3. Ужасяваща грешка и фрапантни пропуски лишиха Англия от победа на старта в ЮАР (видео)

Рууни и компания направиха 1:1 с храбрия отбор на САЩ

Англия се издъни в старта си на Световното първенство в ЮАР. Британците завършиха 1:1 със САЩ в първия си двубой след ужасяваща вратарска грешка и фрапантни пропуски пред вратата на янките.

Първото полувреме бе доста слабо за „трите лъва”. Те играха прекалено насигурно, въпреки ранния гол на капитана Стивън Джерард още в 4-ата минута. В 40-ата обаче избраният от Капело във „вратарския ребус” Робърт Грийн направи фатална грешка след удар на Демпси и подари попадение на американците.

През втората част именно Грийн извади много труден удар на Алтидор, а халфовете и нападателите на Англия направиха куп пропуски, които ги лишиха от победата. След 70-ата минута играчите на Фабио Капело осъществиха тотален натиск, но до гол така и не стигнаха.

Мачът започна повече от идеално за Англия. Още в 4-ата минута европейците поведоха с хубав гол на капитана си. След странично хвърляне, изпълнено от Лампард, топката стигна до Емил Хески, който обърна хитро към връхлитащия играч на Ливърпул. Сам срещу Тим Хауърд, Стиви Джи хитро чукна топката покрай него и изведе своя отбор напред.

В следващите минути Англия продължи да диктува темпото. Всичко опираше само до опасни пробиви по крилата и центрирания в наказателното поле на янките.

Играчите на Боб Брадли обаче правеха същото. САЩ разчитаха на статични положения, от които да стане евентуално нещо пред вратата на съперника. В 19-ата минута точно по този начин американците имаха страхотен шанс за изравняване. Лендън Донован центрира перфектно отдясно, а Алтидор не успя да насочи топката от непосредствена близост към вратата.

В следващите минути играта продължи в спокойно темпо. Пестеливо, англичаните чакаха своя шанс и оставяха своя опонент да владее повече топката.

В 31-ата минута Капело изкара Джеймс Милнър от игра вероятно заради някаква контузия, която не стана ясна. А негово място се появи Шон Райт-Филипс.

В 39-ата минута Лендън Донован замалко не изненада Робърт Грийн с удар от 25 метра. Само 60 секунди след това обаче халфът на Фулъм Клинт Демпси стори точно това. Решението на Фабио Капело за „вратарския ребус” се оказа неправилно. Демпси стреля от 20 метра, Грийн подцени сякаш ситуацията и изпусна топката, която влезе в мрежата му. Голът на радост за САЩ върна назад в спомените англичаните, на които години наред „ахилесовата пета” се оказва постът на последния в отбора.

Веднага след попадението Глен Джонсън направи добър пробив отдясно и стреля силно по земя, но Хауърд спаси.

Втората част започна с подчертан натиск на Англия. Още в 47-ата минути Аарън Ленън направи един от типичните си пробиви по крилото. Като стрела, най-ниският играч на мондиала нахлу отдясно и центрира ниско в малкия пеналт, но там като по чудо никой не успя да засече топката.

В 52-ата минута „трите лъва” стигнаха и до най-добрата си възможност за гол до този момент. Ленън изведе ветерана Емил Хески сам срещу Хауърд. Нападателят на Англия обаче действа изключително лошо и стреля право във вратаря на САЩ.

След изтичането на 60-ата минута предстояха няколко много интересни моменти. Всичко започна с опасност пред вратата на Англия в 62-ата минута, когато Карлос Боканеград стреля с глава встрани от вратата след пряк свободен удар. Минута след това Франк Лампард напредна и стреля силно от около 30 метра, но Тим Хауърд успя да избие в корнер. Именно играчът на Челси изпълни ъгловия удар, а топката попадна в Глен Джонсън, който от ъгъл стреля покрай страничния стълб. В 65-ата минута пък Жози Алтидор мина като на парад през Джейми Карагър и навлезе в наказателното поле сам срещу стража на британците. Ударът на здравия нападател обаче бе отразен със страхотен рефлекс от Грийн, а след това и късметът помогна, след като топката срещна гредата и се върна в игра.

В следващите минути мачът отново затихна за момент.  Англия обаче продължи да търси гола. В 71-ата минута Джерард центрира, а само педя не достигна на Рууни да нанесе един от кинжалните си удари. В 75-ата минута пък звездата на Англия стреля много силно от 35 метра, но сантиметри встрани. Още неотърсил се от предишния удар, Хауърд трябваше да отразява удар на Ленън отляво секунди по-късно. Малко след това пък Емил Хески не може да насочи топката с глава от малкия пеналт.

В 79-ата минута Фабио Капело се опита да раздвижи атаката с включването в игра на Питър Крауч на мястото на Хески.

Шест минути преди края Лампард и Ленън направиха двойно подаване, но първият не можа да нанесе удар след намеса в последния момент на американски бранител.

Това бе последната възможност за Рууни и компания и докрая на мача минутите минаха неусетно без опасности.

Утре е вторият мач от група С между смятаните за аутсайдери отбори на Алжир и Словения.

Англия  - САЩ 1:1

1:0 Джерард 4’
1:1 Демпси 40’

Англия (4-4-2): Грийн; Джонсън, Кинг (Карагър 46’), Тери, А. Коул; Милнър (Райт-Филипс 31’), Лампард, Джерард (к), Ленън; Хески (Крауч 79’), Рууни;

САЩ (4-4-2): Хауърд; Черундоло, Ониеву, Де Мерит, Боканегра (к); Донован, Брадли, Кларк, Демпси; Алтидор, Финдли;

Жълти картони: Милнър 26’, Карагър 60’, Джерард 61’ (Англия);  Черундоло 40’, Демерит 47’, Финдли 72’ (САЩ);
Стадион: „Роял Бафокенг”, Рустенбург, 42 000;
Рефер: Карлос Симон (Бразилия);