3. Томас Мюлер даде успешен старт на Германия в евроквалификациите (ВИДЕО)

Томас Мюлер даде успешен старт на Германия в евроквалификациите (ВИДЕО)

Шотландците играха храбро в Дортмунд, но загубиха с 1:2, Полша вкара 7 гола в дебюта на Гибралтар, а Левандовски изравни рекорд

Световният шампион Германия започна квалификациите за Евро 2016 с лежерна победа с 2:1 като домакин над Шотландия. Томас Мюлер вкара и двата гола за Бундестима, който не показа обичайната стръв в играта си, но въпреки това успя да вземе своето след героични спасявания на вратаря на „гайдарите” Дейвид Маршал. Напрежението на „Сигнал Идуна Парк” се покачи в края, когато Мългрю контузи Марко Ройс и си изкара червен картон, а Мюлер удари греда, а после тушира съперник с прийом от бойните спортове.

Йоги Льов излезе с доста променен състав, а цялата защитна линия бе прекроена. Хьоведес партнираше на Жером Боатенг в центъра на отбраната след отказването от националния отбор на Пер Мертезакер, Ерик Дурм беше ляв бек, а традиционно играещият като халф Себастиан Руди застана на десния бек.

Световният шампион очаквано натисна в началните минути, но Томас Мюлер направи два ранни пропуска като първо с глава прати над целта отблизо, а в следващата атака настрои мерника, но Маршал извади удара му пак с глава, който летеше под гредата.

От трети опит шотландската стомна се счупи. Себастиан Руди центрира, а Хътън и Мартин изпуснаха Мюлер, който с глава прехвърли вратаря Маршал за 1:0 след 18 минути игра.

Марко Ройс изтръгна още едно спасяване от стража на гостите с далечен удар, а съдията подмина претенции за дузпа на германците за предполагаема игра с ръка на Уитакър и Мартин, които приклещиха топката.

Маршал продължи да твори чудеса и изби от голлинията след центриране на Шюрле, което бе засечено в дует от Ройс и пазещия го Мартин, но вратарят внимаваше.

Шотландия не показа почти нищо в атака за 45 минути и чак секунди преди почивката Ания се включи добре и стреля ниско, а Нойер нямаше трудности да спаси.

След паузата Шотландия се съвзе, а Германия намали агресията в действията си и това се усети.

Със своя грешка Шюрле превърна голова опасност пред вратата на шотландците в отлична контра и Нейсмит финтира Хьоведес, а после стреля в гредата и топката излезе в аут.

Нейсмит имаше още един отличен шанс, ала когато получи сам на втора греда дори не накара Нойер да спасява, а прати неточно извън очертанията на вратата. Руди пък блокира с тяло удар с глава на Флетчър, който бе намерен с меко центриране от Нейсмит.

Точно в средата на втората част Шотландия шокиращо изравни. След отлично проведена контра Флетчър пусна за спринтиращия отляво Ания, който се измъкна от централната линия, надбяга последния защитник и пусна хладнокръвно покрай Нойер за 1:1.

Този гол събуди домакините и те си върнаха аванса само 4 минути по-късно. Маршал изби удар на Гьотце в корнер, след който защитата не се справи, а като по традиция Мюлер беше на точното място и от няколко метра разстреля вратаря – 2:1.

До края Германия игра стабилно и Гьотце изпусна да увеличи преднината на тима. Лошата новина дойде в последната 90-а минута. Марко Ройс бе контузен на своя домашен стадион и бе сменен, а Чарли Мългрю си изпроси два жълти картона в рамките на няколко минути и бе изгонен. Именно Мългрю контузи Ройс и вбеси публиката.

Секунди преди края Томас Мюлер тресна дясната греда с удар по земя, изнерви се и буквално тушира съперник като го хвана с ръцете за врата и го свали на земята в последната атака на шотландците.

В същата група D Полша вгорчи сериозно международния дебют на Гибралтар. Гибралтарците домакинстваха на стадион в португалския град Алгарве в първия си мач въобще в квалификации за европейско първенство, но отнесоха 7 безответни попадения.

Домакините удържаха само с един гол в мрежата до почивката, дето на Гросицки след 11 минути.

След почивката обаче поляците прегазиха съперника. Робърт Левандовски вкара цели 4 гола, с което изравни рекорда на Еби Смоларек от 2009 година за най-много голове в един мач на полски национал в официален мач.

Гросицки вкара своя втори гол, а още един добави Шукала.

Любопитно беше, че в отбора на Гибралтар имаше само двама професионални футболисти, а останалите бяха двама полицаи, пожарникар, електротехник, чиновник...

Соланке: Винаги съм вярвал, че ще се върна в националния отбор

Нападателят на Тотнъм получи повиквателна за "трите лъва"

Италианската федерация обяви датите за Суперкупата

Интер-Аталанта ще бъде първият мач в програмата на 2 януари, докато Ювентус - Милан ще се проведе на 3 януари