3. Юве се сбогува с Шампионската лига след 1:1 на „Масимино”

Юве се сбогува с Шампионската лига след 1:1 на „Масимино”

Катания се спаси и на теория

Отборът на Ювентус със сигурност няма да играе в Шампионската лига през следващия сезон. „Бианконерите” не успяха да вземат победа при визитата си на Катания от 36-ия кръг на италианската Серия „А” и завършиха наравно 1:1. Точката не помага на „Старата госпожа” в борбата за местата, даващи право на участие в европейските клубни турнири, но в същото време направи официално спасението на „слоновете”, които изиграха страхотна пролет под ръководството на Синиша Михайлович.

Срещата започна равностойно, а първото по-опасно положение дойде в 16-ата минута, когато Макси Лопес опита хубав удар с десния крак със завъртане отдясно на наказателното поле, но Буфон спаси без проблем. Юве пък отговори с изстрел на Дел Пиеро от границата на наказателното поле, който обаче бе твърде слаб и не затрудни Андухар.

Така се стигна до 24-ата минута, когато „слоновете” успяха да поведат в резултата. Потенца стреля с глава след центриране от фаул, Буфон изби, след което последва леко разбъркване в малкото наказателно поле, а бранителят Силвестре се оказа най-съобразителен и от 2-3 метра вкара топката в мрежата на гостите за 1:0.

В 36-ата минута Юве бе много близо до изравняване. Капитанът Дел Пиеро бе намерен в наказателното поле, овладя топката, стреля със завъртане с десния крак, но Андухар прояви страхотен рефлекс и спаси. Малко след това пък голмайсторът Силвестре бе близо до втория си гол в мача, но негов удар с плонж премина на около половин метър от десния страничен стълб. В самия край на полувремето отново той стреля опасно с глава, но отново не успя да намери очертанията на вратата, пазена от Буфон.

Юве започна по-силно втората част и успя да изравни още в 52-ата минута. Клаудио Маркизио бе изведен в наказателното поле, опита удар с десния крак, който бе блокиран от защитник на Катания. При добавката обаче халфът не сгреши и отблизо прати топката в мрежата на Андухар с левия крак за 1:1.

До края на срещата Ювентус продължи да бъде по-активният тим на терена и на няколко пъти бе близо до втори гол, но Якуинта и Диего бяха неточни в опитите си да отбележат, а изстрел на Маркизио бе спасен от стража на домакините, които рядко поглеждаха към вратата на Джиджи Буфон. Едва в предпоследната минута на срещата Маскара отправи първия точен изстрел за „слоновете” през втората част, но Буфон спаси и запази резултата непроменен.

Така с това равенство Ювентус официално се сбогува с мечтата си за Шампионската лига. „Бианконерите” се смъкнаха на 7-о място с актив от 55 точки, на 8 от четвъртия Сампдория, 2 кръга преди края. Палермо е с 61 точки на пета позиция, също недостижим, а Наполи вече е 6-и с 56 точки. Катания пък остава 15-и с 41 точки и вече официално се спаси.

Катания – Ювентус 1:0

1:0 Силвестре 24’

Катания: Андухар, Алварес, Терлици, Силвестре, Потенца, Биджианти (Споли 68’), Карбони, Ицко (Скиача 86’), Рикиути (Ледесма 59’), Маскара, Макси Лопес

Старши треньор: Синиша Михайлович

Ювентус: Буфон, Зебина (Салихамиджич 76’), Канаваро, Киелини, Де Челие, Мело, Маркизио, Поулсен, Диего (Кандрева 84’), Дел Пиеро (Амаури 46’), Якуинта

Старши треньор: Алберто Дзакерони

Жълти картони: Маскара (Катания), Де Челие, Зебина, Канаваро, Салихамиджич, Мело (Ювентус)

Съдия: Габриеле Орсато