3. Триумф за Барселона - 25-а Купа на Краля след 4:1 над Атлетик Билбао

Триумф за Барселона - 25-а Купа на Краля след 4:1 над Атлетик Билбао

Фен на Атлетик удря с бутилка Дани Алвеш по време на мача

Отборът на Барселона постигна историческа победа с 4:1 във финала за Купата на Краля на Испания. Такаа, каталунците триумфираха за 25-и път, което е рекорд на Иберийския полуостров. Срещата не се разви по най-желания начин за Барса, чиито футболисти губеха след 9 минути игра. Текеро вкара гол на Пинто в 9-ата минута и даде надежда, че Купата може да бъде отнесена в Билбао. Не така мислеха играчите на Барселона, които с голове на Туре в (30’), Меси (55’), Къркич (58’) и Шави (64’) донесоха заслужения  успех за тима.

Двубоят, който се игра на :Местая" във Валенсия, започна доста равностойно - атлетик атакуваше наравно с именития си съперник. След няколко опасни възможности пред вратата на „баските” при една контраатака Атлетик стигна до опасно положение, но вратарят Пинто се намеси. Последва корнер, от който символичните домакини успяха да открият резултата. Минутата бе 9-та, а Текеро успя да взриви публиката с откриването на резултата. След гола момчетата на Гуардиола започнаха постепенно да набират скорост и опасностите пред вратата на Атлетик не закъсняха. Неизбежното се случи в 30-ата минута, когато Яя Туре навърза няколко защитници и с неспасяем удар по земята зарадва всички фенове на Барселона.

След попадението на играча с номер 24 Барса продължи да усилва нападателната си мощ и последователно Къркич, Меси и Ето’о можеха да отбележат попадения. В заключителните минути на първата част Даниел Алвеш можеше също да вкара, но ударът му от пряк свободен удар премина съвсем близо до вратата. Така, двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 1:1.

Второто полувреме започна вихрено за Барселона, които започнаха да атакуват още от първите секунди. Лео Меси бе като истинско шило, което не можеше да бъде спряно, а Ето’о и Къркич бяха като кошмар за защитата на Атлетик. В 55-ата минута Лео Меси изведе отбора си напред. След чудесна атака аржентинецът изведе Ето’о, който стреля, но стражът изби, кълбото попадна на точката на дузпата и от там „бълхата” с чудесен шут успя да промуши кълбото между петима защитници на Билбао.

След това попадение Барса продължи да натиска и стигна резонно до нов гол. В 58-ата минута след гениална атака на Барселона Меси, Ето’о, Шави и Дани Алвеш направиха така, че Боян Къркич да се окаже сам срещу един бранител на „баските”, а младата надежда на „каталунците” с ефектно изпълнение прати топката в мрежата, а резултатът стана 3:1. „Синьо-червените” владееха всичко на терена и можеха да вкарат още попадения. Между 60 и 63-ата минути се случи нещо много неприятно. Гневен фен на „баските” удари с бутилка в главата Дани Алвеш, но за щастие не се случи опасно за играча.

В 64-ата минута Лео Меси бе грубо фаулиран и съдията отсъди фаул. Шави Ернандес шутира по феноменален начин. Кълбото се удари в гредата и се оплете в мрежата, а резултатът беше вече 4:1. След това попадение Барса намали темпото. Каталунците можеха да отбележат още няколко гола на ходом, но с пропуски се отчетоха Къркич и Ето’о. В 86-ата минута с нестандартно изпълнение Алевш можеше да вкара гол, но вратарят на Атлетик изби.

Така, с тази победа, отборът на Барселона успя да триумфира с 25-ата си Купа на Краля. Каталуците са абсолютни рекордьори в Испания в тези отличия.

Загубата на Атлетик обаче ще му позволи да участва в Лига Европа през следващата година, тъй като Барселона почти сигурно е шампион на Испания и квотата за втория по-сила турнир в Европа остава свободна.

Атлетик – Барселона 1:4