3. ЮАР загуби от Испания с 0:2, но ще играе полуфинал

ЮАР загуби от Испания с 0:2, но ще играе полуфинал

Ирак и Нова Зеландия направиха 0:0 в другия мач

Домакинът ЮАР загуби с 0:2 от европейския шампион Испания в последната си среща от група „А” на турнира за Купата на Конфедерациите, но въпреки това ще играе на полуфинал. Класата на испанските футболисти каза своето в този мач и дори за миг нямаше съмнение кой ще бъде крайният победител в срещата. Давид Вия пък изпусна дузпа и само 60 секунди по-късно откри резултата със страхотен гол. В другия мач от групата Ирак и Нова Зеландия завършиха при нулево равенство и този презултат прати домакините от ЮАР, които имат 4 точки, на полуфинал.

Испания започна вихрено мача и още в 4-ата минута „Ла Фурия” можеше да открие резултата, но страхотен удар на Риера от около 35 метра бе спасен по прекрасен начин от вратаря Куне. Европейските шампиони продължиха да бъдат по-добрият тим на терена и имаха териториално предимство, което обаче не доведе до нищо по-опасно освен 1,2 набега на Давид Вия, които бяха спрени с нарушение.

Едва в 35-ата минута Испания отново затрудни своя съперник. Фернандо Торес се озова очи в очи със стража на ЮАР, но не успя да го преодолее от малък ъгъл. Едва в 40-ата минута пък домакините отправиха първия си по-сериозен удар. Модисе стреля силно от дъгата, но топката премина на около метър над вратата на Рейна. Малко след това Вия също стреля високо от изгодна позиция, като с това се изчерпаха и по-интересните възможности за гол през първото полувреме.

Испанците започнаха далеч по-мотивирано втората част и още в 48-ата минута Шави стреля опасно от пряк свободен удар, но топката премина встрани от целта. След още 2 минути пък „Ла Фурия Роха” получи правото да изпълни дузпа, след като Фабрегас бе съборен в наказателното поле. Вратаря Куне обаче хвана удара от бялата точка на Давид Вия, а в последствие стражът на ЮАР отрази и изстреля на Пуйол при добавката.

Само след още 60 секунди обаче Давид Вия показа високата си класа и се реваншира за пропуска си от дузпата и вкара страхотен гол. Риера намери голмайстора на Валенсия в наказателното поле, Вия овладя на гърди и с левия крак прати топката в далечния долен ляв ъгъл на вратаря Куне за 1:0.

След гола футболистите на ЮАР се поотвориха, а грубостите в единоборствата зачестиха. Домакините опитваха всякакъв начин да стигнат до изравнителен гол, но без особен успех. Испания пък опитваше да се възползва от контраатаки, но след като Вия и Торес бяха заменени в 60-ата минута, атаката на „Ла Фурия” вече не изглеждаше толкова опасна.

Така се стигна до 72-ата минута, когато при едно заучено положение на корнер, топката стигна до Йоренте, който отблизо я прати в мрежата на домакините за 2:0 и по този начин уби всякаква интрига в мача. До края на срещата не се случи нищо по-интересно, освен една ситуация, при която удар на резервата в състава на Испания Санти Касорла бе спасен с вещина от стража на домакините.

В другия мач от отборите на Ирак и Нова Зеландия завършиха наравно 0:0 и така подреждането в група „А” от турнира за Купата на Конфедерациите остана непроменено след изиграването на последните мачове. Испания завърши със 100-процентов актив от 3 победи на първото място. Домакинът ЮАР се класира за полуфинал на втора позиция с 4 точки и утре ще чака своя съперник. Ирак остава трети с 1 точка, колкото има и четвъртият Нова Зеландия.

Испания – ЮАР 2:0