3. Тим Хауърд спря „Ла Фурия” по пътя към титлата и рекордите, САЩ ще играе исторически финал

Янките шокираха света! Испания е на колене !

Националният отбор на САЩ записа може би най-златната страница в историята на своя футбол. Янките се класираха за финала на турнира за Купата на Конфедерациите, след като на полуфинал отстраниха европейския шампион Испания с резултат 2:0 за изненада любителите на футбола по цял свят. Машината за голове наречена „Ла Фурия Роха” се оказа безсилна пред феноменалните изяви на стража на САЩ Тим Хауърд, който направи мача на живота си и сложи край още в зародиш на рекордите, към които се бяха насочили европейските шампиони. Испания с първа загуба от ноември 2006 година, а САЩ с първи исторически финал в турнира за Купата на Конфедерациите.

Срещата започна с леко предимство за отбора на Испания, който задържаше топката и разчиташе на многобройни подавания. Шави, Риера, Фабрегас и Вия комбинираха по между си и тормозеха непрестанно отбраната на САЩ. Първата по-сериозна възможност за „Ла Фурия” дойде в 12-ата минута, когато Фернандо Торес бе намерен на далечната греда от Фабрегас, но ударът му не намери вратата на Тим Хауърд.

И докато Испания владееше топката и натискаше своя съперник, американците разчитаха на бързи контраатаки. При една от тях Клинт Демпси намери Алтидор, който се освободи от опеката на Капдевиля, стреля мощно с десния крак, Касияс не се намеси по най-добрия начин и топката се озова в мрежата на Испания за изненада на зрителите, препълнили „Фрий Стейт Стейдиъм”.

Отговорът на Испания не закъсня и след точно 5 минути Давид Вия можеше да изравни, след като овладя коженото кълбо с гръб към вратата, но ударът му премина високо над напречната греда. Малко по-късно пък американците имаха възможност да удвоят преднината си. След центриране от фаул, Клинт Демпси се озова сам в малкото наказателно поле, но ударът му с глава се оказа твърде неточен, за късмет на Икер Касияс, който застина на място. В самия край на първото полувреме Фернандо Торес направи страхотен пробив отдясно, финтира бранител и стреля, но Тим Хауърд бе на своето място и успя да запази аванса на своя отбор преди почивката.

Очаквано втората част започна със страхотен натиск от страна на Испания. Още в началните минути опасен удар на Вия бе спасен по великолепен начин от Хауърд, а малко по-късно силен изстрел на Алонсо премина опасно над напречната греда. Натискът на „Ла Фурия” се усилваше с всяка изминала минута. Торес, Фабрегас, Риера и отново Вия последователно пробваха да изравнят, но стражът на Янките изглеждаше непробиваем.

Времето си минаваше, а Испания така и не стигаше до мрежата на САЩ. В атака вече започнаха да се включват и бековете Серхио Рамос и Капдевиля, които също пробваха своя късмет, но и те се оказаха безсилни пред вездесъщия Тим Хауърд, който направи мача на живота си. Давид Вия и Риера отново пробваха рефлекса на американския страж и отново останаха разочаровани.

Така се стигна до 74-ата минута, когато при една от редките си контраатаки отборът на САЩ успя да вкара втори гол и да хвърли в шок любителите на футбола по цял свят. Клинт Демпси се възползва от колективна грешка на Рамос и Пике, и отблизо прониза Касияс за втори път, за ужас на Висенте Дел Боске и всички фенове на Испания, които са се надявали, че „Ла Фурия” ще счупи поредния рекорд.

След гола Испания продължи да атакува и да създава положение след положение, но отново Тим Хауърд беше непреодолима предграда пред гола. Американският страж спаси последователно опасни удари на Вия, Торес и Алонсо, и някъде към 85-ата минута си пролича, че няма как да се стигне до изравняване, дори и испанците да създаваха по 2 положения на минута – просто Хауърд бе непреодолим.

В самия край на срещата синът на селекционера на САЩ Боб Брадли – Майкъл получи директен червен картон и остави своя тим с човек по-малко на терена срещу европейските шампиони, но въпреки това Испания не успя да стигне до нов гол.

Така отборът на САЩ, който прескочи групите с невероятен късмет, поднесе изненадата на турнира и отстрани не кой да е, а европейския шампион Испания, който чупеше рекорди по терените в ЮАР. Янките ще играят финал срещу победителя от другия полуфинал между Бразилия и домакина ЮАР.

Испания – САЩ 0:2
0:1 Алтидор 27’
0:2 Демпси 74’

Испания: Касияс, Серхио Рамос, Пуйол, Пике, Капдевиля, Шави, Алонсо, Фабрегас (Касорла 68’), Риера(Мата 78’), Вия, Торес

Старши треньор: Висенте Дел Боске

САЩ: Хауърд, Боканегра, Ониеву, Демпси (Борнщайн 88’), Дейвис (Фелхабер 69’), Донован, Брадли, Кларк, Демерит, Алтидор (Кейси 83’), Спектър

Старши треньор: Боб Брадли

Жълти картони: Капдевиля, Пике (Испания), Донован, Алтидор (САЩ)