3. В ДОРТМУНД: Холанд пренаписа историята на Шампионска лига и прати Борусия на четвъртфинал (ВИДЕО+СНИМКИ)

Норвежецът с два гола и два рекорда, Севиля отпадна драматично с общ резултат 4:5

Борусия (Дортмунд) се класира драматично за четвъртфиналите на Шампионска лига, след като победи Севиля и в реванша, за да продължи напред с общ резултат 5:4.

„Жълто-черните“ направиха 2:2 у дома във вторник вечер, а двете попадения в срещата вкара головата им машина Ерлинг Холанд.

Така норвежецът пренаписа историята на най-силния клубен турнир на УЕФА, тъй като се превърна във футболиста, достигнал най-бързо до котата от 20 гола, отбелязвайки ги в едва 14 участия, а освен това и в най-младия състезател (20 години и 231 дни), разписал се в шест поредни срещи от надпреварата.

Той вкара два пъти и за успеха с 3:2 в Испания на 17-и февруари, а сега стори същото и на „Сигнал Идуна Парк“, макар едно от попаденията му да бе доста куриозно.

То падна от дузпа, след като секунди преди нея гол на Холанд бе отменен заради нарушение в атака, а първото му изпълнение от бялата точка бе спасено от вратаря.

След това обаче наказателният удар бе пребит и норвежецът реализира, докато на два пъти точен за гостите бе Юсеф Ен-Несири.

Наставникът им Хулен Лопетеги направи 9 промени сред титулярите спрямо състава, загубил с 1:2 от Елче в събота, като върна в тима възстановените Жул Кунде и Ясин Буну.

От сметките на неговия колега Един Терзич пък отпаднаха Джейдън Санчо, Мануел Аканджи, Джовани Рейна, Марсел Шмелцер и Аксел Вицел, но въпреки това германците довършиха започнатото в Испания.

След равностойни начални минути те откриха резултата в 35-ата минута, когато Марко Ройс върна към Ерлинг Холанд от аутлинията и той отблизо насочи топката в мрежата за 1:0.

До почивката нови попадения не паднаха, а малко след нея се стигна до много интересен момент.

В 50-ата минута Холанд вкара гол, който обаче бе отменен заради нарушение в атака. След като разгледа ситуацията с ВАР и взе решение, главният съдия Джунейт Чакър прегледа и предходна такава, при която имаше задържане срещу норвежкия таран в наказателното поле.

Така турският арбитър отмени попадението и назначи дузпа. Тя първоначално бе спасена от вратаря на гостите, след което топката срещна гредата и се върна у Холанд, ала Ясин Буну отрази и опита за добавка.

След това обаче дузпата бе пребита, защото повторенията показаха, че стражът на Севиля не е стъпил на голлинията при изпълнението на Холанд.

Последният показа железни нерви - стреля в същия ъгъл, вратарят също се хвърли там, но този път нямаше шанс – 2:0 в 54-ата минута.

Четвърт час по-късно гостите също получиха дузпа заради нарушение на Емре Джан, а Юсеф Ен-Несири бе безпогрешен от бялата точка - 2:1.

В даденото от рефера 6-минутно продължение на срещата той вкара още едно попадение и така Севиля се нуждаеше от само още едно, за да стигне до продължения, ала в крайна сметка нямаше време.

След ремито Борусия продължава към следващата фаза на Шампионска лига и ще играе на четвъртфинал, докато испанците отпадат от турнира.

Борусия (Дортмунд) – Севиля 2:2 (общ резултат 5:4)
1:0 Холанд (35)
2:0 Холанд (54, дузпа)
2:1 Ен-Несири (69, дузпа)
2:2 Ен-Несири (90+6)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БОРУСИЯ ДОРТМУНД: 35. Марвин Хитц, 6. Томас Дилейни, 23. Емре Джан, 15. Матс Хумелс, 14. Нико Шулц, 2. Матю Мори, 22. Джуд Белингам, 8. Махмуд Дауд, 11. Марко Ройс (к), 10. Торган Азар, 9. Ерлинг Холанд;

Треньор: Един Терзич;

СЕВИЛЯ: 13. Ясин Буну, 19. Маркос Акуня, 20. Диего Карлош, 12. Жул Кунде, 16. Хесус Навас (к), 25. Фернандо, 8. Жоан Жордан, 14. Оскар Родригес, 7. Сусо, 15. Юсеф Ен-Несири, 5. Лукас Окампос;