3. Великолепен Петър Чех спаси Челси на „Ноу Камп”

Великолепен Петър Чех спаси Челси на „Ноу Камп”

Уникален малшанс за Барселона и тотален анти-футбол от страна на Челси

Отборите на Барселона и Челси завършиха наравно 0:0 в първия полуфинален мач по между си от Шампионската лига. Каталунците бяха господари на терена през всичките 90 минути, но малшансът и феноменалните намеси на Петър Чех им попречиха да се поздравят с победата. Гостите пък бяха заложили на тотален анти-футбол, и ако не бе една сериозна грешка на Рафа Маркес, те нямаше да имат нито едно положение. Много непростими пропуски за отбора на Барселона, който ще трябва да се справя без наказания капитан Карлес Пуйол на реванша.

Още от самото начало Барса наложи тотален натиск и показа, че ще търси на всяка цена победата в този мач. Отборът на Челси пък предимно се защитаваше и опитваше да търси Дидие Дрогба с дълги подавания, но без успех. Туре, Шави, Иниеста, Меси и Анри плетяха комбинация след комбинация, но така и не се стигаше до опасност пред вратата на Чех. Въпреки сериозния натиск от страна на домакините, отбраната на лондончани се справяше с многото атаки, макар и често с цената на нарушение.

Първата по-сериозна опасност дойде в 36-ата минута, когато Андрес Иниеста овладя една топка в наказателното поле и върна към Анри, който стреля силно в долния десен ъгъл, но Петър Чех се намеси страхотно и спаси своя отбор от попадение. Три минути по-късно пък гостите от Челси можеха изненадващо да поведат в резултата. Рафа Маркес сбърка при едно подаване и подари топката на Дидие Дрогба, който излезе сам срещу Валдес, стреля, но стражът на Барса спаси неговия удар. При добавката Дрогба отново не успя да преодолее вратаря на домакините и може да се каже, че африканецът пропусна 2 100%-ви положения в рамките на няколко секунди. След сериозното положение за Челси, Барса отново взе инициативата и до края на първата част само каталунците владееха топката. Те обаче не успяха да стигнат до нищо по-сериозно, освен един далечен удар на Иниеста, който попадна право в ръцете на Петър Чех.

През второто полувреме Барселона отново бе по-добрият отбор на терена, но отново не успяваше да пробие добре играещата защита на Челси. Малшансът също започна да преследва каталунците. Първо Анри се строполи на земята до безсъзнание, след удар с лакът на Алекс, който обаче остана незабелязан от главния съдия Волфганг Щарк. Малко след това Рафа Маркес получи контузия и бе принудително заменен. И за да бъде кошмарът за Гуардиола пълен, след броени минути Шави и Дани Алвеш също получиха контузии, но останаха в игра.

Въпреки болките, които изпитваше, Дани Алвеш бе в основата на двете най-опасни атаки за Барселона в началото на втората част. Първо удар на бразилеца по диагонал в 61-ата минута бе спасен от Петър Чех, а малко по-късно негов хубав изстрел от фаул профуча над гредата. Стигна се до 70-ата минута на мача, когато Ето’о се откъсна в наказателното поле на Челси, финтира Алекс и стреля технично с десния крак, но Петър Чех отново спаси.

Само две минути по-късно Анри бе задържан в наказателното поле на гостите от Босингва. Реферът Волфганг Щарк обаче реши, че нарушения няма и даде знак играта да продължи.

Барса продължи да владее топката, а Челси вече тотално мислеше за нулевото равенство. В 81-ата минута пред домакините се откри нов шанс. Иниеста напредна в наказателното поле, стигна почти до аутлинията и с левия крак стреля опасно, но Чех отново спаси.

Срещата се закучи, но Барселона все пак успя да стигне до нови положения за гол. Точно в 90-ата минута на мача резервата Боян Къркич пропусна да реши мача. Дани Алвеш центрира на главата на Къркич, който от около 3 метра не успя да намери очертанията на вратата. В третата минута от добавеното време пък друга резерва – Александър Хлеб също не успя да реализира от изгодна позиция. Белорусинът излезе сам срещу Чех, но не успя да го преодолее, а при добавката прати топката встрани от вратата. Така резултатът остана непроменен, а Петър Чех се превърна в герой за своя отбор.

Всичко остава да се реши на реванша на „Стамфорд Бридж” следващата седмица на 6 май, сряда.

Барселона – Челси 0:0

Барселона: Валдес, Алвеш, Маркес (Пуйол 52’), Пике, Абидал, Туре, Шави, Иниеста, Меси, Анри (Хлеб 87’), Ето’о (Къркич 82’)

Старши треньор: Хосеп Гуардиола

Челси: Чех, Иванович, Алекс, Тери, Босингва, Оби Микел, Есиен, Балак (Анелка), Лампард (Белети 71’), Малуда, Дрогба

Старши треньор: Гуус Хидинк

Жълти картони: Туре, Пуйол (Барселона), Балак, Алекс (Челси)

Съдия: Волфганг Щарк, Германия

Стадион: „Ноу Камп”