3. Слабо съдийство класира Атлетико на полуфиналите

Слабо съдийство класира Атлетико на полуфиналите

Нулево равенство в реванша с Валенсия бе достатъчно на "дюшекчийте", които получиха рамо от главния рефер Флориан Майер

Атлетико Мадрид се класира на полуфиналите в Лига Европа, след като елиминира Валенсия в испанския сблъсък на четвъртфиналите. Реваншът на „Висенте Калдерон” завърши 0:0, но заради головете си на чужд терен от първия мач „дюшекчийте” продължават напред. Тимът на Валенсия обаче бе значително ощетен от главния рефер Флориан Майер, който в края на иначе слабия двубой на „Висенте Калдерон” не отсъди чиста дузпа за гостите. Така с общ резултат 2:2 Атлетико се класира сред последните четири и ще срещне Ливърпул за място на финала в Хамбург.

През първото полувреме двата тима „спукаха” топката, след като не предложиха почти нищо. Второто бе малко по-добро. Атлетико бе по-добрият отбор. Най-напред Форлан пропусна сам срещу вратаря, а после уцели греда. Финалните минути бяха за Валенсия, които направиха куп пропуски, а освен това не получиха правото да изпълнят и дузпа в 85-ата минута, когато фланелката на резервата Жигич бе буквално разкъсана в наказателното поле.

Противно на очакванията за много голове, първото полувреме премина повече в тактическо надиграване, като двата отбора предпочитаха да се дебнат. Това бе добре дошло за Атлетико, които имаха предимство заради двата си гола на чужд терен. Столичният тим обаче имаше по-чистите положения, макар че само едно може да бъде определено като такова – на Кун Агуеро в самото начало.

В 3-ата минута той бе изведен в наказателното поле и плъзна топката по диагонала, но тя излезе в аут. После Форлан в опита си да центрира затрудни намиращия се в блестяща форма Сезар Санчес, който без проблеми изби.

Гол на уругвайския нападател не бе зачетен заради спорна засада. Телевизионните камери обаче не бяха поставени на линията, така че няма как да се даде категорично мнение за верността на решението на страничния рефер.

Първата по-интересна ситуация за Валенсия дойде чак в 28-ата минута. Тогава Вия финтира бранител на Атлетико, навлизайки в пенала, но ниският му удар с левия крак мина на метър от вратата.

В тези минути оборотите бяха малко вдигнати и домакините отговориха с неточен шут на Шимао от дузпата.

Така след предпазлива игра двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Три минути след подновяването на играта Диего Форлан пропусна 100-процентово положение за домакините. Асунсао изведе нападателя абсолютно сам срещу вратаря Санчес, но прехвърлящият удар на Форлан не намери очертанията на вратата.

В следващите минути темпото от първото полувреме се завърна за нещастие на зрителите. Отборът на Валенсия, който се нуждаеше от задължителен гол, нямаше никаква идея как ще го постигне.

Пропуск на защитника Уйфалуши събуди зрителите в 65-ата минута. Агуеро му пусна в наказателното поле, но Санчес излезе напред и отби удара на чеха.

Унай Емери се опита да освежи атаката на „прилепите” в 70-ата минута с включването на Жигич и Висенте. Диего Форлан обаче тресна гредата пет минути по-късно.

Валенсия можеше да реши мача в 81-ата минута, когато пропусна първото си чисто голово положение. Пабло Ернандес изведе Вия почти сам, но шутът на голаджията срещна гредата. Малко по-късно Де Хеа извади изстрел с глава от упор на резервата Жигич.

В 85-ата минута съдията Флориан Майер направи фрапантна грешка, след като не отсъди чиста дузпа за Валенсия. Фланелката на Жигич бе буквално разкъсана в наказателното поле на домакините, но германецът си затвори очите и не посочи бялата точка. Като цяло реферът ощети „прилепите”. Нямаше да бъде незаслужено, ако още в края на първата част Майер бе изгонил за втори жълт картон грубия Рейес, който моментално бе изваден на почивката от Кике Флорес.

До края Висенте отправи хубав удар, който обаче премина над напречната греда.

Така Атлетико излъга своя съперник и на полуфиналите ще играе срещу Ливърпул. Първият мач между двата отбора е след две седмици в Мадрид. Мачът пропуска нападателят на Атлетико Серхио Агуеро за натрупани картони.

АТЛЕТИКО МАДРИД – ВАЛЕНСИЯ 0:0 (2:2)

Атлетико (4-1-3-2): Де Хеа – Уйфалуши, Алваро Домингес, Хуанито, Антонио Лопес (к) – Пауло Асунсао – Рейес (46-Хурадо), Раул Гарсия, Шимао – Агуеро (95-Салвио), Форлан (84-Камачо).
Неизползвани резерви: Серхио Асенхо, Пабло Ибаньес, Кабрера, Рубен Перес.
Треньор: Кике Флорес

Валенсия (4-2-3-1): Сезар Санчес – Алексис (80-Наваро), Мадуро, Мануел Фернандеш, Жорди Алба – Бараха, Силва – Хоакин (70-Жигич), Пабло Ернандес, Мата (70-Висенте) – Вия.
Неизползвани резерви: Моя, Албелда, Мичел, Лийо.
Треньор: Унай Емери

Жълти картони: Рейес, Агуеро (А), Мата, Хоакин, Силва (В)