Домакините продължиха да бъдат по-активни, но Ювентус използва шанса си и осъществи пълен обрат. Това стана в 58-ата минута, когато отново Дел Пиеро бе на левия фланг, центрира и брилянтно пласиралият се Амаури по идентичен начин прати топката в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Стекеленбург, който късно реагира.

Луис Суарес, който получи жълт картон и ще пропусне реванша в Торино, имаше добра възможност в 63-ата минута, но отбраната на Юве се справи. Веднага след това Сийм Де Йонг отправи страховит далечен удар, който премина встрани от целта. Един от най-активните в състава на Аякс Суарес продължи да тормози защитата на „Старата госпожа” и негов удар след индивидуална акция бе избит от Буфон в 69-ата минута.

Натискът на домакините се засилваше все повече и повече, но Ювентус тактически стоеше по-добре.

Де Йонг щеше да счупи страничната гредата в 78-ата минута, след като стреля от дъгата пред пеналтерията.

В края резервата Сук не успя да засече центриране на Деми Де Зеув.

Резервата Салихамиджич получи директен червен картон в добавеното време за удар с бутоните напред срещу противников състезател и ще пропусне втория мач от 1/16-финалите.

Реваншът е на 25 февруари от 22:05 ч.

АЯКС – ЮВЕНТУС 1:2
1:0 Сюлеймани (16’)
1:1 Амаури (32’)
1:2 Амаури (58’)

АЯКС: Стекеленбург – Ван дер Виел, Олегер, Вертонген, Емануелсон (Ериксен 73’), Сюлеймани (Ромедал 80’), Суарес, Енох (Сюк 86’), Де Йонг, Де Зюел.

ЮВЕНТУС: Буфон – Киелини, Мело, Маркизио, Дел Пиеро, Амаури (Салихамиджич 71’), Зебина (Григера 46’), Сисико, Диего (Трезеге 80’), Де Челие, Легроталие.

Жълти картони: Сюлеймани, Олегер, Суарес (Аякс), Легроталие, Маркизио, Диего (Ювентус)