3. Вердер се скъса да пропуска, но все пак победи коравия Херта с 2:1

Вердер се скъса да пропуска, но все пак победи коравия Херта с 2:1

Една дузина положения бяха нужни на "музикантите" за да пробият невероятния страж на берлинчани Ярослав Дробни, Валери Домовчийски игра пет минути за гостите от столицата

Вердер победи Херта с 2:1 на своя „Везерщадион” в първи мач от 21-я кръг на немската първа Бундеслига. Домакините бяха абсолютни господари на терена, но въпреки дузината чисти положения пред вратата на чешкия вратар на „старата дама” Ярослав Дробни успяха да отбележат само два гола. Резултатът в 66-ата минута за Вердер откри Марко Марин. Непосредствено след това Херта изравни при едно от първите си опасни положения за мача чрез Теофанис Гекас. Клаудио Писаро, който пропусна три чисти положения преди 81-ата минута реши мача в полза на домакините. За Херта в 85-ата минута в игра се появи Валери Домовчийски, но българинът не успя да помогне на тима си да извлече нещо от срещата.

През първото полувреме Вердер доминираше съперника си във всяко едно отношение. Още в първите минути на срещата домакините дадоха ясен израз за желанието си да счупят „черната” поредица от седем мача без победа. В случая Херта бе и най-удобният съперник срещу, който да се случи това. Освен че срещу Вердер записа най-тежката си загуба в лигата с 0:6 през април 1991 г., Херта има шест загуби в последните си седем мача срещу „музикантите”.
В шестата минута първи пред гола се изправи Месут Йозил. На границата на засадата националът овладя извеждащо подаване и без да бави действията си стреля силно към Дробни. Стражът на „старата дама” за пореден път доказа световната си класа и рефлекси спасявайки удара от малка дистанция с коляното си. След положението Херта нареди почти всички налични футболисти в отбрана. „Живата” стена пред вратата на Дробни не спомогна кой знае колко, когато в 20-ата минута гредата се притече на помощ на гостите. Марко Марин центрира от ъглов удар към далечната греда, там до топката достигна перуанецът Писаро. Непокритият нападател отклони с глава, но единствено малшансът се оказа на пътя пред първия гол. Херта оцеля и при това положение и продължи да се брани умело до края на полувремето.

В 35-ата отново Дробни внесе смут в противниковите нападатели с поредното си забележително спасяване. Центрирането от фланга отново бе към Писаро. Нападателят се освободи от опеката си и от границата на малкото наказателно поле се хвърли към топката, при което стреля с глава. Дробни дори не трепна и със завидна лекота улови.

Кратко след началото на втората част отново чешкият национал трябваше да се намесва след удар на Писаро. Постепенно Херта успя да се настрои към игровия ритъм. Атакуващият халф Рафаел на няколко пъти пробиваше опасно и изпитваше концентрацията на Тим Вийзе.

До гол в срещата все пак се стигна и той бе отбелязан неизненадващо от Вердер в 66-ата минута. При тактически отлично изработена ситуация Йозил надигра Лукаш Пишчек и пусна топката пред краката на Марко Марин. При развилото се положение полузащитникът нямаше какво да направи освен да стреля. С майсторски удар босненецът прати кълбото неспасяемо в мрежата зад Дробни за 1:0.
Радостта и облекчението в редиците на Вердер бяха повече от краткотрайни, след като две минути по-късно Теофанис Гекас възстанови равенството. При високоцентрирана топка в наказателното поле Тим Вийзе демонстрира колебание и изпусна кълбото след въздушен двубой с противников играч. Гекас се бе оказал на точното място и прати топката отвъд гол линията за 1:1. Кратко след това Писаро имаше поредна възможност да се разпише, но пропусна за сантиметри да засече остро центриране.

Заключителните 10 минути се оказаха повече от напрегнати. Неспирните опити на Вердер за спечелване на двубоя дадоха резултат, когато в 81-ата минута отбраната на Херта се пропука за втори път. Клаудио Писаро от длъжник се превърна в герой за местната публика. След половин дузина чисти положения перуанецът се разписа в най-важния момент от двубоя. Фрингс центрира от фаул в наказателното поле. Там не се справи с овладяването Рамос  и неволно прати топката в краката на Писаро. Нападателят бързо спря кълбото и стреля силно в десния ъгъл на Дробни, който остана безпомощен за втори път в двубоя.

Вторият гол отвори път на резервата Валери Домовчийски, който се появи на терена в 85-ата минута на мястото на Рафаел. Малкото оставащи минути обаче не позволиха на българина да сътвори нещо, с което да помогне на тима си да измъкне поне точка от визитата си на „Везерщадион”. Във временното класиране Вердер остава шести с 31 точки зад петия Хамбургер (35 т.). Берлинчани са последни с 11 т. и с всеки изминал кръг са все по-близо до изпадане във втора Бундеслига.