3. Ювентус победи Наполи след продължения в луд мач и вдигна Суперкупата на Италия /видео/

Шампионите спечелиха с 4:2 след 120 минути, Наполи игра продълженията с 9 души

Ювентус започна новия сезон с трофей след луд мач с Наполи за Суперкупата на Италия. Италианския шампион победи носителя на купата Наполи с 4:2 след продължения, а неаполитанци завършиха мача с 9 души след два спорни червени картона. За протести при втория червен картон бе изгонен и техният мениджър Валтер Мадзари.

Кавани изведе Наполи напред, Квадво Асамоа изравни, а Горан Пандев в края на първата част даде минимален аванс на „сините” за 1:2 на почивката. След паузата Видал изравни от дузпа, а Пандев получи червен картон. Секунди преди края на редовното време Цунига също пое към съблекалните и след 2:2 мачът влезе в продължения.

В допълнителните две по 15 минути Наполи нямаше сили да се противопостави с двама човека по-малко. Кристиян Маджо си вкара автогол, а Вучинич направи 4:2 още в първите 15 минути на продължението.

Така Ювентус вдигна суперкупата и взе реванш от Наполи за загубата с 0:2 във финала за Купата на Италия в края на миналия сезон.

Под дъжда в Пекин срещата започна с много грешки в центъра на терена, а мокрият терен допълнително спомагаше за брака в играта.

Шампионите първи намериха своя ритъм и водени от своя лидер в халфовата линия Андреа Пирло успяха да се задържат по-трайно в половината на съперника. Торинци натискаха основно по крилата, където много активни от двете страни бяха Щефан Лихщайнер и новото попълнение Квадво Асамоа в предпочитаната схема 3-5-2.

Наполи залагаше на своя марков стил с бързи контраатаки, организирани от звездите на отбора Марек Хамшик и Единсон Кавани.

Именно Хамшик отправи първия опасен удар в мача, но прати високо в аут. Носителите на купата се бранеха спокойно и издебнаха своя шанс.

В 27-ата минута Кавани отлично излезе зад защитата на Ювентус на централната линия, остана очи в очи с Буфон, стражът великолепно изби топката от краката му, но докато отбраната се върне, уругваецът хладнокръвно овладя отново и с шут покрай Буфон откри резултата – 0:1.

След гола „бианконерите” заиграха по-агресивно, осъзнавайки, че ако не вдигнат скоростта в атаката няма как да преодолеят добре групирания си противник.

Изравнителният гол дойде 10 минути след откриването на резултата. Видал разтегли от десния фланг наляво, а дошлият от Удинезе Квадво Асамоа атрактивно засече от въздуха извън наказателното поле и отбеляза красиво попадение за 1:1. Стражът Морган Де Санктис също има вина за този гол, защото можеше да се намеси, но ударът бе силен и мократа топка тупна току преди да влети в близкия ъгъл.

Ювентус сякаш бе доволен, че изравни преди почивката, дръпна се назад и бе наказан. Фатална грешка на Бонучи, който опита да изчисти, но Пандев му отне, позволи точно на Пандев да напредне и с много техничен удар над Буфон елегантно да изведе своите напред в 41-ата минута – 1:2.

На почивката незабележимия Матри бе сменен и в игра се появи Мирко Вучинич. Черногорецът раздвижи нападението на Ювентус и можеше веднага да се разпише, но нацели гредата, след като Де Санктис успя да се намеси добре.

После се заредиха непрестанни атаки към двете врати. Никой в синьо не можа да засече чудесно прострелно центриране на Кавани, а пред другата врата Паоло Канаваро успя да спре Вучинич на чиста позиция.

20 минути преди края Ювентус изравни от дузпа. Резервата Вучинич бе спрян непозволено в наказателното поле от друга резерва – Фернандес, и съдията Мацолени посочи бялата точка. Артуро Видал прати Де Санктис в грешния ъгъл и отново възстанови паритета.
Де Санктис излезе решително, за да спре един извеждащ пас към Джовинко в 79-ата минута.

В края на мача съдийската тройка открадна светлината на прожекторите. Първо в 84-ата минута Горан Пандев бе изгонен за обида срещу страничния рефер при едно положение на засада срещу македонеца.

В края на редовното време Цунига си изкара втори жълт картон за нарушение срещу Джовинко и остави своите с 9 души на терена в Пекин. Тук нервите на Валтер Мадзари не издържаха и той бе изгонен от пейката за протести.

Мачът влезе в продължения, но с двама по-малко Наполи логично загуби.

В 96-ата минута Пирло центрира от пряк свободен удар отдясно, няколко играчи се разминаха, но Маджо злощастно засече с глава в собствената си врата и си отбеляза автогол за 3:2.

Мирко Вучинич осигури трофея за Ювентус в 101-ата минута. Маркизио страхотно овладя пас от дълбочина в наказателното поле и много технично пусна за черногореца, който сам срещу Де Санктис не сгреши и прати в долния десен ъгъл за 4:2.

През вторите 15 минути Наполи опита с 9 души да тормози противника, но Ювентус спокойно запази своя аванс и се поздрави с успех и първи трофей за новия сезон.